Sobota, 19.06.2021, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Od poniedziałku luzowanie obostrzeń w 11 województwach

21.04.2021, 17:05:15 Rozmiar tekstu: A A A
Od poniedziałku luzowanie obostrzeń w 11 województwach

Od poniedziałku (26.04.) w 11 województwach (w tym w woj. warmińsko-mazurskim) przywrócone zostanie nauczanie hybrydowego dla klas I-III. Otwarte zostaną salony kosmetyczne i fryzjerskie. - To pierwsze ruchy. W przyszłym tygodniu przedstawimy plan na maj dotyczący innych branż. Będzie zakładał m.in. otwieranie branż gastronomicznych, hotelowych - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

 

- Pewne apogeum trzeciej fali mamy za sobą (...)  W ostatnim czasie obserwujemy spadek liczby zakażeń. Jednak wciąż na mapie Polski są miejsca, gdzie średnia dzienna liczba zachorowań jest za wysoka, aby luzowanie obostrzeń było tam możliwe. Są to województwa, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35. Są to województwa śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie. Tutaj przedłużamy dotychczas obowiązujące obostrzenia - podawał Adam Niedzielski.
 

Minister Zdrowia podał, że W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, obostrzenia zostaną poluzowane od 26 kwietnia.

 

Łagodzenie obostrzeń w 11 województwach - salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną owatrte, a uczniowie klas I-III powrócą do nauczania hybrydowego. Dotyczy to województw: podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, pomorskiego,  lubuskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego

- wymieniał Adam Niedzielski.  


Od 26 kwietnia m.in. otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także dzieci z klas 1-3 do szkół powrócą do nauki w trybie hybrydowym. Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone.
 

 

Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne od 26 kwietnia będą mogły zostać otwarte dla klientów. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Od 26 kwietnia dzieci z klas III szkoły podstawowej przejdą na naukę hybrydową. Przedłużamy dotychczasowe obostrzenia – dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, ale także 5 województw, w których obostrzenia nie są luzowane. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja

- informował Adam Niedzielski.
 

W województwach śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.


Od 26 kwietnia w 11 województwach (w tym w woj. warmińsko-mazurskim) obowiązują obostrzenia:


Handel
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.


Kult religijny
- W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
    Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.


Edukacja
- Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
- W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.
- Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.


Kultura
- Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.


Hotele
- Pozostają zamknięte do 3 maja.
- Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.


Sport
- Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
- Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
- Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
- Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.