Niedziela, 2.04.2023, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

W Elblągu jest więcej chętnych niż szczepionek?

19.04.2021, 14:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu jest więcej chętnych niż szczepionek?

Podczas zwołanej dziś (19 kwietnia) konferencji prasowej Elżbieta Gelert - posłanka Koalicji Obywatelskiej i dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu poruszyła temat braku dostatecznej ilości szczepionek w naszym mieście. - W telewizorze słyszymy, że już mamy się zapisywać, a szczepionki właściwie już przypłynęły, przyfrunęły, przyleciały i będziecie państwo ich mieli tyle, ile będziecie chcieli. A mamy przykład tego, jak jest w Elblągu - mówiła. Co Elżbieta Gelert miała na myśli?
 

Posłanka stwierdziła, że Rząd zachęcał samorządy do tworzenia, jak największej ilości punktów szczepień. - W puntach miało się szczepić minimum 2 tys. osób tygodniowo. W związku z tym Elbląg się do tego przygotował - zapewniała Elżbieta Gelert. - Władze miasta wraz ze Szpitalem Miejskim się do tego przygotowali. Została przedstawiona możliwość, aby taki punkt powstał w hali widowiskowo- sportowej (przy al. Grunwaldzkiej - przyp.red.). To duża hala, więc dużo osób na raz może być w niej szczepione.
 

Rzeczywiście władze miasta poinformowały 8 kwietnia br., że hala przy al. Grunwaldzkiej zmieni się w masowy punkt szczepień, w którym tygodniowo będzie mogło szczepić się 3,5 tys. elblążan.

 

Obecnie mamy 18 punktów szczepień w POZ. Samorząd udostępnił Szpitalowi Miejskiemu bursę przy ul. Komeńskiego i tam szpital prowadzi szczepienia. To obecnie daje nam możliwość wykonywania około 2 tys. szczepień tygodniowo. Oczywiście ta rzeczywista liczba wykonanych szczepień jest uzależniona od liczby dawek, które dostajemy oraz liczby chętnych - przypominam, że szczepienia są dobrowolne. Punkt masowych szczepień powstałby w hali MOSiR przy al. Grunwaldzkiej. Przewidujemy utworzenie tam 6 punktów, w których tygodniowo będzie można zaszczepić około 3,5 tys. osób. Jeśli będziemy otrzymywali odpowiednią liczbę dawek, moglibyśmy szczepić tygodniowo ok. 5,5 tys. elblążan

- mówił wówczas Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
 

Masowy Punkt Szczepień w hali przy Grunwaldzkiej miał zacząć funkcjonować najszybciej 19 kwietnia. Tak się nie stało. -  Szczepionki nie przyszły w takiej ilości, żeby w ogóle ten punkt otwierać. Jedyny punkt, w którym w tej chwili w Elblągu są szczepienia to Szpital Miejski i jest tu robionych po 200 szczepień dziennie - zaznaczyła Elżbieta Gelert.

 

Samorząd elbląski zobowiązał się, że może robić zdecydowanie więcej szczepień, ale nadal czeka na szczepionki. Teraz szczepić mogą nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale i inne zawody i znowu jest dużo zamieszania. (...) Niedługo maj, po nim czerwiec, a my nadal będziemy w polu

- stwierdziła Elżbieta Gelert.
 

Zdaniem posłanki potencjał Elbląga nie został w tej kwestii należycie wykorzystany. - Rząd zabowiązał się, że do końca czerwca będziemy na tyle wyszczepieni, że będziemy mogli być bezpieczni i przekroczymy ten próg 60-70 proc. to tego się trzymajmy, żeby tak było. Aby tak było, to przystąpmy do tego w sposób energiczny, żywy. Wydaje mi się, że służby medyczne są gotowe razem z władzami i to nie tylko w Elblągu. Czekają, aby ruszyć z kopyta i szczepić dużo więcej - podkreśliła Elżbieta Gelert.

 

Jak informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu prace przy budowie infrastruktury Punktu Szczepień Powszechnych w Hali Sportowo-Widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej zakończyły się .

 

Pilotażowe punkty - po jednym w każdym województwie - zostaną uruchomione już dziś lub we wtorek. Elbląg nie znalazł się na liście punktów pilotażowych, a więc tak jak w innych miastach i powiatach czeka na ostateczne decyzje rządowe w sprawie daty uruchomienia kolejnych punktów. Kiedy tylko ogłoszona zostanie decyzja o ich otwarciu, elbląski punkt będzie mógł rozpocząć rejestrację i szczepienia o czym będziemy informować w kolejnych komunikatach. W Punkcie Szczepień Powszechnych przy al. Grunwaldzkiej przygotowane zostały już boksy, gdzie odbywać się będą szczepienia, zaplanowano pomieszczenia gospodarcze i dla personelu, a także poczekalnie dla osób zaszczepionych i co niezwykle istotne zaplanowane i oznakowane zostały wejścia i wyjścia do budynku tak, aby sprawnie i bez zbędnego zagęszczenia przyjmować chętnych na szczepienia. Zbudowana została też niezbędna infrastruktura teleinformatyczna. W tej chwili szkolony jest personel i obsługa samej hali. Zgodnie z założeniami Punkt Szczepień Powszechnych ma być czynny od poniedziałku do piątku i szczepić tygodniowo około dwa i pół tysiąca elblążan

- podaje Łukasz Mierzejewski.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Elb
  Poniedziałek, 19.04

  W treści artykułu nie ma żadnej informaci o ilości chętnych, bądź zapisanych osób. Skąd zatem wziął się tytuł artykułu, który stwierdza że jest więcej chętnych niż szczepionek? Proszę podawać rzetelne informacje.

 2. 2
  +5
  ~ To wy
  Poniedziałek, 19.04

  Nie ma szczepionek w Elblągu bo wszystko idzie na olsztyn. Co macie nas za głupców. Wystarczy PO patrzeć w Elblągu jeden punkt szczepień na hali. A w olsztynie cztery punkty . O czym my mówimy. Tego P O i PSL i SLD nie widzą. Zamknijcie się WRESZCIE.

 3. 3
  +4
  ~ Graża
  Poniedziałek, 19.04

  O czym ta baba bredzi . Rejestrowałem się w piątek szczepienie już w poniedziałek ale w szpitalu na Koneńskiego. Nie u p Gelert

 4. 4
  +6
  ~ Obuj
  Wtorek, 20.04

  Gelert, zajmij się lepiej parkingiem rodzinnym pod szpitalem.

 5. 5
  +3
  ~ PRAWDA
  Wtorek, 20.04

  pytam Gelertową za co bierze pensje w kwocie 25 tysięcy zł? i dlaczego jej lekarze nie operowali w listopadzie tylko spali sobie w pokojach, a przez to umierali pacjenci, i pisano ze zgon na choroby współistniejące, oj rodziny zmarłych się skrzykną i taka Gelert będzie miała problem

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0863420963287