Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Refundowane szczepionki na grypę miało otrzymać nawet 3,5 tys. elblążan, a otrzymało... 43

15.04.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Refundowane szczepionki na grypę miało otrzymać nawet 3,5 tys. elblążan, a otrzymało... 43

Problemy ze szczepionkami dotyczą nie tylko antidotum na COVID-19. Blisko 3,5 tys. elblążan, wśród nich m.in. nauczyciele i urzędnicy, mogło otrzymać refundację za szczepionkę przeciw grypie ze środków samorządu. Ostatecznie z takiej możliwości skorzystały tylko 43 osoby. Co poszło nie tak?

 

Szczepienia przeciw grypie miały być dodatkową tarczą chroniącą również przed SARS-CoV-2, rekomendował je m.in. Główny Inspektor Sanitarny. W związku z tym elbląski Ratusz podjął decyzję o sfinansowaniu takich szczepień pracownikom tych instytucji, w których ryzyko zakażenia jest większe - w tej grupie znaleźli się m.in. nauczyciele, urzędnicy oraz pracownicy socjalni i organizacji pozarządowych. Akcja miała zostać przeprowadzona jesienią i zimą. Szacowano, że z refundacji skorzysta około 3,5 tys. osób, informował o tym we wrześniu ubiegłego roku wiceprezydent Elbląga Michał Missan. Ilu elblążan ostatecznie skorzystało z takiej możliwości? Odpowiedź jest zaskakująca.  

W 2020 roku w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (dofinansowanie działań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 – w związku z art. 15 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) zaplanowano refundację kosztu zakupu szczepionek przeciwko grypie dla pracowników Urzędu Miejskiego, jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych realizujących zadania zlecone przez Samorząd. Z refundacji skorzystały 43 osoby, z tego 41 osób to pracownicy placówek oświatowych. Koszt realizacji tego zadania to 4 861,58 zł

- informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.

 

Co sprawiło, że tylko niewiele ponad 1 proc. uprawnionych skorzystał z możliwości bezpłatnego zaszczepienia się przeciw grypie?

Niewielka liczba osób, które skorzystały ze wsparcia spowodowana była głównie brakiem dostępności na rynku szczepionek przeciwko grypie

- wyjaśnia rzeczniczka prezydenta Elbląga.

 

To problem, z którym zmierzył się nie tylko elbląski Ratusz. Także osoby, które za szczepionkę chciały zapłacić z własnej kieszeni, miały z tym nie lada problem. Na miniony sezon Polska zamówiła 2 mln szczepionek, jak się okazało to zdecydowanie za mało. Apteki i przychodnie przeżywały prawdziwe oblężenia, jednak ze względu na brak produktu, musiały większość osób odsyłać z kwitkiem (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Efekt był taki, że z jednej strony eksperci - w tym GIS - oraz politycy zachęcali do szczepień na grypę, a z drugiej strony nie wszyscy chętni mieli dostęp do tego środka. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ widz
  Czwartek, 15.04

  a co to grypa?

 2. 2
  +1
  ~ paeafianka
  Czwartek, 15.04

  za peło siem szczepiłam, a tera pis rządzi i szczepień na grypem nie tsza jusz?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4392421245575