Wtorek, 6.12.2022, Imieniny: Mikolaj, Emilian, Leontyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Minister Niedzielski: Podjęliśmy decyzję o resecie systemu szczepień

09.04.2021, 13:30:21 Rozmiar tekstu: A A A
Minister Niedzielski: Podjęliśmy decyzję o resecie systemu szczepień
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Dziś (9.04.) podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz szef Kancelarii Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazali nowe informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień. - Podjęliśmy decyzję o resecie systemu szczepień. Ten reset polega m.in. na tym, że szczepimy rocznikami, a dotychczasowe grupy, które oczywiście zostaną obsłużone, mówię o grupach zerowej i pierwszej, nie będą już na tę chwilę poszerzane. Myślimy o kierunku otwierania szczepień dla nowych roczników - wyjaśniał Adam Niedzielski.

 

Dziś zostanie opublikowane rozporządzenie pana Ministra Zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień dla szeregu nowych zawodów. Jest to jeden z kroków w kierunku przyspieszenia procesu szczepień, upraszczenia procedur

 

- stwierdził Michał Dworczyk.


Do tej pory kwalifikować do szczepienia mógł tylko i wyłącznie lekarz. - Teraz 10 razy więcej zawodów będzie dopuszczonych do kwalifikacji i dołączymy tym samym do bardzo dużej ilości krajów, które w taki sposób prowadzą szczepienia. Ma to pozytywny wpływ na ich tempo i łatwość procedur - informował Michał Dworczyk.

 

 

Cały czas sytuacja pandemiczna w kraju jest bardzo trudna, dlatego potrzebne są szczególne rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest poszerzenie zakresu uprawnień przy kwalifikacji do wykonywania szczepień. (...) W pierwszej grupie, która będzie mogła kwalifikować do szczepienia są lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. (...) Oni będą mogli kwalifikować bez szkoleń. (...) Druga grupa to diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci. Tu szkolenia są już realizowane. (...) Trzecia grupa, która będzie prowadziła kwalifikację, ale pod nadzorem osób z pierwszej grupy, to studenci V i VI roku kierunku lekarskiego oraz III roku studiów pielęgniarskich I stopnia. Jest warunek - te osoby muszą mieć dokument z uczelni potwierdzający zdanie przedmiotu związanego ze szczepieniami

 

- informował Adam Niedzielski.
 

Kwalifikacja będzie się odbywać przez wypełnienie karty kwalifikacyjnej. - Jest to prosty kwestionariusz, który wypełnia pacjent. Jeżeli będą jakiekolwiek wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza. W przypadku jeśli nie ma wątpliwości taki kwestonariusz jest wystarczający - stwierdził Michał Dworczyk.


Jak zapewniał Minister Dworczyk, w naszym kraju odsetek utylizowanych szczepionek jest mały. - Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w całej Europie. Mniej więcej jedna na 1000 szczepionek jest utylizowana i warto to podkreślać - dodał Michał Dworczyk.


- To, że jakieś szczepionki od czasu do czasu mogą się zmarnować, bo na przykład jest uszkodzenie mechaniczne, czy fragment korka w czasie nakłucia dostanie się do fiolki, czy, co zdarza się bardzo rzadko, nie zjawi się pacjent i nie ma go kim zastąpić, to takie sytuacje, ze statystyki to wynika, muszą się zdarzyć. Na tle innych krajów mamy tutaj świetne wyniki i warto to podkreślać - mówił Michał Dworczyk.


Od poniedziałku, od północy, osoby urodzone w 1962 r. będą mogły rejestrowac się na szczepienia.


- Musimy być elastyczni. Jeśli mamy na dzisiaj zaplanowany start na 12 kwietnia, to na 100 proc. ta rejestracja wystartuje. Ale jeżeli np. po 5 dniach okaże się, że jest tak duża frekwencja, że zaczyna brakować terminów (...) wtedy możemy na 1 lub 2 dni wstrzymać ten proces i koontynuować go po tej krótkiej przerwie  - mówił Michał Dworczyk.


W Polsce obecnie działa 6,5 tys. punktów szczepień przeciw COVID-19.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Kasia
  Piątek, 09.04

  Facet podpisz się jak kogoś krytykujesz, sam jesteś terrorystą

 2. 2
  +6
  ~ Niedzielski to terrorysta
  Piątek, 09.04

  To PiSowski XXI wieczny nowoczesny dr.Mengle, powinien zostać aresztowany , posłuchajcie https://www.youtube.com/watch?v=Ah7zcjArkSM

 3. 3
  +2
  ~ oni
  Piątek, 09.04

  Mają krew na rękach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1808300018311