Wtorek, 15.06.2021, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

W szpitalu nie ma czasu na święta? "Tutaj nieprzerwanie trwa walka o życie i zdrowie chorych"

04.04.2021, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W szpitalu nie ma czasu na święta? "Tutaj nieprzerwanie trwa walka o życie i zdrowie chorych"

Setki chorych spędzi Wielkanoc w dwóch elbląskich szpitalach. Dla nich te święta będą samotne i smutne. - To sytuacja trudna i wyjątkowa. Tutaj jednak najważniejsza jest walka o ich życie i zdrowie, podkreśla rzeczniczka szpitala miejskiego w Elblągu.Rząd apeluje o spędzenie świąt wielkanocnych w domu, tylko w najbliższym gronie rodziny. Wielu z nas się przeciw temu buntuje. Tymczasem pacjenci zarówno Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, jak i Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II leczącego chorych na COVID-19, spędzają święta samotnie, bez osobistego kontaktu z rodziną i bliskimi. Ze względu na pandemię cały czas obowiązuje tam zakaz odwiedzin. Sprawdzamy, czy pacjenci elbląskich szpitali mogą liczyć, choć na namiastkę świąt i kontakt z inną osobą.

 

Trudno mówić o świętach w szpitalu covidowym. Tutaj cały czas trwa walka o życie i zdrowie pacjentów. Personel pracuje normalnie, izba przyjęć również. Odwiedzin jak nie było, tak nie ma. Pacjenci, którzy mają telefony, mogą się skontaktować z rodziną. Bliscy pacjentów, którzy nie mają takiej możliwości, mogą zadzwonić na oddział. Tak naprawdę jednak jakieś długie rozmowy telefoniczne nawet nie są wskazane w przypadku pacjentów covidowych, którzy znajdują się pod tlenem. U nas to większość, pozostali znajdują się pod respiratorami. Owszem szczególnie w tym czasie przydałaby się osoba, która mogłaby potrzymać pacjenta za rękę. Jednak podczas pandemii nawet wizyty księży w szpitalu są niezwykle rzadkie

 

- mówi Małgorzata Adamowicz, rzecznik Szpitala Miejskiego w Elblągu.Pacjenci szpitala przy ul. Królewieckiej w okresie około świątecznym mogli liczyć na obecność kapelana.

 

Także podczas pandemii prowadzimy posługę w szpitalu, pojawiamy się na oddziałach. W tej trudnej sytuacji, jaką mamy obecnie, ten wymiar duchowy świąt jest szczególnie ważny. Wielkanoc to zmartwychwstanie Jezusa, nadziej dla nas. To oczywiście dla chorych trudny okres, tym bardziej że przecież w szpitalach nie ma teraz odwiedzin. Możemy jednak być z nimi teraz myślami, wesprzeć ich modlitwą

 

- mówi ks. Michał, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
 

Ksiądz podkreśla, że ich odwiedziny chory, w trakcie pandemii odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym.

 

Mamy kombinezony, maski, podwójne rękawiczki. Owszem to nie jest wygodne, ale w tej sytuacji nie jest to ważne. Najważniejsze jest to, że możemy być w tym trudnym czasie przy tych chorych

 

- dodaje szpitalny kapelan.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ mmm
  Niedziela, 04.04

  Przykład ze szpitala w Płocku, z ginekologii, pokazuje coś zupełnie innego. Rodzina nie może odwiedzić chorego, ale dla "przyjaciół" nie ma żadnego reżimu. I pokój się znajdzie i badanie bez kolejki.

 2. 2
  +9
  ~ 2221a
  Niedziela, 04.04

  tylko życzyć pacjentom przeżycia i powrotu do domu a personelowi szacunek za walkę o każdego człowieka by żył

 3. 3
  +2
  ~ Gjjjo
  Poniedziałek, 05.04

  Nie rozumiem tej całej otoczki tych świąt. Święta to spotkania z rodziną i nie można być samemu.Serio ? Jak mam ochotę to jadę spotkać się z rodziną o każdej porze roku, nie czekam na święta.

 4. 4
  +4
  ~ Etyda Gurniak
  Poniedziałek, 05.04

  Torz to statyści, aktorzy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.