Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Testy na przeciwciała pojawiły się na sklepowych półkach. Czy takie badanie ma sens?

17.03.2021, 20:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Testy na przeciwciała pojawiły się na sklepowych półkach. Czy takie badanie ma sens?
Źródło: https://pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Testy na przeciwciała COVID-19 pojawiły się w marketach popularnej sieci handlowej. Klienci ruszyli na zakupy, w niektórych sklepach preparaty zostały wykupione w ciągu kilku pierwszych godzin. My pytamy, czy takie testy rzeczywiście są skuteczne?

 

Pierwsza sieć handlowa wprowadziła do oferty testy na przeciwciała. W kolejnych marketach mają się pojawić niebawem. Te dostępne od poniedziałku, 15 marca, to testy serologiczne pozwalające wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi. 

Wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab test ma dokładność ponad 98 procent. Można go wykonać w warunkach domowych i za cenę znacznie niższą od laboratoryjnej: jedna sztuka to 49,99 zł. Test jest wyjątkowo prosty w użyciu: do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to tylko ok. 10 minut

- zapewnia sieć handlowa. 

 

Czy takie testy różnią się od badań przeprowadzanych przez laboratoria sanepidu?

Nie traktujemy tych testów jako odpowiedzi na pytanie, czy człowiek jest zakażony koronawirusem. Testy serologiczne nie dają stuprocentowej odpowiedzi ze względu na reakcje krzyżowe pomiędzy wirusami - SARS-CoV-2 i innymi koronawirusami, które nie są dla nas groźne, a z którymi żyjemy od lat. Po wykonaniu takiego testu możemy mieć mylne przekonanie, że wszystko jest w porządku, a wcale tak nie musi być. Wyniki tych testów na pewno nie będą przez nas honorowane i nie będą stanowiły okoliczności np. do skrócenia kwarantanny

- mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.


- Osoby stosujące takie testy najczęściej skupiają się tylko na odczytaniu czy wynik jest pozytywny, czy negatywny - dodaje Marek Jarosz. - Tymczasem właściwie każdy wynik badania serologicznego ma taki dopisek, często małymi literami, że w przypadku uzyskania wyniku dodatniego należy powtórzyć badanie przy użyciu metody molekularnej. To oznacza, że nawet producenci tych testów przewidują, że wynik nie musi być jednoznaczny. Wynik dodatni powinien być dla nas sygnałem do tego, żeby powtórzyć to badanie metodą znacznie pewniejszą.

 

Badanie serologiczne wykrywa przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgM, IgG lub obu klasach (IgG/IgM), które są wytwarzane w odpowiedzi na kontakt z koronawirusem, wyjaśniają specjaliści. Nie służy do potwierdzenia trwającego właśnie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, nie jest stosowany w diagnostyce aktualnego zakażenia czy oceny leczenia.

Dla nas kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy dana osoba w momencie badania jest zakażona, czy nie. W związku z tym do diagnostyki stosujemy testy PCR albo antygenowe, które dają pewniejsze wyniki

- dodaje Marek Jarosz.

 

Jak wyjaśnia dyrektor elbląskiego sanepidu wykonanie testu serologicznego najwięcej sensu ma w przypadku osób zaszczepionych przeciw COVID-19. - Myślę, że wskazane jest przeprowadzanie takich testów u osób zaszczepionych, oczywiście po odpowiednim czasie, aby zorientować się, jak zareagował nasz organizm na szczepienie. Szczepionki stosowane obecnie w Polsce mają wysoki odsetek skuteczności, ale zawsze jest pewien, niewielki procent osób, u których ta odporność nie będzie tak duża jak u zdecydowanej większość. Wtedy te badania serologiczne mogą nam coś powiedzieć - dodaje.

 

Warto dodać, że od teraz, aby wykonać test na koronawirusa (bezpłatny, antygenowy lub PCR, którego wynik jest podstawą do izolacji lub kwarantanny) niepotrzebne jest już skierowanie od lekarza. 

Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pośrednictwem lekarza badania w kierunku Covid. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza

- poinformował w poniedziałek (15 marca) minister zdrowia Adam Niedzielski.
 

Osoby, które będą chciały skorzystać z takiej możliwości, muszą wypełnić formularz, który znajduje się na stronie gov.pl/dom i odpowiedzieć na podstawowe pytania: czy był kontakt z zarażoną osobą, wskazać objawy, które występują. W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem skontaktuje się konsultant infolinii, aby wypisać zlecenie wykonanie badania. Konsultanci będą dostępni w godz. 8- 18 (również w weekendy).

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ aaa
  Środa, 17.03

  Na zdjęciu są chyba fotki testu antygenowego ( Ag ) a nie na przeciwciała

 2. 2
  +3
  ~ obserwator
  Czwartek, 18.03

  ,,dają pewniejsze wyniki"?na początku pandemii były stosowane tylko testy pcr,a wyniki były niejednoznaczne lub fałszywie dodatnie.po co to kłamać?

 3. 3
  +1
  ~ Polly
  Czwartek, 18.03

  Przestańcie już robić z ludzi kompletnych przygłupów, chyba kupujący test na przeciwciała są świadomi co kupują i w jakim celu? Swoją drogą cena i tak wysoka, w internecie testy na przeciwciała kosztują ok. 30 zł.

 4. 4
  +3
  ~ aaa
  Czwartek, 18.03

  Polly jak powiedział Bareja 60 % nie rozumie dziennika telewizyjnego to ską mają wiedzieć co kupić COVID to COVID

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0142140388489