Środa, 25.11.2020, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

W elbląskim szpitalu przybywa chorych na COVID-19. Respiratorów nie zabraknie, problem jest z personelem

09.10.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W elbląskim szpitalu przybywa chorych na COVID-19. Respiratorów nie zabraknie, problem jest z personelem

Obecnie w szpitalu miejskim w Elblągu przebywa 43 pacjentów z koronawirusem. Ich liczba cały czas rośnie. - Brak miejsc czy respiratorów nam nie grozi. Większym problemem jest brak personelu - mówi Małgorzata Adamowicz, rzeczniczka placówki.

Pandemia na Warmii i Mazurach przybiera na sile. Tylko dziś potwierdzono ponad 100 kolejnych zakażeń koronawirusem. Na kwarantannie przebywa 5208, więc kolejne dni również mogą przynieść dużą liczbę zakażeń. Łącznie w regionie chorych na COVID-19 jest w tej chwili 1184 mieszkańców. Część z nich leczona jest w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu.

Obecnie w szpitalu przy ul. Żeromskiego przebywają 43 osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2.

21 osób przebywa na oddziale zakaźnym, a 18 na oddziale chorób płuc. W tej chwili można powiedzieć, że praktycznie wszystkie łóżka przewidziane dla pacjentów z COVID-19 mamy już zajęte

- mówiła w czwartek (8 października) Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala miejskiego w Elblągu.

Kolejnych 4 pacjentów pod respiratorami przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jeszcze niedawno było tam pięć osób, ale ta pacjentka czuje się już znacznie lepiej i została przeniesiona na inny oddział, dodaje Małgorzata Adamowicz.

W elbląskim szpitalu nie ma problemu z dostępnością do respiratorów.

Mamy wystarczającą ilość respiratorów. W tej chwili sprzęt i wolne miejsca nie są problemem, większym problemem są ludzie. Brakuje personelu medycznego. Dyrektor wystąpił już o skierowanie do naszego szpitala dwóch dodatkowych anestezjologów

- dodaje Małgorzata Adamowicz.

Jak podkreśla rzeczniczka, pozostałe oddziały szpitala na razie pracują normalnie, nie ma odwoływanych zabiegów, to jednak może się zmienić z dnia na dzień, jeśli liczba chorych na COVID-19 nadal będzie rosła w tak dramatycznym tempie.

Do sprawy związanej z brakiem personelu podczas konferencji prasowej (8 października) odniósł się również szef resortu zdrowia. 

Zmieniamy naszą strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną. Te najważniejsze zmiany, które wynikają z tego, że musimy dostosować strategię do dynamicznego otoczenia to przede wszystkim więcej łóżek, więcej respiratorów, ale oczywiście sam sprzęt nie leczy. Będziemy również pracowali nad tym, aby personel medyczny w znacznie większym stopniu zaangażował się w walkę z pandemią, przestawiając część personelu z dotychczas wykonywanych zadań na zadania związane ze zwalczaniem COVID-19

- mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W związku z nowymi zasadami wprowadzonymi przez rząd w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. W województwie warmińsko-mazurskim taki szpital będzie funkcjonował w Ostródzie. Szpital koordynacyjny będzie pełnił funkcję głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować: przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ruch karetek „wymazowych” i transportowych oraz przekazywanie pacjentów do izolatoriów. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys., zapewniał minister zdrowia. Więcej na temat zmian w służbie zdrowia wprowadzonych na czas walki z drugą falą pandemii znajdziemy tutaj. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Kryspin
  Piątek, 09.10

  Już teraz jest problem z personelem, a co będzie za tydzień, dwa - przy takim przyroście zakażonych? A Morawiecki ma dobre samopoczucie i twierdzi, że rząd kontroluje sytuację. Pewnie, na nich i ich rodziny czekają miejsca VIP-owskie w szpitalach MSWiA i na Szaserów. Dla nich zapewne niczego nie zabraknie.

 2. 2
  +6
  ~ Mi
  Piątek, 09.10

  A co ze SP16? Bo cisza...

 3. 3
  +5
  ~ elblazanin
  Piątek, 09.10

  Napiszcie prawdę ze olsztyn ma cykora by leczyc w swoich szpitalach chorych na koronawirusa. Co boicie sie olsztyna i prawdy.

 4. 4
  +6
  ~ Służba zdrowia
  Piątek, 09.10

  No tak, przesuwają z oddziałów bez pytania personel pielęgniarski, pani Adamowicz o braku pielęgniarek nic nie mówi.

 5. 5
  +6
  ~ Mysle ze..
  Piątek, 09.10

  Braki w pielęgniarkach? Same sobie winne, kiedyś to izba pielęgniarska przegłosowała, że pielęgniarką można zostać jedynie po studiach i wycofano pielęgniarstwo z policealnych szkół medycznych. To było źle posunięcie już przy obecnym stanie kraju (społeczeństwo się starzeje A pielęgniarki po studiach wyjeżdżają) A co dopiero teraz- przy wirusie. Szkoły policealne były w stanie porządnie wykształcić przyszły personel by mógł obejmować to stanowisko. Kierunek ten powinien wrócić!

 6. 6
  +1
  ~ Ali Al Ahmadi
  Piątek, 09.10

  won z zakazonymi do olsztyna - jesli zagrabiaja wszystko z Elblaga to powinni takze wziac chorych,

 7. 7
  +2
  ~ Elblążkowo
  Piątek, 09.10

  Teraz tak mówią, że nie zabraknie łóżek a mogę się założyć, że tylko pa demia jeszcze bardziej s Elblągu się rozwinie i zaczną inaczej mowić.

 8. 8
  +3
  ~ Jagódka
  Piątek, 09.10

  Co z tego że nie ma problemu z respiratorem jak nie ma kto ich obsługiwać

 9. 9
  +1
  ~ Amelia
  Niedziela, 11.10

  Proszę zagospodarować szpitale pielęgniarkami z przychodni bo tam nawet telefonów nie odbierają. Może ktoś z NFZ powinien zainteresować się POZ w przychodniach szczególnie pielęgniarkami które teraz obrosły w piórka , A w sumie nic nie robią

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96274900436401