Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Marszałek Marcin Kuchciński: Było wiadomo, że tak się wydarzy

12.05.2024, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Marszałek Marcin Kuchciński: Było wiadomo, że tak się wydarzy
Fot. Agnieszka Klatt

Do Elbląga i okolicznych gmin trafi 52 mln euro na realizację inwestycji i rozwój. W piątek (10 maja) Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński i Prezydent Elbląga Michał Missan podpisali porozumienie dotyczące realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga. O nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027, rozwoju elbląskiego portu i niespodziewanej przerwie w posiedzeniu Sejmiku Woj. Warmińsko-Mazurskiego Marszałek Marcin Kuchciński opowiedział w rozmowie z Kamilą Jabłonowską.
Przyjechał Pan do Elbląga z dobrymi informacjami.

 


Cieszę się, że mogę po raz kolejny, w krótkim okresie, odwiedzić Elbląg i przywieźć dobre wiadomości. To są dobre wiadomości dla Elbląga, ale w samorządzie województwa patrzymy na to bardzo komplementarnie i większej makroskali. Elbląg jest ogromną częścią, bardzo ważnym ośrodkiem w naszym województwie. Rozwój Elbląga to również rozwój Warmii i Mazur i Powiśla.

 


Na co Elbląg będzie mógł przeznaczyć środki z ZIT-u i MOF-u?
 

 

Środki z ZIT-u i MOF-u to prawie 52 mln euro. To o ponad 20 mln euro więcej niż w poprzednich perspektywach. Jako Zarząd Województwa wyszliśmy z założenia, że ten model ZIT-ów i MOF-ów elbląskich sprawdził się w poprzednich perspektywach, dlatego chcemy go w tej chwili kontynuować. Wychodzimy z założenia, że to Elbląg, Olsztyn, Ełk z otaczającymi gminami najlepiej wiedzą na co skierować te pieniądze subregionalne. Dla nas jest to dobra informacja, bo one tworzą wewnątrz siebie konsensus na co będą wydawali środki. Będzie to m. in. efektywność energetyczna i transport. W ciągu 30 dni będą przeprowadzane konkursy i do pracy.

 


W styczniu br. był Pan w Elblągu. Wówczas mówił Pan o projekcie strategicznym jakim jest rozwój elbląskiego portu. Co dzieje się w tym temacie?
 

 

Na chwilę obecną pierwsza możliwość reprogramowania programu unijnego to jest druga część 2025 r. Do tego reprogramowania się przygotowujemy. Cieszę się, że te zapowiedzi, które były przed kampanią tak naprawdę się sprawdzają, czyli są podpisane umowy, są decyzje dotyczące tych prac, które były newralgiczne dla portu, dla elblążan. To się teraz dzieje. Mam głębokie przekonanie, że będzie to również dobry wskaźnik dla Komisji Europejskiej podczas naszych negocjacji przy reprogramowaniu naszego programu operacyjnego, żebyśmy mogli skierować środki, które nie są przesunięte tylko są w przysłowiowej szufladzie, na modernizację portu w Elblągu.

 


O jakich środkach jest mowa przy tym projekcie?
 

 

Tam jest 40 mln euro.

 


Do kiedy należy zrealizować te projekty?

 

 

Tak naprawdę perspektywa kończy się w 2027 r., ale tam jest plus dwa lata, więc data to jest 2029 r. W momencie, kiedy ktoś kończy projekt ma jeszcze dwa lata, więc ta perspektywa jest w tym roku trudniejsza. W tamtym roku były to trzy lata, czyli mieliśmy dodatkowy rok. Teraz nie mamy. Przy dużych inwestycjach jest to wyzwanie, dlatego cieszymy się, że wkrótce będą konkursy, które będą skutkowały zainwestowaniem środków unijnych w Elbląg i okolice.

 


Podczas wtorkowego, inauguracyjnego posiedzenia Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego radni złożyli ślubowanie, po czym pojawił się wniosek o przerwanie obrad na tydzień, co oznacza, że m.in. nie został wybrany Marszałek. Stało się tak za sprawą radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Trzeciej Drogi. Był Pan tym zaskoczony?
 

 

Nie, bo rozmawialiśmy o tym, że będzie przerwa. Tak naprawdę to to, co się wydarzyło to jest kwestia technicznego nieporozumienia. Kwestia była taka, czy ogłaszamy przerwę po zaprzysiężeniu czy ogłaszamy przerwę po rozszerzeniu porządku obrad. To jest kwestia typowo techniczna. Przerwa była wpisana w scenariusz. Było wiadomo, że tak się wydarzy. We wtorek mamy sesję i jestem przekonany, że na niej wybierzemy zarówno Przewodniczących, Wiceprzewodniczących, ale również Marszałka i Zarząd Województwa.

 


Ale radni Koalicji Obywatelskiej, w tym również Pan, głosowaliście przeciw tej przerwie.

 

 

To trzeba zapytać radnych PSL-u dlaczego zagłosowali za radnymi PiS-u. Trudno jest mi zabierać głos w tym temacie. Natomiast my trzymaliśmy się swoich uzgodnień o tym, żebyśmy rozszerzyli porządek obrad, a później ogłosili przerwę. Stąd konsekwencja naszych działań. Ale to sprawa typowo techniczna. Tak naprawdę nic takiego się nie wydarzyło.

 


Macie Państwo już wypracowane wspólne stanowisko z Trzecią Drogą?
 

 

Myślę, że we wtorek wybierzemy Zarząd Województwa i Marszałka. Nie chciałbym uprzedzać faktów, ale kwestia jest bardziej składu ilościowego w poszczególnych ugrupowaniach w Zarządzie Województwa, a nie personalnego. Myślę, że to jest ta główna kwestia. My jesteśmy przed spotkaniem Zarządu Regionu i zapewne przed spotkaniem swojego Zarządu Regionu jest Trzecia Droga, więc teraz nie chciałbym uprzedzać pewnych faktów, co mogłoby się wydarzyć.

 


Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

 

Z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcinem Kuchcińskim
rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Lolla
  Niedziela, 12.05

  Zawracanie gitary

 2. 2
  +2
  ~ a co to
  Niedziela, 12.05

  Ale ten pan nie został jeszcze wybrany na marszałka decyzja poprzez głosowanie ma zapaść 14 maja.

 3. 3
  +10
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 13.05

  Elblą powinien się wycofać z województwa warmińsko-mazurskiego, ponieważ jest na każdym kroku pomijany przy różnych kwestiach np. podział środków finansowych gro dla Olsztyna a ochłapy dla Elbląga, obsady na znaczących stanowiskach władzy, wolą jakiś sołtysów z grajdołków aby nie z Elbląga. Dosyć tego poniżania Elbląga, mieszkańcy musimy się postawić ostro tym matołom olsztyńskim.

 4. 4
  +9
  ~ Khijaki
  Poniedziałek, 13.05

  Te pieniądze pójdą na Olsztyn. W Elblągu też administrują olsztyńskie sługusy typu noszowy, motorówka, Grażynka i cała pełowska wierchuszka. Ta ostatnia siedząc w sejmiku głosowała przeciwko reaktywacji kolei nadzalewowej za to nie widziała niczego złego w reaktywacji lini Olsztyn -Braniewo. Tak właśnie powska lokalna wierchuszka dba o Elbląg. A już szczytem arogancji był dzień w którym Pan Wojciech z kajaków organizował debatę w sprawie elbląskiego sportu. W tym dniu cała elbląska powska wierchuszka pojechała po wytyczenie do Olsztyna na wiec PO, pokazując tym samym że dla nich liczy się partia a nie Elbląg.

 5. 5
  +3
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 13.05

  Będą jaja jak tego pana nie wybiorą ponownie, i nie powinni Go wybrać. Przez taki wybór PSL w naszym regionie zaginie. Macie czas się zastanowić.

 6. 6
  +4
  ~ Jelok
  Poniedziałek, 13.05

  Budowa tor kolejowa z Elblągu do Gdańska przez N.D.Gdanski

 7. 7
  +1
  ~ burdello???
  Wtorek, 14.05

  Przydzielił chłop drobne elektoratowi których "wybrańcy" poprą go na marszałka. Prostytucja prostytutek. Sprzeczność? Może nawet tak jest , ale gdy kupuje się coś w sposób nieprzyzwoity , intencjonalny, zbieżny z przyszłymi fruktami. Można było przyzwoicie poczekać kilka dni do uzyskania fotela. Wróblewski (za wiedzą Missana???) powołał jakieś biuro dla swoich zasłużonych którzy MUSZĄ być na garnuszku UM czyli podatników.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1706280708313