Poniedziałek, 11.12.2023, Imieniny: Waldemar, Damazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Basia Kawa: Nigdy nie zabiegałam o to, żeby grano mnie w radiu

08.03.2023, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Basia Kawa: Nigdy nie zabiegałam o to, żeby grano mnie w radiu
Fot. Agnieszka Klatt

Basia Kawa, wokalistka, skrzypaczka elektryczna i autorka tekstów, w piątek (3 marca) wystąpiła w klubie Mjazzga w Elblągu. Artystka zgodziła się udzielić wywiadu Kamili Jabłonowskiej.


Niestety nazwisko „Basia Kawa" jeszcze nie wszystkim wiele mówi, dlatego zacznijmy od początku. Jak zaczęła się Pani muzyczna droga?


Od dziecka byłam blisko muzyki. Pierwszy raz wystąpiłam na scenie mając 3 lata. Parę lat później dziadek włożył mi do rąk skrzypce i "zaraził" miłością do tego instrumentu. Jako mała dziewczynka uwielbiałam śpiewać, grać i tworzyć.

 

Jest Pani posiadaczką jedynych w Polsce elektrycznych, pięciostrunowych skrzypiec. Czy może Pani o nich trochę opowiedzieć?


Klasyczne skrzypce mają cztery struny, ale mi się marzyło ciepłe niskie brzmienie, takie jak ma altówka. Ale mam zbyt małą dłoń, żeby móc grać na altówce, stąd pomysł na skrzypce pięciostrunowe. Dodatkowo gryf trzeba było nieco zwęzić, dopasować do mojej dłoni, stąd wykreowanie takiego instrumentu nie było takie proste. Na szczęście znalazł się John Jordan z Kalifornii, który zgodził się stworzyć spersonalizowany specjalnie dla mnie instrument. Mogłam nawet wybrać kawałek drewna, z którego został zrobiony. Ponadto bardzo podobały mi się modele Jordana - charakteryzują się tym, że kołki są umiejscowione z drugiej strony skrzypiec, stąd instrument ten ma taki nietypowy kształt.


10 lat temu wydała Pani pierwszą płytę pt. „Małe szczęście". Pięć lat później przyszedł czas na drugą „Zdobyłeś". Czym się różnią w Pani ocenie?


Pierwsza płyta jest dużo delikatniejsza, niemal dziewczęca. Akustyczne brzmienie zespołu i jasny wokal. Na drugiej płycie sięgnęłam już po bardziej rockowy skład, stąd ma ona zupełnie inne brzmienie.

 

Mija kolejnych 5 lat od wydania płyty. Czy w  tym roku szykuje się trzecia płyta?


Tak, mam nadzieję, że zdążę. Teraz sięgam po elektronikę, łączę z elektrycznymi skrzypcami i daję się ponieść wyobraźni...


Dlaczego Basi Kawy nie usłyszymy w radio? Czy zależy Pani na tym?


Nigdy o to nie zabiegałam. Zawsze najbardziej zależało mi na koncertach na żywo, na spotkaniach z publicznością. To mnie najbardziej nakręca. I rzeczywiście od jakiegoś czasu na koncertach są pełne sale, ludzie przychodzą i dziękują a ja cieszę się że mogę dzielić się z nimi moją muzyczną energią.


W piątek (3.03.) wystąpiła Pani dla elbląskiej publiczności. Jak ocenia Pani ten koncert, publiczność?


Uwielbiam takie chwile!!! Myślę, że można było odczuć między nami - muzykami a publicznością - pewien rodzaj "chemii". Tego nie da się nagrać, zarejestrować, opisać. Trzeba po prostu być.


Kiedy ponownie będzie można Panią usłyszeć w Elblągu?


Myślę, że wrócimy za rok z nową płytą.


Czego można Pani życzyć?


Udanego zakończenia prac nad trzecią płytą i wielu koncertów.


Dziękuję za rozmowę.

 

Z Basią Kawą rozmawiała

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Koncert Basi Kawy w Elblągu ( zdjęć 36 )
Dodano: 2023-03-04 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1366381645203