Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Prof. Chwedoruk: O listach wyborczych zadecyduje matematyka, nie ideologia

04.02.2023, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prof. Chwedoruk: O listach wyborczych zadecyduje matematyka, nie ideologia
Fot. RMF FM

„W profesjonalnej polityce decyzje o zawarciu tak szerokiego sojuszu mogą zapaść wyłącznie w ostatniej chwili, wyłącznie na podstawie bardzo twardych danych, z długoterminowych tendencji sondażowych oraz z pogłębionych badań wśród elektoratu i przeliczeniu tego na mandaty. Zadecyduje o tym matematyka, nie ideologia” – mówił prof. Rafał Chwedoruk pytany, czy i kiedy wśród opozycji zapadnie ostateczna decyzji co do kształtu list wyborczych.

 

 

 

Zdaniem politologa w najgorszym położeniu jest Polska 2050 Szymona Hołowni. „Szymon Hołownia i ostatnie wydarzenia pokazują, że ugrupowanie tego polityka jest najsłabszym ogniwem opozycji. Nie dlatego, że jest najsłabsze sondażowo. To jest po prostu partia najmłodsza. Partia, która nie jest zakorzeniona w samorządach, która nie ma w ogóle klubu parlamentarnego, a często był to atut w polskiej polityce” – przekonywał prof. Rafał Chwedoruk.

 

 

 

Politolog twierdzi, że tylko dwucyfrowy wynik w sondażach da Hołowni i jego ludziom komfortową sytuację. „Dawałby gwarancję gronu liderskiemu tej partii wejścia do Sejmu i zaplecza przetrwania. Natomiast jeśli ten wynik będzie jednocyfrowy, nie sądzę, żeby łatwo było powstrzymać wewnętrzną tendencję do dryfowania w stronę Platformy Obywatelskiej, zwłaszcza że różnice programowe między tymi partiami są minimalne” – mówił gość Piotra Salaka.

 

 

 

Prof. Chwedoruk uważa też, że rosyjska agresja na Ukrainę nie będzie lejtmotywem nadchodzącej kampanii. „Sprawa Rosji w Polsce podległa inflacji. Jeśli jest coś żenującego w polskiej polityce, to wzajemne obrzucanie się oskarżeniami z najwyższej półki. Olbrzymia część opinii publicznej jest już trochę poza tego typu przekazem” – uważa prof. Chwedoruk.

 

 

 

Jego zdaniem dominować będą tematy gospodarcze, a to oznacza kłopoty dla partii rządzącej. „Wśród elektoratu PiS-u znalazło się wielu wyborców nie tyle związanych z prawicą jako taką, co motywowanych egalitarnymi zapowiedziami związanymi z polityką społeczną. Jeden z segmentów elektoratu PiS-u jest możliwy do demobilizacji. Myślę o wyborcach, którzy głosowali na PiS nie dlatego, że mają konserwatywne poglądy – pokoleniu średnio-starszym i starszym. Stąd m.in. te pomysły PiS-u związane z ułatwieniem dotarcia do urn. Doświadczenia krajów podobnych do Polski, np. Słowacji czy Rumunii, pokazują, że partie o takiej strukturze elektoratu, tak jak gwałtownie potrafią zyskiwać, tak potem potrafią gwałtownie tracić przy pierwszym możliwym zawirowaniu” – powiedział politolog.

 

źródło: RMF FM

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ TeofilSkorupa
  Sobota, 04.02

  W dzisiejszych naprawdę ciężkich czasach tylko Prawo i Sprawiedliwość daję Polakom gwarancję w miarę spokojnej i dostatniej przyszłości. Te wszystkie partię totalnej opozycji nie mają dla nas żadnej konkretnej propozycji a jedyne o czym myślą to dopchac się do władzy i grabić jak najwięcej pod siebie.

 2. 2
  +2
  ~ VraiN
  Sobota, 04.02

  Bardzo mało dzieje się u nas na wsi jeśli elbląskie media z nudów bawią się w przedruki nic nie wnoszących tekstów z ogólnopolskich mediów.

 3. 3
  +1
  ~ chester
  Sobota, 04.02

  a towarzysz skorupa pisowski podnóżek też tutaj zawitał?

 4. 4
  +1
  ~ Kryspin
  Sobota, 04.02

  Pewnie że tak. Tylko że matematyka będzie decydować w stosunku do posłów co jeszcze będą chcieli pogrzać tyłek w ławie poselskiej, brać kasę i nic nie robić (przykład naszej gwiazdy z PiS). Poza tym matematyka zdecyduję gdy policzą utracone wpływy ze spółek skarbu państwa, ciepłych posadek dla rodzin i dotacji takich jak od Czarnka. Oj będzie płacz i zgrzytanie zębów. Oczyszczona prokuratura da sobie z nimi radę, a poniżani sędziowie zawyrokują zasłużoną dla nich sprawiedliwość. Biedne lata idą dla oszukańców i przy okazji kościoła.

 5. 5
  --3
  ~ Wet
  Sobota, 04.02

  Wysyp polityków z TVN. oPOzycja nie ma programu, tylko 8 * , teraz nowa metoda zastraszanie, jak Kryspin, nie mają żadnych argumentów to metoda starszych towarzyszy rosyjskich terror i zastraszenie. Ludzi mają słaby wybór, ale nie wierzę w sukces opozycji. Druga sprawa to rząd koalicyjny , to będzie sztuka uzyskać większość w głosowaniach parlamentarnych. Tekst Kryspina o poniżanych sędziach nie świadczy najlepiej o nim. Chłop żyje w jakieś bańce, chyba że nie to jeszcze gorzej o nim świadczy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6121368408203