Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Władysław Mańkut: Trzeba mieć świadomość, że rozbicie sceny politycznej ułatwia PiS-owi wygraną

12.08.2018, 12:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Władysław Mańkut: Trzeba mieć świadomość, że rozbicie sceny politycznej ułatwia PiS-owi wygraną
Przewodniczący warmińsko-mazurskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Władysław Mańkut opowiedział w rozmowie dla info.elblag.pl m.in., o tym, w jakim kierunku, jego zdaniem, będzie kształtowała się nadchodząca kampania wyborcza oraz kto może znaleźć się w drugiej turze wyborów.

Mamy rok wyborczy. Znamy trzech kandydatów na urząd Prezydenta Elbląga. Jak kształtuje się Panu wizja nadchodzącej kampanii?
 
Zapewne każdy obserwator sceny politycznej, nie tylko elbląskiej, zdaje sobie sprawę, że ten rok będzie rokiem szczególnej kampanii. To jest początek pewnego rodzaju maratonu wyborczego. Zaraz wybory do Parlamentu i wybory Prezydenta RP. To wszystko będzie się kumulowało na starcie – na wyborach samorządowych. Również w Elblągu.
 
Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się postawić na Jerzego Wilka – posła i byłego prezydenta.
 
To świadczy o tym, że partia rządząca bardzo poważnie traktuje wszystkie miasta prezydenckie i nie tylko. Dla PiS-u jest ważne, żeby potwierdzić swoją dominację w Parlamencie i uzyskać bardzo dobry wynik w wyborach samorządowych.
 
Wydawać by się mogło, że w Elblągu była to oczywista kandydatura. Ale z drugiej strony jednak Jerzy Wilk na szali kładzie mandat posła.
 
Jest to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne. To, jak poważna jest to decyzja świadczy też o tym, że Jerzy Wilk nie kandyduje na radnego. Z reguły Prezydent stara się, aby swoją grupę „pociągnąć” i zwiększyć zasoby w Radzie Miasta. Ordynacja wyborcza mówi jednoznacznie - wybrany w samorządzie traci mandat parlamentarzysty. Taki przypadek mieliśmy już w Elblągu. To świadczy o tym, jak poważne zasoby polityczne PiS rzuca do walki wyborczej.
 
Platforma Obywatelska postanowiła postawić na Michała Missana, który na elbląskiej scenie politycznej jest zaledwie od kilku lat.
 
Dochodzimy do ważnej sprawy dotyczącej nadchodzących wyborów samorządowych. W moim przekonaniu deklaracja Platformy odnośnie zjednoczenia się w koalicji obywatelskiej, aby zabezpieczyć pozycję samorządową dla opozycji jest rozbieżna co do faktów. Wydaje mi się, że w Elblągu opozycja powinna się bardziej zjednoczyć jeżeli chodzi o przyszłego Prezydenta. Pan Witold Wróblewski jest osobą doświadczoną. Był wiceprezydentem, wicemarszałkiem. W tej kadencji potrafił wiele rzeczy dokonać będąc w koalicji z Platformą Obywatelską i Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Na finiszu kadencji okazuje się, że wspólne cele się pogubiły. A może się nie pogubiły, tylko to jakaś gra polityczna.
 
Czyli zdziwiła Pana decyzja Platformy Obywatelskiej, aby ponownie nie poprzeć kandydatury Witolda Wróblewskiego?
 
Jestem zdziwiony, bo koalicja Prezydenta z Platformą trwa. Może ocena programu jest różna, ale można by to było poukładać, bo chodzi o perspektywę dla Elbląga. Rzeczą najważniejszą powinien być Elbląg i jego mieszkańcy. Cele powinny być wyznaczane na bliższy i dalszy czas. Była już taka sytuacja z mostem Unii Europejskiej. Przed jego powstaniem były osoby w środowisku politycznym, które śmiały się, że to most donikąd. Byłem orędownikiem tego mostu i to dwupasmowego. Ale wówczas były kłótnie. Teraz widać, że gdyby ten most w ogóle nie powstał Elbląg byłby zatłoczony. W polityce trzeba myśleć szerzej. Teraz też mamy przykład myślenia krótkoterminowego – wystawimy swojego kandydata, a w drugiej turze poprzemy tego, kto będzie bliżej naszym celom. A jak się okaże, że druga tura będzie skomplikowana? To kto weźmie odpowiedzialność polityczną?
 
Dlatego SLD zdecydowało się nie wystawiać swojego kandydata tylko poprzeć Witolda Wróblewskiego?
 
Tak. Sojusz Lewicy Demokratycznej, po długich debatach, ze względów strategicznych zdecydowało się poprzeć Witolda Wróblewskiego. Proponujemy naszą listę radnych. To jest uczciwe. Główne elementy naszego programu pokrywają się z elementami programu Witold Wróblewskiego, czyli te dotyczące np. mienia komunalnego, opieki nad dzieckiem, polityki senioralnej, bezpieczeństwa.
 
W ostatnich wyborach SLD i PO poparły kandydaturę Witolda Wróblewskiego. Jednak gdy ten wybory wygrał zaczął z czasem tracić wsparcie PO, które mówiło wprost, że są niezadowoleni ze współpracy.
 
Bezwzględnie uważam, że tego typu działania nie mają nic wspólnego z poprawnością polityczną i porządkiem koalicji. Jeśli jest źle to podziękujmy sobie i do widzenia. Albo jesteśmy i rozmawiamy ze sobą. Tylko nie za pomocą mediów, ale między sobą. Każdy z nas popełnia błędy, bo nie ma człowieka nieomylonego. Trzeba mieć świadomość, że rozbicie sceny politycznej ułatwia PiS-owi wygraną. Mówiąc wprost PiS zagłosuje na PiS, a jeśli pozostała część się podzieli, to nigdy nie osiągnie 31 proc. Dobrze również by było, gdyby Rada Miasta była przychylna Prezydentowi. Nie chodzi o to, żeby ślepo mu wierzyła i wszystko akceptowała, ale żeby była przyjazna. Dlaczego nie można wspólnie porozumieć się, by zwiększyć ilość miejsc pracy, zwiększyć aktywność obywatelską mieszkańców, zwiększyć potencjał intelektualny Elbląga?
 
Uważa Pan, że pojawi się czwarty kandydat na urząd Prezydenta?
 
Myślę, że będzie co najmniej czwórka. Być może prawa strona spacyfikuje kandydata z prawej strony, który byłby w dużej mierze konkurentem elektoratu posła Jerzego Wilka. Wygląda, że to się może wydarzyć.
 
Pana zdaniem będzie druga tura wyborów?
 
Myślę, że tak. Spotkają się w nim Witold Wróblewski i Jerzy Wilk.
 
W takiej sytuacji myśli Pan, że byłaby szansa, żeby PO poparło Witolda Wróblewskiego?
 
Wierzę, że rozsądek polityczny zwycięży. Nie można się kierować stwierdzeniem, że każdy może sobie wybierać, jak chce. Bo tak, to można robić na dyskotece, a i tak nie ma się pewności, że druga strona będzie chciała zatańczyć. W polityce jest ważne, żeby już dzisiaj była świadomość, aby się jednoczyć.
 
 
Z Władysławem Mańkutem rozmawiała
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +42
  ~ Rtv
  Niedziela, 12.08

  SLD praktycznie w Elblągu nie istnieje. Jedyny wyrazisty jest Klim reszta sprzedała się za stołki. SLD to już przeszłość.

 2. 2
  +14
  ~ Stefan Rembelski
  Niedziela, 12.08

  PiS ,Po, SLD i szczątkowy PSL żyją w Elblągu w głębokiej symbiozie personalnej od czterech kadencji i tak w zasadzie nie ma znaczenia kto z tej trójki kandydatów ewentualnie wygra wybory w Elblągu - zawsze będzie zgodne z powiedzeniem premiera Pawlaka, że wybory wygra nasz koalicjant. Jest tak jak w dowcipie o wronach że jak premier wystrzeli z terminem wyborów to wszystkie wrony wyfruną nad drzewo po czym po dwóch miesiącach z powrotem na drzewie usiądą tle że każda na innym dobrze płatnym stołku - ot cała tajemnica elbląskiego politycznego ( partyjnego) ZOO samorządowego. Cytując byłego prezesa TK prof. Rzemplińskiego "trzeba zmienić wszystko by nie zmieniło się nic"

 3. 3
  +10
  ~ wyborca
  Niedziela, 12.08

  Jeżeli tylko i wyłącznie priorytetem jest scena polityczna, to ma pan rację. Tylko proszę powiedzieć co ta scena polityczna robi czy zrobiła dobrego dla mieszkańców Elbląga, czy obywateli Polski? Która opcja opozycji do PIS ma program i co jest w nim zawarte? Dziś wyborca nie ma wyboru, Ten zagłosuje przeciwko PIS, kto ma swoją wizję i ocenę tego co nas czeka Polaków jeżeli PIS będzie dalej rządziło. Oby była nas większość, niech to będą młodzi ludzie, niech zbudują Polskę sprawiedliwą naprawdę.

 4. 4
  +18
  ~ normalny wstyd
  Niedziela, 12.08

  Trzeba być idiotą politycznym, żeby ślepo już popierać prezydenta , który ich olewa na co dzień. Nie mają twarzy.

 5. 5
  +11
  ~ eWA ..............
  Niedziela, 12.08

  KOMUNISTYCZNY grajek któremu marzy się władza ..

 6. 6
  +14
  ~ PR
  Niedziela, 12.08

  haha to zdjęcie pokazuje całokształt postaci- cwaniaczek, rece zgięte bo ja tu rządzę , reszta to plebs. Osoby od wizerunku popracujcie nad sobą...

 7. 7
  --3
  ~ Twój email
  Niedziela, 12.08

  PiS to banda prawicowych idiotów która kradnie ile się da, a nawet i więcej. Nie było jeszcze w historii Polski większych oszustów i złodziei !!! Ale w tym wypadku najgorsza jest mentalność złomiarza trakcji, który sparaliżuje pół kolei, byle mieć na jabola !!! Zresztą złodzieje najgłośniej krzyczą o kradzieżach, odwracając uwagę od siebie. Jedno co można im przyznać to dotrzymywanie słowa danego wyborcom. Obiecywali POLSKA W RUINIE. I słowa dotrzymują !!!

 8. 8
  +12
  ~ Jako Komisja Panu Zabraniam
  Niedziela, 12.08

  a jak tam działeczki na modrzewinie towarzyszu Władku?

 9. 9
  +6
  ~ Żyga emeryt
  Niedziela, 12.08

  Elbląskiej SLD w rozsypce tu nawet Czarzasty nie zagląda. Mieszkań blisko ich siedziby od miesięcy nikogo tam nie było.

 10. 10
  --24
  ~ Do Woodzimierz Ilicz
  Niedziela, 12.08

  Popieram popieram trzeba w Elblągu takich młodych towarzyszy jak Władek o j trzeba i Ryszard klim i Janusz Nowak tylko młodzież moze nas uratować. Hej pajace z SLD przestańcie niszczyć to miasto won won won pachołki rosji

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.