Czwartek, 15.11.2018, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Senator Jerzy Wcisła: Tym ludziom po prostu bardzo ciężko się żyje. Poczuli się oszukani

23.05.2018, 15:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Tym ludziom po prostu bardzo ciężko się żyje. Poczuli się oszukani
fot. facebook.com/senatorjerzywcisla

Od ponad miesiąca w Sejmie protestuje grupa rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. W poniedziałek, w Elblągu odbyła się akcja poparcia dla protestujących w Warszawie. O tym, jak tą sytuacje ocenia senator PO Jerzy Wcisła w rozmowie dla info.elblag.pl.

Jak Pan ocenia fakt, że rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych zdecydowali się, aby protestować w Sejmie?


Tym ludziom po prostu bardzo ciężko się żyje. Zewsząd słyszą informacje, że rządząca partia daje pieniądze całym grupom społecznym, więc postanowili przypomnieć o sobie. Niewielkiej grupie, która skazana jest na opiekowanie się niepełnosprawnymi przez całe ich życie. Gdy usłyszeli, że dla nich nie ma pieniędzy, to poczuli się oszukani. Przecież widzę, że Rząd ma pieniądze na budowanie strzelnic w każdym powiecie, na propagandę, na finansowanie jakichś egzotycznych rejsów, więc nie wierzą Rządowi. I protestują.


Kilkukrotnie przynosił Pan protestującym paczki. Co zawierały i kto je przygotowywał?

Paczki codziennie przynoszą i przywożą ludzie w geście solidarności i chęci udzielenia pomocy. Zawierają żywność, środki higieny, ręczniki – to, co najbardziej potrzebne w codziennym życiu. Nie są z nimi wpuszczani do Sejmu, więc zostawiają je w jednym z namiotów ustawionych przez ruchy protestujących po Sejmem. Nas posłów i senatorów nikt nie ma prawa zatrzymać, więc „robimy za tragarzy”. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy Sejm i Senat nie pracują – a mi się takie pobyty w Warszawie ostatnio trafiały. Cieszę się, gdy mogę pomóc.


W poniedziałek, w Elblągu odbyła się akcja poparcia dla protestujących w Sejmie osób. Pana zdaniem wsparcie w takiej formie jest im potrzebne?

Są bardzo potrzebne. Im naprawdę jest ciężko. Całe rodziny, z chorymi osobami żyją i śpią na jednym kawałku korytarza, bez mebli, bez łóżek, bez szansy na intymność. Cieszę się, że będę mógł im zawieźć już w sobotą podpisy kilkudziesięciu Elblążan, popierających i rozumiejących ich działania.


W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób. Jak Pan ocenia taką frekwencję?

PiS zmęczył już ludzi natłokiem spraw, które wywołują wewnętrzny bunt. Ludziom już brakuje sił i wiary w sens buntowania się przeciwko każdemu aktowi łamania zasad przez władzę. Ale co siódmy Polak jest niepełnosprawny, co oznacza, że niemal każdy z nas zetknął się z tym problemem i go rozumie. Taki gest solidarności jest także ważny nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także dla tych, którzy jeszcze siedzą w domu i oglądają telewizję. Część z nich w którymś momencie wstanie i się przyłączy. Zrozumieją, że czekaniem niczego nie zmienią.


Jakie nastroje panowały podczas poniedziałkowego spotkania?

Czułem jedność, zrozumienie, połączenie się grupy – coś co wcześniej dało się wyczuć w protestach pod sądami. Widziałem także smutek w oczach rodziców i opiekunów niepełnosprawnych. Ci, którzy nic nie mówili słowami, tylko stali z hasłami tak naprawdę „mówili” znacznie więcej. Ale też czuło się bezsilność i złość – jak w jednym z haseł: ronimy łzy i zaciskamy pięści…


Czy w Pana ocenie jest szansa, aby protestujący w Sejmie mogli doczekać się szczęśliwego finału?

Naprawdę nie wiem. To wszystko zakrawa już na absurd. Może wybuchnie i to będzie szczęśliwy finał? Boję się jednak, że ludzka wytrzymałość ma swoje granice i protestujący opuszczą Sejm. Nie chciałbym być wtedy w skórze polityków PiS – Naród im tego nie zapomni. Ale mam jeszcze nadzieję, że prezes uzna łaskawie, że znalazł kompromis i zakończy ten żenujący spektakl. Bo jednego jestem pewien: te pieniądze im się po prostu należą.
 

Dziękuję za rozmowę.

 

Z senatorem jerzy Wcisłą rozmawiała

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +39
  ~ mieszkaniec
  Środa, 23.05

  Obłudnik

 2. 2
  --28
  ~ ja
  Środa, 23.05

  Dobrze mówi, brawo!

 3. 3
  +43
  ~ To nie jest protest polityczny
  Środa, 23.05

  Jureczku a wy przecież in tak pomogliście przez 8 lat, wszystko załatwiliście. Nie protestowali, bo byli zadowoleni. A teraz ta zła władza wszystko POpsuła... ech było tak pięknie I to nie jest protest POlityczny. To nie jest protest POlityczny!!

 4. 4
  --31
  ~ awa
  Środa, 23.05

  Chociaż jeden parlamentarzysta z Elbląga był na akcji. Dziekujemy!

 5. 5
  --35
  ~ Popo
  Środa, 23.05

  Brawo Senatorze! Trzeba walczyć o tych ludzi, pozdrawiam

 6. 6
  +12
  ~ klik
  Środa, 23.05

  Szlachetne jet wspieranie najsłabszych. Każdy przejaw solidaryzowania się z Tą grupą społeczną powinna być codziennością. Ale dla Nich ogromną pomocą, dla samodzielnego egzystowania i życia w pełni, jest zapewnienie Im odpowiednich pieniędzy. I dlatego powinni otrzymać te dodatkowe 500 zł.

 7. 7
  --29
  ~ Matek
  Środa, 23.05

  Aktywny parlamentarzysta! Brawp

 8. 8
  +16
  ~ tragedia
  Środa, 23.05

  lepi się to wszystko do tych ludzi jak muchy do g..... Nie pozwólcie na to, to uwali wasz w dużej mierze słuszny protest

 9. 9
  +26
  ~ Info.wcisla.pl
  Środa, 23.05

  Dzień bez Wcisly na tym portalu to dzień stracony

 10. 10
  --11
  ~ yesman
  Środa, 23.05

  Dzień bez hejtu to dzień...nie do pomyslenia???

 11. 11
  --17
  ~ Iwona
  Środa, 23.05

  Wielkie dzięki za wsparcie i nie pozostawienie nas samych dla Pana Senatora Jerzego Wisły.

 12. 12
  --17
  ~ Ja
  Środa, 23.05

  Panie pośle Wilk i Krasulski tym ludziom to się NALEŻY! Nie pisowskiej premier i jej ministrom! Brawo senator Wcisła, jedyny porządny w tym mieście!

 13. 13
  +11
  ~ Rozczarowany
  Środa, 23.05

  A ja już nikomu nie wierzę , ani tym z prawa, ani z lewa. Kilka lat temu z paczkami latali pisowcy, teraz latają platformersi, jak znam życie za parę lat znowu będą latać pisowcy i tak wkoło . Dlaczego Państwem nie zarządzają fachowcy od zarządzania , sprawnej redystrybucji podatków, w jakim celu utrzymywane są potężne zbiurokratyzowane systemy jak ZUS ?? Póki sami nie zmienimy systemu , nie zmniejszymy ilości posłów ( większość to automaty do przyciskania czerwonego albo zielonego guziczka) , nie umówimy się , że partie zamiast autokratycznych i wodzowskich będą demokratycznymi tworami o przejrzystej strukturze i działaniu, -- to nic się nie zmieni. Niestety władza każdego deprawuje.

 14. 14
  +15
  ~ Radzimy
  Środa, 23.05

  Zostaw sobie tysiąc złoty z pensji senatora a resztę co miesiąc na społeczne cele a nawet na ten cel. My żyjemy za takie pieniądze około tysiąca to i tu zyj

 15. 15
  +21
  ~ No nie
  Środa, 23.05

  Gdzie był za czasów peo, cicho siedzieli wszystkie tzw elblazanie p, o.

 16. 16
  --2
  ~ janeczek
  Środa, 23.05

  ~klik Pierwszy raz Cie popieram. Komu jak komu ale im się to należy , koniec i basta.

 17. 17
  +16
  ~ obłudykonca nie widac
  Środa, 23.05

  Janeczek wiesz gdzie tak naprawdę ma ten pan tych ludzi ? A zgadnij ?:)

 18. 18
  +11
  ~ też mi obrońca uciśnionych
  Środa, 23.05

  Lansik w mediach a mnie chciał ten pan z pracy wywalić i sie nie udało.

 19. 19
  +22
  ~ pampi - ZAWADA
  Środa, 23.05

  Dobry Senator Wcisła , bezinteresowny i taki pomocny ? Z tym swoim antagonizmem " Nie chciałbym być wtedy w skórze polityków PiS – Naród im tego nie zapomni . " Pan to chyba ma na tle kolegów z parlamentu jakąś fobię ? Czym Pan tak naprawdę różni się od nich w polityce ? Jak dla mnie , niczym . Czy PO oprócz krytykowania PIsu , ma konkretne rozwiązania tego problemu ? Nie zerżniętego od słusznie protestujących ?

 20. 20
  +17
  ~ Jolka Scandinavia
  Środa, 23.05

  Jas podrzuc im fasoli

 21. 21
  +25
  ~ ja
  Środa, 23.05

  Jerzy Wcisła vel Hipokryta miałeś okazję im pomóc przez 8 lat dzierżenia władzy przez PO a teraz milcz bo wstyd ale prawda PO nie ma wstydu i honoru

 22. 22
  +21
  ~ Esta esta
  Środa, 23.05

  w geście protestu niech Wcisła utnie sobie coś drogiego, bo pensję już mu obcieli

 23. 23
  +9
  ~ Aron
  Środa, 23.05

  Marnie wyglądasz chłopie !

 24. 24
  +12
  ~ marian k
  Środa, 23.05

  ...koło pióra zrobiło się gorąco to wyszli i protestują, a gdzie byliście wcześniej razem z waszym Donkiem oszukaliście niepełnosprawnych...żenada z hipokryzją. Nie warci jesteście żadnej uwagi (Po-PSL).

 25. 25
  +10
  ~ cvvvv
  Czwartek, 24.05

  i kolejny raz lans tego nieroba, dlaczego ten typek pojawia się tu co drugi dzień? A my Elblążanie mamy go serdecznie dosyć!!!! To hipokryta, leń i pajacyk.!!!

 26. 26
  +7
  ~ Gosc
  Czwartek, 24.05

  Wszystko ładnie, pięknie, szczytne hasła. Tylko trzeba zdać sobie sprawę, iż tym razem te panie walczą o pieniądze dla bardzo wąskiej grupy niepełnosprawnych, tj. dla dzieci niepełnosprawnych od urodzenia. Co z pozostałymi dziećmi. Moje dziecko, które zdiagnozowano w 3 lat nie dostanie grosza, również osoby po 18 roku życia! Panie protestujące zapytane o to powiedzialy, że pozostali jak chcą podwyżki to niech sobie sami protestują! A rozwiązanie problemu jest proste podnieść zasiłek pielęgnacyjny, który dostają wszyscy niepełnosprawni że 153 zł do co najmniej 500zl. Można się dogadać, czy od razu czy co roku podwyższa o jakąś kwotę, oczywiście zapisać w ustawie rewaloryzacje. Z reszta tak zakończył się protest za Tuska, panie wywalczyły podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego i co roku jest ono podnoszone. Znajac problemy osób niepełnosprawnych z autopsji, obecny protest stanął w martwym punkcie. Opozycja wykorzystuje go politycznie! A panie protestujące zapetlily się w swoich zadaniach i myślą teraz o swojej wąskiej grupie osób, zapominając o innych.

 27. 27
  +9
  ~ anonim
  Czwartek, 24.05

  Gdyby pan senator się odwrócił to zobaczyłby jak pusto jest na fontannie i może przy okazji warto zadbać o to, żeby Herman założyciel miasta na cokół fontanny jednak wrócił?

 28. 28
  +11
  ~ Jaro
  Czwartek, 24.05

  Fasola wstydu oszczedz banda zlodzieji

 29. 29
  +6
  ~ Anna
  Czwartek, 24.05

  Tam, gdzie pojawia się Pan Jerzy Wcisła każda inicjatywa zepsuta. Ten Pan, słaby pod każdym względem, Stale robi sobie kampanię wyborczą. Panie Tadeuszu Kawa (szanuję Pana) - bardzo proszę o nie informowanie tego Pana o imprezach, które Pan organizuje. Pan Jerzy Wcisła wszędzie się podczepia. Popieram strajkujących. Jest mi wstyd za nasze państwo, które nie pomaga najsłabszym. Strajkującym oddaję wielki pokłon.

 30. 30
  +3
  ~ anonim
  Czwartek, 24.05

  Ciekawe ile wynosi abonament w .....

 31. 31
  +7
  ~ elblążanka
  Czwartek, 24.05

  Panie senatorze Jerzy Wcisła, rządziliście przez 8 lat i co nic nie zrobiliście ani dla tych niepełnosprawnych, ani dla tych najbiedniejszych. Jak może samotna starsza osoba przeżyć za niecałe 1 tys. złotych, no jak. Ale Wy wszyscy rządzący straciliście kontakt z rzeczywistością. Tylko towarzystwa wzajemnej adoracji i tylko swoim - stowarzyszenia - fundacje i kto co z tego ma? na pewno nie ten biedny. I po co te występy?

 32. 32
  +6
  ~ zgred
  Czwartek, 24.05

  trutniu ale ludziom żyje się ciężko z powodu PEŁO

 33. 33
  +5
  ~ jaaaaaaaaaaaaa
  Czwartek, 24.05

  jak pan może ................panie pomidorze

 34. 34
  +7
  ~ emeryt
  Czwartek, 24.05

  Jeżeli senator Wcisła twierdzi ,ze niepełnosprawnym ciężko się żyje,to ja panu proponuję żeby pan dał im 50 procent swego uposażenia i wtedy będzie okey. Ja przepracowałem 42 lata i mam 1350 zł. emerytury i muszę żyć , jest mi lekko nie narzekam , a to dlatego ,że nie jestem politykiem , Politycy i te panie co chodzą po autostradzie mają jedną opinię .

 35. 35
  +2
  ~ Do elblazanka
  Czwartek, 24.05

  Niestety ludzie nie są zorientowani i plota 3 po 3. PO oczywiście kazdy widział jakie było, teoretyczne państwo, ciepła woda w krainie, wolna amerykanka. Jednak jeśli chodzi o niepelnosprawnych to podnieśli właśnie oni świadczenie pielęgnacyjne, a jest to dosyć szeroka grupa osób. Kwota ta jest co roku waloryzowana. PIS jak na razie zrobił niewiele, a obwieszczenie się obrońcami najsłabszych! Zrobi dużo jak podniesie świadczenie pielęgnacyjne. A panie protestujące, myślą tylko o sobie tj. wąskiej grupie osób. Taka ustawa nie będzie z miejsca zgodna z konstytucja. PIS wyjdzie z twarzą jak podniesie zasiłek pielęgnacyjny, wynoszący obecnie 153zl.

 36. 36
  +2
  ~ Adam
  Sobota, 26.05

  Bardzo współczuję tym niepełnosprawnym w sejmie. Nie dość, że są niepełnosprawni, to mają jeszcze porąbanych rodziców, którzy dali się wykorzystać przez polityków.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.