Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Senator Jerzy Wcisła: Tym ludziom po prostu bardzo ciężko się żyje. Poczuli się oszukani

23.05.2018, 15:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Tym ludziom po prostu bardzo ciężko się żyje. Poczuli się oszukani
fot. facebook.com/senatorjerzywcisla

Od ponad miesiąca w Sejmie protestuje grupa rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. W poniedziałek, w Elblągu odbyła się akcja poparcia dla protestujących w Warszawie. O tym, jak tą sytuacje ocenia senator PO Jerzy Wcisła w rozmowie dla info.elblag.pl.

Jak Pan ocenia fakt, że rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych zdecydowali się, aby protestować w Sejmie?


Tym ludziom po prostu bardzo ciężko się żyje. Zewsząd słyszą informacje, że rządząca partia daje pieniądze całym grupom społecznym, więc postanowili przypomnieć o sobie. Niewielkiej grupie, która skazana jest na opiekowanie się niepełnosprawnymi przez całe ich życie. Gdy usłyszeli, że dla nich nie ma pieniędzy, to poczuli się oszukani. Przecież widzę, że Rząd ma pieniądze na budowanie strzelnic w każdym powiecie, na propagandę, na finansowanie jakichś egzotycznych rejsów, więc nie wierzą Rządowi. I protestują.


Kilkukrotnie przynosił Pan protestującym paczki. Co zawierały i kto je przygotowywał?

Paczki codziennie przynoszą i przywożą ludzie w geście solidarności i chęci udzielenia pomocy. Zawierają żywność, środki higieny, ręczniki – to, co najbardziej potrzebne w codziennym życiu. Nie są z nimi wpuszczani do Sejmu, więc zostawiają je w jednym z namiotów ustawionych przez ruchy protestujących po Sejmem. Nas posłów i senatorów nikt nie ma prawa zatrzymać, więc „robimy za tragarzy”. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy Sejm i Senat nie pracują – a mi się takie pobyty w Warszawie ostatnio trafiały. Cieszę się, gdy mogę pomóc.


W poniedziałek, w Elblągu odbyła się akcja poparcia dla protestujących w Sejmie osób. Pana zdaniem wsparcie w takiej formie jest im potrzebne?

Są bardzo potrzebne. Im naprawdę jest ciężko. Całe rodziny, z chorymi osobami żyją i śpią na jednym kawałku korytarza, bez mebli, bez łóżek, bez szansy na intymność. Cieszę się, że będę mógł im zawieźć już w sobotą podpisy kilkudziesięciu Elblążan, popierających i rozumiejących ich działania.


W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób. Jak Pan ocenia taką frekwencję?

PiS zmęczył już ludzi natłokiem spraw, które wywołują wewnętrzny bunt. Ludziom już brakuje sił i wiary w sens buntowania się przeciwko każdemu aktowi łamania zasad przez władzę. Ale co siódmy Polak jest niepełnosprawny, co oznacza, że niemal każdy z nas zetknął się z tym problemem i go rozumie. Taki gest solidarności jest także ważny nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także dla tych, którzy jeszcze siedzą w domu i oglądają telewizję. Część z nich w którymś momencie wstanie i się przyłączy. Zrozumieją, że czekaniem niczego nie zmienią.


Jakie nastroje panowały podczas poniedziałkowego spotkania?

Czułem jedność, zrozumienie, połączenie się grupy – coś co wcześniej dało się wyczuć w protestach pod sądami. Widziałem także smutek w oczach rodziców i opiekunów niepełnosprawnych. Ci, którzy nic nie mówili słowami, tylko stali z hasłami tak naprawdę „mówili” znacznie więcej. Ale też czuło się bezsilność i złość – jak w jednym z haseł: ronimy łzy i zaciskamy pięści…


Czy w Pana ocenie jest szansa, aby protestujący w Sejmie mogli doczekać się szczęśliwego finału?

Naprawdę nie wiem. To wszystko zakrawa już na absurd. Może wybuchnie i to będzie szczęśliwy finał? Boję się jednak, że ludzka wytrzymałość ma swoje granice i protestujący opuszczą Sejm. Nie chciałbym być wtedy w skórze polityków PiS – Naród im tego nie zapomni. Ale mam jeszcze nadzieję, że prezes uzna łaskawie, że znalazł kompromis i zakończy ten żenujący spektakl. Bo jednego jestem pewien: te pieniądze im się po prostu należą.
 

Dziękuję za rozmowę.

 

Z senatorem jerzy Wcisłą rozmawiała

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +39
  ~ mieszkaniec
  Środa, 23.05

  Obłudnik

 2. 2
  --28
  ~ ja
  Środa, 23.05

  Dobrze mówi, brawo!

 3. 3
  +43
  ~ To nie jest protest polityczny
  Środa, 23.05

  Jureczku a wy przecież in tak pomogliście przez 8 lat, wszystko załatwiliście. Nie protestowali, bo byli zadowoleni. A teraz ta zła władza wszystko POpsuła... ech było tak pięknie I to nie jest protest POlityczny. To nie jest protest POlityczny!!

 4. 4
  --31
  ~ awa
  Środa, 23.05

  Chociaż jeden parlamentarzysta z Elbląga był na akcji. Dziekujemy!

 5. 5
  --35
  ~ Popo
  Środa, 23.05

  Brawo Senatorze! Trzeba walczyć o tych ludzi, pozdrawiam

 6. 6
  +12
  ~ klik
  Środa, 23.05

  Szlachetne jet wspieranie najsłabszych. Każdy przejaw solidaryzowania się z Tą grupą społeczną powinna być codziennością. Ale dla Nich ogromną pomocą, dla samodzielnego egzystowania i życia w pełni, jest zapewnienie Im odpowiednich pieniędzy. I dlatego powinni otrzymać te dodatkowe 500 zł.

 7. 7
  --29
  ~ Matek
  Środa, 23.05

  Aktywny parlamentarzysta! Brawp

 8. 8
  +16
  ~ tragedia
  Środa, 23.05

  lepi się to wszystko do tych ludzi jak muchy do g..... Nie pozwólcie na to, to uwali wasz w dużej mierze słuszny protest

 9. 9
  +26
  ~ Info.wcisla.pl
  Środa, 23.05

  Dzień bez Wcisly na tym portalu to dzień stracony

 10. 10
  --11
  ~ yesman
  Środa, 23.05

  Dzień bez hejtu to dzień...nie do pomyslenia???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95531177520752