Czwartek, 6.05.2021, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Elblążanie z pasją - Natalia Filckowska: Rywalizujemy, aby wygrywać i w tym właśnie jest cała zabawa

22.05.2018, 09:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie z pasją - Natalia Filckowska: Rywalizujemy, aby wygrywać i w tym właśnie jest cała zabawa
Natalia Filckowska drugi rok z rzędu zdobyła srebro na Mistrzostwach Polski w Kulturystyce i Fitness federacji NAC. W rozmowie dla info.elblag.pl elblążanka przyznała czym dla Niej jest kolejny medal oraz co Ją motywuje do działania.

Minął zaledwie rok odkąd zaczęłaś interesować się kulturystyką, a już zostałaś srebrną medalistką Mistrzostw Polski w Kulturystyce i Fitness federacji NAC. Po takim sukcesie mogłaś spocząć na laurach lub mogło Cię to zmotywować.
 
Owszem mogłoby, natomiast dbanie o sylwetkę jest stylem życia, a zawody są jedynie ukoronowaniem ciężkiej pracy. Myślę, że sukces powinien działać mobilizująco w każdej sferze naszego życia.
 
Jak wyglądają Twoje treningi? Są bardziej rygorystyczne niż początkowo?
 
Zazwyczaj trenuję 4 razy tygodniowo, w okresie przed zawodami ta ilość wzrasta do 10 treningów. Każdy okres przygotowań charakteryzuje się inną intensywnością treningową. W okresie kiedy jest większa podaż kalorii treningi są bardzo intensywne, natomiast w okresie około zawodowym, tak jak teraz, są one mniej intensywne ze względu na ryzyko kontuzji, ponieważ organizm jest w pewnym stopniu odwodniony i odtłuszczony. Mam wrażenie, że są mniej rygorystyczne, ale to chyba za sprawą dobrze dobranej diety. Ponadto część ciężkiej pracy już wykonałam i pewne partie ciała trenuję lżej, aby nie doprowadzić do ich przerostu. Na to też należy uważać.
 
Co Cię motywuje do działania?
 
Przede wszystkim wspaniali ludzie, których spotykam na swojej drodze. Często pytają mnie o rady z zakresu żywienia lub metod treningowych, są to głównie osoby, które chcą schudnąć, a zupełnie nie wiedzą jak się do tego zabrać. Nie rozpisuję planów żywieniowych, zawsze odsyłam do mojego trenera Akopa Szostak i jego żony Sylwii, ale za sprawą drobnych rad na temat zmian w swoim jadłospisie i stylu życia gubią 10-20 kilogramów, które były dla nich zmorą od wielu lat. To daje mi motywacje i jest bardzo mobilizujące, sukcesy tych osób napawają mnie pozytywną energią. Po drugie efekty. Motywujące jest to, że możemy dowolnie kreować swoje ciało jak tylko chcemy.
 
Poza treningami ważne jest dla Ciebie, aby zdrowo się odżywiać. Czego unikasz, a bez jakich posiłków nie wyobrażasz sobie życia?
 
Owszem, zawsze powtarzam, że dieta to najważniejsza część tego sportu, ale i nie tylko. Wszytko to co jemy wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i komfort życia. To, że brak nam energii to przeważnie wina złej diety. Przede wszystkim unikam tzw. pustych kalorii, czyli posiłków które sycą, a nie dostarczają do organizmu żadnych wartości odżywczych, głównie chodzi tu o żywność wysoko przetworzoną. Tak naprawdę każdy posiłek w ciągu dnia jest ważny, ponieważ pomaga utrzymać metabolizm na określonym poziomie i zapewnia stałą podaż energii dla organizmu. Dzięki czemu nie sięgamy po słodycze lub nie pochłaniamy jedzenia w większej ilości niż organizm potrzebuje. Dieta musi być zbilansowana, to znaczy zawierać węglowodany, białka i tłuszcze w odpowiednich proporcjach. Nie ukrywam, że nie wyobrażam sobie diety bez owoców. Wielu dietetyków i żywieniowców jest przeciwna ich spożywaniu na diecie redukcyjnej, natomiast osobiście jestem zwolennikiem.
 
Pierwsze zawody w jakich brałaś udział to Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness federacji NAC, gdzie zdobyłaś srebro. Czułaś presje, by w tym roku powtórzyć ten wynik?
 
Sam wynik nie koniecznie, najbardziej zależało mi, aby osiągnąć progres w sylwetce niż zdobyć określony medal. Nauczyłam się przez swoje poprzednie starty, że nie sam wynik jest istotny, lecz postęp w efektach i sposób w jaki zostały one osiągnięte. Głównie chodzi o to, by być zadowolonym z samego siebie.
 
Jak wyglądały tegoroczne Mistrzostwa? Czymś się różniły od zeszłorocznych?
 
Jak zawsze Mistrzostwa Polski zorganizowane były z należytą oprawą. Natomiast na uwagę zasługuje coraz wyższy poziom zawodniczek. Fitness staje się coraz bardziej popularną dziedziną sportu więc z roku na rok przybywa masa nowych talentów.
 
Obawiałaś się czegoś, kogoś?
 
Zawsze jadę na zawody bardzo dobrze przygotowana, więc nie mam obaw przed startem. Poza tym traktuję ten sport jako hobby więc towarzyszą mi tylko pozytywne emocje.
 
Jechałaś na Mistrzostwa z myślą, że musisz stanąć na podium, czy zawody traktujesz jako fajną przygodę i nic więcej?
 
Oczywiście, że stanąć na podium. Sport to rywalizacja. Rywalizujemy, aby wygrywać i w tym właśnie jest cała zabawa. Choć niestety w tym sporcie nigdy nie można być pewnym wyniku. Polega on na subiektywnej ocenie sędziów, kryteria nie są jasne, zatem tak naprawdę w jednym dniu można zdobywać złoto, a w innym zamykać stawkę. Wszystko się może wydarzyć, wiec należy mieć dystans do sytuacji i świetnie się bawić samymi przygotowaniami.
 
Czym dla Ciebie jest ponowne zdobycie srebra?
 
Potwierdzeniem, że poprzedni sukces nie był przypadkiem.
 
Jakie teraz stawiasz przed sobą wyzwania?
 
Przygotowuję się do kolejnych zawodów. Natomiast wraz z moim trenerem nie chcemy zdradzać do których.
 
Co mogłabyś doradzić tym, którzy wciąż jedynie myślą o wstaniu zza biurka i nie wiedzą od czego rozpocząć zdrowy styl życia?
 
Przede wszystkim chciałabym przypomnieć, że musimy dbać o nasze ciało, nie ze względu na to, aby się komuś podobać.

Dziękuję za rozmowę.
 
 
Z Natalią Filckowską rozmawiała
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --13
  ~ !!!!!
  Wtorek, 22.05

  Super Natalia

 2. 2
  +1
  ~ Doro
  Środa, 23.05

  Brawo Natalia najlepsza.

 3. 3
  +1
  ~ Piotr P
  Środa, 23.05

  Kawał dobrej roboty.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2152109146118