Piątek, 28.01.2022, Imieniny: Walery, Radomir, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY PARLAMENTARNE 2019

Jerzy Wilk: Spodziewałem się jeszcze lepszego wyniku

13.10.2019, 23:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wilk: Spodziewałem się jeszcze lepszego wyniku
Fot. Ryszard Biel

Dzisiaj, 13 października, z chwilą wybicia godziny 21:00, na wszystkich kanałach informacyjnych ogłoszone zostały wstępne wyniki Wyborów Parlamentarnych 2019 r. Choć różnią się one od oczekiwanych przez partie i ich zwolenników, to według prognoz podanych przez Exit poll przez kolejne 4 lata w Polsce rządy będzie sprawowała prawica.


Czytelnicy info.elblag.pl typowali zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, która miała niemal dwukrotna przewagę nad partiami zrzeszonymi wokół Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że wprawdzie prawica wystartowała w wyborach pod sztandarem Prawa i Sprawiedliwości, w rzeczywistości jednak jest ugrupowaniem skupiającym w swoich szeregach, oprócz polityków PiS, przedstawicieli Solidarnej Polski (Zbigniewa Ziobry) oraz Polski Razem (Jarosława Gowina).


Ostatecznie pierwsze wyniki wskazują, że to właśnie partie skupione wokół PiS mają największe grono zwolenników.


Nastroje w sztabie wyborczym PiS jeszcze przed ogłoszeniem wyników świadczyły o głębokiej wierze w wygraną. I choć słychać było prognozy na poziomie nawet 48%, to radość z wyników była niezaprzeczalna. Czy ogłoszone wstępne wyniki satysfakcjonują elbląskich działaczy?


- Spodziewałem się lepszego wyniku jeszcze – mówi elbląski poseł Jerzy Wilk. – Mam nadzieję, że te pierwsze sondażowe uda się jeszcze poprawić. Ale 239 mandatów to jest większość w Sejmie.


- Jestem zadowolony z tych wyników – stwierdził przewodniczący Rady Miasta, Marek Pruszak. – Oczywiście, że zawsze można liczyć na więcej, ale ten wynik o tyle jest satysfakcjonujący, że daje znowu szansę rządzenia samodzielnego Prawu i Sprawiedliwości, i kontynuowania naprawdę dobrych dla ludzi, prospołecznych reform.

 

Frekwencja w województwie warmińsko – mazurskim była wysoka, bo sięgnęła 54%, ale jedocześnie byłą najniższa w kraju

   

- Bardzo duża, bardzo duża – komentuje frekwencję Jerzy Wilk. – Nawet w Elblągu o kilka procent większa niż poprzednio. Także dobrze, że wyborcy dopisali, i że poszli na wybory. Bardzo się cieszę.

 

- No, to jest mobilizacja elektoratów i to okazuje się, że wszystkich elektoratów - dodaje Marek Pruszak. - Rzeczywiście kampania była krótka, ale intensywna i bardzo aktywna. To się przełożyło na mobilizację. Poza tym ładna pogoda dzisiaj.

 

Sondażowe wyniki wskazują, że PiS może zdobyć 239 mandatów, a co za tym idzie rządzić samodzielnie. Z kim partia ta byłaby skłonna zawiązać koalicję, gdyby jednak ostateczne wyniki nie dały jej takiej możliwości?

 

 - Ja myślę, że wyniki zmienią się na plus – mówi Marek Pruszak, - bo sondażowe Exit poll są robione w większych miastach i średnich, natomiast w małych miasteczkach i na wsiach bardziej aktywny jest elektorat prawicowy, i myślę, że może być jeszcze kilka mandatów więcej dla PiS-u.

 

- Moim zdanie, ale to się nie zdarzy – dodaje o ewentualnej koalicji Marek Pruszak,- gdyby, ale to tak w ostateczności, to z Konfederacją tylko, bo tam jest chyba najwięcej wspólnych elementów programu. Sporo rzeczy nas łączy chociaż też niektóre są ekstremalne i rzeczywiście nie do przyjęcia. Ale niektóre łączą. PSL, gdyby było gotowe do rozmów, to też jest to możliwe. Też bardzo wiele nas łączy, chociażby w tradycjach polskich. Także tutaj też byłoby otwarcie z naszej strony.

 

Pozostaje nam czekać na oficjalne ogłoszenie wyników przez Państwową Komisję Wyborczą.

 

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Hgw
  Niedziela, 13.10

  Boże chroń Polskę, przed wilkami i baranami.

 2. 2
  +18
  ~ KoKoSpoKo
  Niedziela, 13.10

  Wygrały gruszki na wierzbie i populistyczne hasełka obiecanek finansowego wsparcia na koszt społeczeństwa, krach będzie dotkliwy. Te socjalistyczne obiecanki łatwo łykać i mówić, że to się uda. Niestety już wiadomo, że pojedziemy po bandzie i kryzysu nie zatrzyma żadna siła. Tylko jakieś 2 lata i w gospodarce zamkniemy wzrost a potem zjazd jeszcze szybszy w dół. Nie da się utrzymać tego socjalu bo nie ma głupich by go finansować. Ostatnie słowo powiedzą w przegrzanej chińskiej gospodarce i nie będziemy już zieloną wyspą bo to od Chin, których już nie można zatrzymać, przyjdzie klęska. Teraz minusy w ruch, pamięć pozostanie. I się obroni.

 3. 3
  +8
  ~ Widz
  Niedziela, 13.10

  Oby tylko ten łysy z PiS nie wszedl

 4. 4
  +14
  ~ Obywatel
  Niedziela, 13.10

  Miejmy nadzieję, że z Bożej łaski radny PiS z zatorze się nie dostanie. Wystarczy , że wszędzie się wpycha aby pojawić się w mediach. Zamiast brylować pora zacząć pracować dla dobrą zatorza. Warto zacząć pracować nad swoimi obietnicami zawartymi w programie wyborczym do rady miejskiej w Elblągu.

 5. 5
  +18
  ~ jan
  Poniedziałek, 14.10

  przygłupy pewnie znowu wybrały Krasulskiego za jazdę po pijaku i kradzież spirytusu

 6. 6
  --14
  pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 14.10

  Gratuję wygranej dla PIsu .

 7. 7
  --13
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 14.10

  Opozycja nie może strawić ,że przegrała wybory parlamentarne .Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić dożywotnio dlatego ,że jest wiarygodna i dba o naród , a PO to partia kanciarzy i oszustów . PODZIĘKUJCIE PANU BOGU ,ŻE WESZLIŚCIE DO PARLAMENTU .ZBIOROWO , BO SAMI BYLIBYŚCIE NA SZARYM KOŃCU .

 8. 8
  +13
  ~ tywieszkto
  Poniedziałek, 14.10

  mieszkaniec-dba o naród? haha dobre sobie!rozdając pieniądze aby zdobyc elektorat to jest dbanie?:

 9. 9
  +15
  ~ Ploterek
  Poniedziałek, 14.10

  Pycha kroczy przed upadkiem

 10. 10
  --6
  ~ Ciekawy
  Poniedziałek, 14.10

  Kiedy zostaną otwarte drzwi do wielkiej polityki dla Pana Marka Pruszaka?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1441900730133