Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co na temat formy przestrzennej Wandy Gołkowskiej sądzą elblążanie? (odc. 14)

10.07.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co na temat formy przestrzennej Wandy Gołkowskiej sądzą elblążanie? (odc. 14)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Na skrzyżowaniu ulic Wigilijnej, Rycerskiej i Giermków na skwerze dostrzec można kolejną formę przestrzenną. Rzeźba Wandy Gołkowskiej została ustawiona w bliskim sąsiedztwie kompozycji Stanisława Sikory i Magdaleny Więcek-Wnuk. Jednak jak wskazują mieszkańcy, rzeźba Gołkowskiej ze względu na swój kolor wyróżnia się spośród innych.

W porównaniu do innych, ta forma mi się podoba, jest ładna ze względu an świeży kolor. Zdecydowanie przyciąga ona uwagę, choć jest niewielka. Takie kolory są potrzebne tym formom, ponieważ dzięki temu są i będą zauważalne. Ta forma kojarzy mi się z klatką na przykład dla ptaków. Najbardziej podobają mi się te kółka na al. Tysiąclecia, przykuła moją uwagę.

-mówiła Weronika, uczennica pobliskiej szkoły.

Rzeźba Gołkowskiej zbudowana jest z równolegle ułożonych , pionowych prętów mocowanych do podłoża. Ułożenie prętów połowie okręgu nadaje formie wygląd klatki. Dlatego też wielu elblążanom właśnie z pewnego rodzaju zamknięciem kojarzy się ta rzeźba. Kompozycja ta przeznaczona jest to oglądu frontalnego, jednak widz oglądający ją z wnętrza może dostrzec tło tworzone przez niebo.

Chyba miała być to jakaś klatka, tak mi się wydaje. Symbol jakiegoś zniewolenia, być może chodziło o cenzurę w komunie. Nie zastanawiałem się nigdy nad znaczeniem tych rzeźb, one po prostu są i w jakiś sposób upiększają nasze miasto

-mówił pan Sebastian.

Kompozycja Gołkowskiej powstała podczas I Biennale Form przestrzennych i dziś według elblążan jest jedną z najlepiej zachowanych form pochodzących z tamtego okresu. Wyrazistości tej formie dodała renowacja, podczas której nadano jej intensywny kolor czerwony.

Nie są one ładne, nic konkretnego nie przedstawiają, a mimo to są na swój sposób interesujące. Z tego, co kojarzę, to są one wszędzie, w bażantarni, na Tysiąclecia w Parku Kajki, a na Placu Słowiańskim i Stary Mieście jest ich najwięcej. Szkoda tylko, że te duże dziwne formy sztuki są tylko w trzech kolorach czarnym, szarym lub czerwonym. Gdyby miały inne kolory byłby znacznie ciekawsze. A jeśli chodzi o tę klatkę, to jest naprawdę ładna, prosta i widoczna ze względu na kolor

-mówiła pani Magdalena.

Gołkowska jest jedną z głównych przedstawicielek konceptualizmu, sztuki strukturalnej i op-artu w Polsce. Jej działalność artystyczna obejmowała malarstwo, rysunek, formy przestrzenne, teorię i sztukę konceptualną. Usytuowanie formy przestrzennej Wandy Gołkowskiej nie było przypadkowe. Jej rzeźba miała za zadanie kontrastować z kompozycjami Więcek-Wnuk i Szwacza. Jednak według niektórych elblążan jest kolejną formą, jaką można podziwiać podczas poruszania się ul. Rycerską.

Formy przestrzenne są historią naszego miasta, powinny zostać w tym miejscu, gdzie są teraz. Wzdłuż Tysiąclecia stoją, wzdłuż Rycerskiej też są i ozdabiają te ulice, bez nich byłoby pusto. Nasz Elbląg był miastem robotniczym, przemysłowym a te rzeźby to pozostałości z tamtego okresu. Wielu znanych artystów przyjechało do naszego miasta, aby stworzyć tu dzieła sztuki i warto o tym wiedzieć, a i też trochę podziwać

-mówiła pani Joanna.

A co na temat formy przestrzennej Wandy Gołkowskiej sądzą nasi czytelnicy? Czy przypomina klatkę?


 

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Przestańcie
    Czwartek, 11.07

    Inne miasta mają figurki,ławeczki że znanymi osobami a Elbląg ma złom który wszyscy mają gdzieś. A turyści jada tam gdzie są ładne fontanny, figurki,ławeczki z figurami. Dotarło czy mozgi za ciasne.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0358071327209