Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jak możesz pomóc ratować planetę, na której żyjesz?

07.07.2023, 12:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak możesz pomóc ratować planetę, na której żyjesz?

Wzrost świadomości dotyczącej poziomu zanieczyszczenia planety sprawił, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, w jaki sposób może wesprzeć Ziemię. Wbrew pozorom, rozwiązania systemowe uchodzą za najbardziej skuteczne przeciwdziałanie negatywnym zmianom środowiskowym – aby zmienić świat, najpierw warto zacząć od siebie i swoich nawyków. To w końcu my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za to, jak obecnie wygląda planeta, którą zamieszkujemy. Proces dbania o środowisko można przyrównać do chęci zadbania o swoje mieszkanie. Gdy widzimy, że w naszym otoczeniu jest brudno, meble pokrywa kurz, a gdzieniegdzie leżą puste opakowania po chrupkach czy pudełka po pizzy, zabieramy się za sprzątanie by móc na nowo poczuć się lepiej we własnych czterech ścianach. Podobnie powinniśmy postępować w stosunku do wspólnego domu, jakim jest planeta Ziemia. Czas dostrzec bałagan, jaki się zrobiło i wdrożyć zmiany które sprawią, że poczujemy się znacznie lepiej. Nie chodzi tu o nurkowanie w celu sprzątania morza czy zamiatanie pustyni, a o drobne zmiany, których wprowadzenie nie kosztuje nas wiele, zaś dla planety stanowi światełko w tunelu.

 

 

Sposoby na to, jak uczynić swoją codzienność bardziej eko!

 

Przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu to priorytet; zwłaszcza z powodu, że poziom dwutlenku węgla w atmosferze wciąż wzrasta. Zmiany nie powinny dotyczyć wyłącznie światowych liderów i wielkich korporacji, a każdego człowieka, który zamieszkuje planetę. Każdy z nas może pomóc – zaczynając zmiany od samego siebie.
 

  • Pożegnaj się z plastikiem, stawiając na butelki wielorazowego użytku. Zwróć także uwagę na to, w jakich opakowaniach znajdują się produkty i w miarę możliwości wybieraj te, które wykonane są z papieru; jest on bardziej ekologiczny. Kolejnym „plastikowym problemem” są wszechobecne woreczki i torebki foliowe, jakie często dołączamy do naszej zakupowej listy. Zamiast nich warto sięgnąć po trwalszy, żywotniejszy, a przede wszystkim bardziej ekologiczny odpowiednik, jakim jest lniana torba – zwłaszcza od sprawdzonego producenta, jakim jest na przykład Szyjemy Kolorem. Rodzinna pracownia dba o jakość wykonania swoich toreb, dzięki czemu nadają się one do zabrania ze sobą wszędzie, nie tylko na zakupy. Na stronie szyjemykolorem.pl można wybrać haft bądź nadruk i w krótkim czasie cieszyć się trwałym akcesorium na codzienne wypady.

  • Oszczędzaj wodę, gdyż może ona niedługo stać się niezwykle cennym zasobem naturalnym, którego będziemy potrzebować. Warto o tym pomyśleć, stosując działania ograniczające jej marnowanie – zakręć kran i wybierz krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Do podlewania kwiatów świetnie sprawdzi się zaś deszczówka.

  • Nie marnuj żywności. Staraj się kupować tyle, ile w rzeczywistości potrzebujesz – robienie zakupów na zapas sprawia, że później większość żywności tak czy inaczej ląduje w koszu na śmieci, z powodu przeterminowania. Aby temu zapobiec, możesz planować posiłki, zaś na zakupy wybierać się wyłącznie z listą potrzebnych produktów.

  • Oszczędzaj prąd. Energooszczędne żarówki to coś, co zdecydowanie powinien posiadać każdy. Nie zostawiaj też urządzeń elektrycznych w trybie czuwania; naucz się pracować na baterii laptopa, a używając zmywarki lub robiąc pranie wybieraj program oszczędny bądź tryb eko zawsze, gdy tylko masz taką możliwość.

 

 

Na naszą planetę mają wpływ codzienne wybory ludzi

 

Działania jakie podejmujemy każdego dnia w mniejszym lub większym stopniu wpływają na naszą planetę. Odpowiedzialne zakupy, życie w rytmie „zero waste” oraz celebrowanie minimalizmu mogą sprawić, że nie tylko przyczynimy się do ratowania planety, lecz również znacznie poprawimy komfort swojego życia. Nie ma planety B, mimo że wiadomości na temat kolonizacji Marsa są wciąż żywe – musimy więc zadbać o to, co posiadamy. Ziemię zamieszkują również zwierzęta, których życie w środowisku naturalnym stoi pod znakiem zapytania. Już samo ograniczenie nadprodukcji plastiku może zmienić bardzo wiele. Wystarczą ludzkie chęci i realne działania, by przywrócić utraconą równowagę. Jednak do tego potrzeba realnych kroków naprzód. Wykonaj jeden z nich już dziś.


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.077118873596191