Sobota, 9.12.2023, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jak sprawdzić czy e-recepta jest legalna?

20.05.2023, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak sprawdzić czy e-recepta jest legalna?

Recepta elektroniczna, czyli e-recepta, jest wersją elektroniczną pisemnego polecenia wydanego przez lekarza dla pacjenta, które ten przekazuje farmaceucie w celu uzyskania leku, jaki ma zostać użyty w leczeniu. Zgodnie z przepisami prawa e-receptę, zrealizować możemy w aptece lub w innej instytucji, świadczącej tego typu usługi. 

 


Czym są e-recepty i w jaki sposób kontrolowane jest ich wydawanie?


Jeśli potrzebujecie państwo uzyskać receptę online, warto abyście skorzystali ze strony https://e-recepta.net/recepta. W trzech prostych krokach, możecie otrzymać na niej legalną e-receptę leku, jaki jest wam akurat potrzebny i wymagany w leczeniu danej choroby lub schorzenia. 


Zaletą e-recept jest również możliwość kontroli nad refundacją i prawidłowością działań medycznych. W naszym kraju zostały one wprowadzone wraz z procesem informatyzacji systemu opieki zdrowotnej. Program wdrożeniowy ruszył w 2018 roku, a jego administrowaniem zajmuje się Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. 

 


Przepisy regulujące wydawanie e-recept. 


Regulację prawną e-recept, stanowi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 w sprawie recept ( Dz.U. z 2023 r. poz. 487). Rozporządzenie to, zostało wyposażone również w załącznik wzoru e-recept, zgodnie z którym, wybrany lekarz specjalista danej dziedziny, może wystawić nam jej elektroniczną wersję. Oryginalność e-recepty, wystawionej dla nas online, mogą potwierdzić jej wymiary, które zgodnie z załącznikiem nr 6 do Rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2020, powinni mieć 200 mm długości i 90 mm szerokości. Przepisami uzupełniającymi dla e-recept są rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2020 roku oraz rozporządzenie z 17 kwietnia 2019 roku. 


Uprawnienia na wydawanie e-recept przysługują lekarzowi, lekarzowi dentyście, lekarzowi weterynarii, pielęgniarce, położnej, felczerowi i farmaceucie. Czas, jaki mamy na realizację e-recepty, wynosi w większej ilości przypadków leków 30 dni od dnia jej wystawienia przez lekarza. Wyjątek stanowią wybrane antybiotyki, na które termin realizacji ustawodawca przewidział na 7 dni.   
Jak rozpoznać czy nasza e-recepta jest legalna? 


Każda e-recepta, wyposażona jest w czterocyfrowy kod, umożliwiający jej zrealizowanie. Otrzymać go możemy wraz z elektroniczna wersją recepty e-mailem lub sms-em. E-recepty dotyczą również leków refundowanych, a zrealizować je możemy w każdej aptece na terenie naszego kraju lub innej instytucji świadczącej tego rodzaju usługi. Jeśli otrzymaliśmy e-receptę w formie wydruku i jest ona widoczna w naszej skrzynce e-mail, to jej autentyczność potwierdzić możemy również, sprawdzając czy składa się ona z wymaganych przez wzór Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 w sprawie recept części. 

 


Na e-recepcie, powinny się znajdować: 

 

 1. inscriptio, czyli nagłówek recepty, zawierający dane (nazwę, adres, telefon i 9 pierwszych cyfr identyfikatora REGON) leczącego nas podmiotu;
   
 2. nomen aegroti, czyli część zawierającą takie informacje o chorym, jak jego imię i nazwisko, adres, nr PESEL, a w przypadku dzieci również ich wiek; 
   
 3. praepositio, część ze skrótem Rp (recipe);
   
 4. praescriptio, czyli część zawierającą nazwy przepisanych nam leków; 
   
 5. subscriptio, ten element recepty składa się z informacji dla farmaceuty, dotyczących tego jaki jest skład, ilość i postać przepisanego leku;
   
 6. signatura, zawierająca wytyczne dotyczące sposobu przyjmowania i dawkowania leku oraz czasu trwania kuracji;
   
 7. nomen medici, podpis i pieczątka lekarza wystawiającego e-receptę oraz data jej wystawienia i czas realizacji. 

..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.087442874908447