Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jabłoń - na jakie odmiany warto się zdecydować?

08.03.2023, 08:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jabłoń - na jakie odmiany warto się zdecydować?

Jabłoń to jedno z najpopularniejszych drzew owocowych. Rodzi przepyszne owoce, które mogą różnić się smakiem, w zależności od odmiany którą wybierzemy. Nie sposób nie wspomnieć także o walorach ozdobnych tego drzewa. Jeśli planujemy zasadzenie w swoim ogrodzie jabłoni, warto byłoby dowiedzieć się, na jakie kryteria zwrócić uwagę przy jej wyborze. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, jakie są najpopularniejsze odmiany tego wyjątkowego drzewa.

 

Jabłoń to jedno z najpopularniejszych drzew owocowych. Rodzi przepyszne owoce, które mogą różnić się smakiem, w zależności od odmiany którą wybierzemy. Nie sposób nie wspomnieć także o walorach ozdobnych tego drzewa. Jeśli planujemy zasadzenie w swoim ogrodzie jabłoni, warto byłoby dowiedzieć się, na jakie kryteria zwrócić uwagę przy jej wyborze. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, jakie są najpopularniejsze odmiany tego wyjątkowego drzewa.

 

 

Dlaczego warto mieć jabłoń w swoim ogrodzie?

 

Drzewka jabłonie mają nam naprawdę wiele do zaoferowania. Jeżeli jeszcze zastanawiamy się nad tym, czy warto zdecydować się na ich zasadzenie, dobrze byłoby zapoznać się z największymi zaletami jabłoni. Przede wszystkim, rodzą one wspaniałe owoce. Są bogate w cenne witaminy oraz składniki mineralne. Mowa tu chociażby o witaminie C, błonniku, potasie czy fosforze. Ich pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia jest nieoceniony. Na uwagę zasługuje także wyjątkowy smak jabłek. Niektóre odmiany są wyjątkowo soczyste i słodkie, inne są nieco cierpkie i kruche. Można wykorzystać je do przygotowania wielu smakowitych ciast i deserów. Stanowią także doskonałą przekąskę solo. Bogactwo odmian sprawia, że każdy może zasadzić jabłoń rodzącą owoce, które smakują mu najbardziej. Poza tym, drzewo to doda naszemu ogrodowi niebanalnego uroku. Wiosną, na jabłoni pojawi się mnóstwo śnieżnobiałych lub różowych kwiatów, które przyciągną setki pracowitych pszczół. Gdy drzewo zaczynają zdobić dojrzałe owoce, również prezentuje się ono bardzo atrakcyjnie pod względem wizualnym.

 

 

Zakochaj się w letnich odmianach jabłoni

 

Istnieje wiele odmian jabłoni, co pozwala na wybór tej, która odpowiada nam najbardziej. Jeśli chcemy cieszyć się smakiem soczystych jabłek stosunkowo wcześnie, zainteresować mogą nas letnie odmiany jabłoni. Na szczególną uwagę zasługują papierówka, piros, a także odmiana Ananas Bierżnicki.

 

 

Jabłoń papierówka

 

Jeśli interesują nas sadzonki jabłoni owocujących latem, na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na papierówkę. To odmiana deserowa, charakteryzująca się owocami średniej wielkości. Pokryte są one skórką w kolorze subtelnej żółci. Co ciekawe, w miarę jak owoc dojrzewa, skórka staje się niemal biała. Miąższ papierówek jest niesamowicie soczysty i przyjemnie kruchy. W smaku, jabłka tej odmiany są niezwykle aromatyczne. Ich słodycz jest jednak przełamana przyjemną, orzeźwiającą nutą kwasowości. Ta odmiana jabłoni może cieszyć nas dojrzałymi owocami już w drugiej połowie lipca. Co ciekawe, doskonale rośnie ona nie tylko na glebach żyznych, ale także na tych mniej zasobnych w składniki odżywcze. Ziemia powinna mieć jednak lekko kwasowy odczyn.

 

 

Jabłoń piros

 

To stara, niemiecka odmiana, która owocuje w połowie sierpnia. Wystarcza jej średnio żyzna gleba, ale nie znosi długotrwałej suszy. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki, uraczy nas owocami o wyśmienitym smaku i soczystym miąższu. Jabłoń piros rodzi owoce w kolorze, który można określić jako mieszaninę pomarańczy i czerwieni. Owoce są raczej małe, niekiedy średnie. Najlepiej smakują bezpośrednio po zbiorze.

 

 

Jabłoń Ananas Bierżnicki

 

Ta odmiana jabłoni może cieszyć nas smakiem dojrzałych owoców już od połowy sierpnia. Spokojnie można będzie je jednak przechować nawet do końca września. Owoce mają kształt nieco stożkowaty, a ich skórkę pokrywa delikatny, woskowy nalot. Barwa skórki jest co do zasady zielona i żółta, ale pokrywa ją przeważnie charakterystyczny, czerwony rumieniec. Miąższ jabłoni Ananas Bierżnicki jest dość twardy, ale jednocześnie kruchy. W smaku, owoce są smaczne i dosyć soczyste. Odmiana ta idealnie nada się do uprawy przez początkujących sadowników.

 

 

Odmiany owocujące jesienią

 

Jeżeli chcemy mieć w swoim sadzie drzewa rodzące owoce jesienią, również mamy z czego wybierać. Swoją uwagą powinniśmy obdarzyć na przykład renetę szarą, która idealnie nadaje się do uwielbianej przez większość ludzi szarlotki. Dobrym pomysłem będzie także zasadzenie antonówki oraz odmiany gloster.

 

 

Reneta szara

 

W tej odmianie jabłonki, rodzącej owoce na przełomie września i października, zakochają się przede wszystkim miłośnicy smaków kwaskowato-cierpkich. Owoce osiągają pokaźne rozmiary i są zazwyczaj zielone. Niekiedy, przyozdobione są delikatnym, czerwonawym rumieńcem. Reneta szara z powodzeniem może być wykorzystywana do ciast, a także do przygotowywania surówek czy sałatek.

 

 

Gloster

 

Ta odmiana jest efektem krzyżówki i rodzi owoce w drugiej połowie października. Są one naprawdę duże i lekko stożkowate. Skórka jest zazwyczaj zielonkawa, choć nierzadko pokrywa ją przyjemny dla oka, czerwony rumieniec. Miąższ owoców jest dosyć kruchy, a co najważniejsze, wyjątkowo aromatyczny i orzeźwiający. Odmiana odporna na choroby, nie posiada istotnych wymagań względem gleby.

 

 

Antonówka

 

Antonówki to jedne z najbardziej uwielbianych jabłek. Posiadają charakterystyczną, błyszcząca skórkę i kulisty kształt. Gdy dojrzeją, skórka zmienia kolor z zielonego na lekko złocisty. Smak owoców jest kwaskowaty, a zapach nieco landrynkowy. Antonówki doskonale nadają się na przetwory. Można przygotować z nich sok, ciasto, a także mus. Pora owocowania tej odmiany przypada na wrzesień.

 

Bez względu na to, czy marzy nam się drzewo jabłoni rodzące owoce latem, czy jesienią, interesujące propozycje znajdziemy w sklepie https://www.podkarpackiesady.pl/7-jablonie. Warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi najciekawszych odmian, co ułatwi nam dokonanie w pełni satysfakcjonującego wyboru. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w naszym ogrodzie znalazły się zarówno jesienne, jak i letnie odmiany jabłoni. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się smakiem wyjątkowych owoców o każdej porze roku.
 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.088781833648682