Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

25.08.2020, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Kształcenie ustawiczne polegające na  uczeniu się przez całe życie stało się współczesną koniecznością.  Zmieniające się technologie powodują konieczność pozyskania nowych i atrakcyjnych na rynku pracy kwalifikacji.
 

Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego – Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej przygotowało bogatą ofertę wszystkim osobom zainteresowanym formą kształcenia jaką są kwalifikacyjne kursy zawodowe.


Placówka jako jedyna w Elblągu prowadzi takie nauczanie od 2013 roku, czyli rok po  przeprowadzonej reformie szkolnictwa zawodowego w Polsce.


Co to są te kwalifikacyjne kursy zawodowe? Najprościej tłumacząc są to bezpłatne, zawodowe i średnie szkoły techniczne dla osób dorosłych oferowane w ramach systemu edukacji publicznej.


Najważniejsze informacje o kwalifikacyjnych kursach zawodowych:
- są całkowicie bezpłatną formą kształcenia;
- uczestniczyć w kształceniu mogą:

a) wszystkie osoby pełnoletnie (w wyjątkowych sytuacjach niepełnoletni),
b) uczniowie szkół szkół branżowych I i II stopnia, techników i liceów,
c) studenci lub absolwenci studiów,
d) bezrobotni,
e) wszystkie osoby, które chcą zdobyć nowy zawód, przekwalifikować się lub pozyskać nowe
umiejętności,


- oferta w tej formie kształcenia skierowana jest także do przedsiębiorców, którzy w zamierzeniach kadrowych planują podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników lub też ich przekwalifikowanie,

- zajęcia są realizowana w systemie zaocznym: w piątkowe popołudnia oraz w  soboty i niedziele (istnieje możliwość realizacji w systemie wieczorowym – grupa szkoleniowa może wnioskować o taką decyzję)

- po ukończeniu kształcenia w wybranej kwalifikacji i po pomyślnym zadaniu egzaminu z części pisemnej jak i praktycznej absolwent otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz zdobywa nowy zawód, a przede wszystkim nowe umiejętności,

- system kwalifikacyjnych kursów zawodowych pozwala także na uzyskanie tytułu technika.


Szczegółowa oferta znajduje się pod linkiem


Nasi absolwenci kształcili się w zawodach: operatora obrabiarek skrawających ( z umiejętnościami programowania obrabiarek CNC), fryzjera, elektryka, elektronika, mechanika pojazdów samochodowych, elektromechanika pojazdów samochodowych, florysty, technika cyfrowych procesów graficznych.


Sukcesem jest to, że absolwenci niemal w stu procentach zdali egzamin z przygotowania zawodowego, co może świadczyć o wysokim poziomie kształcenia.  


W bieżącym roku placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt dydaktyczny ze środków unijnych. Szczególny nacisk kładziemy na kształcenie praktyczne. Stawiamy na jakość w edukacji, dlatego nasza kadra dydaktyczna to osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w nauczanych zawodach.


W roku szkolnym 2020/2021 zachęcamy do kształcenia się w kolejnych kwalifikacjach:

1.    Florysta


Jeśli posiadasz zdolności manualne, poczucie estetyki, a do tego uwielbiasz tworzyć oryginalne kompozycje kwiatowe to całkiem możliwe, że zawód florysty jest właśnie dla ciebie. Nasz kurs bardzo często wybierany jest przez osoby, które nabyte umiejętności wykorzystują w swoim dotychczasowym zawodzie (np. nauczyciele).


Dowiedz się w CKZiU – ECEZ jak zostać florystą.


Dziś, zawodowi floryści to nie tylko osoby, które układają kwiaty. To również artyści tworzący oryginalne kompozycje roślinne, a także eksperci, którzy potrafią doradzić: jak wybrać bukiet adekwatny do okazji, udekorować salę weselną, przystroić domowe wnętrza czy podkreślić wyjątkowy charakter organizowanej przez nas imprezy.


To specjaliści, którzy zawsze wiedzą jak podkreślić wyjątkowość danej uroczystości oraz zachwycić przybyłych na nią gości, a przy tym są na bieżąco z najnowszymi trendami w kwiatowych stylizacjach. Jeśli zdobędziemy zawód florysty, możemy podjąć pracę w kwiaciarni, bądź otworzyć własną działalność gospodarczą, w ramach której będziemy sprzedawać np. kwiaty cięte oraz doniczkowe. Możemy też znaleźć zatrudnienie w jednej z firm dekoratorskich, oferującej stylizacje roślinne na różnego rodzaju bankiety, chrzciny, śluby, komunie, czy też zapewniającej odpowiedni wystrój biur, banków czy ośrodków odnowy biologicznej. Dzięki zdobytej wiedzy o różnego rodzaju roślinach, ich uprawie czy pielęgnacji, możemy też świadczyć usługi z zakresu np. zagospodarowania przestrzennego ogrodów.


Kwalifikacji naucza  doświadczony i utalentowany nauczyciel, który przez bardzo wiele lat prowadził własną działalność gospodarczą związaną z tym zawodem.


2. Pszczelarz

Absolwent kształcący się  w zawodzie pszczelarza powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:


1) prowadzenia pasieki metodami tradycyjnymi i ekologicznymi,
2) wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej;
3) prowadzenia i obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej i pszczelarskiej;
4) prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i pszczelarskich.


Należy dodać, że absolwent po zdaniu egzaminu zawodowego uzyskuje  kwalifikacje rolnicze.
Pszczelarstwo w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Nie można jednak w sposób amatorski podchodzić do hodowli pszczół. W CKZiU-ECEZ masz szansę poznać wszelkie jej tajniki. Nauczymy      w sposób praktyczny wykonać ule drewniane wraz z jego wyposażeniem.  Zajęcia prowadzić będą profesjonaliści, praktycy, posiadający własne pasieki. W Placówce także odbywają się zebrania szkoleniowe Warmińskiego Związku Pszczelarzy.



3. Technik archiwista


Gdzie pracują technicy archiwiści?


Zatrudniają ich archiwa państwowe, zakładowe i depozytowe, różne instytucje publiczne oraz składnice akt. Osoba na tym stanowisku znajdzie również pracę w administracji biurowej i jako administrator baz danych zarządzający dokumentami elektronicznymi. Technik archiwista to także konserwator materiałów archiwalnych, pracownik firmy porządkującej akta oraz digitalizator – osoba, która odpowiada za cyfryzację dokumentów, akt i wszelkich materiałów znajdujących się w archiwach.
 

Wszędzie tam, gdzie sporządza się i archiwizuje dokumenty, potrzebny jest profesjonalista, który o nie zadba i nie pozwoli im zaginąć. Zakłady pracy, szpitale i przedsiębiorstwa muszą archiwizować dokumenty – a specjalistą od tego jest właśnie technik archiwista!


4. Stolarz
 

Codzienna praca stolarza wiąże się z drewnem i materiałami drewnopodobnymi. Powinien on więc rozpoznawać gatunki drewna oraz materiały drewnopodobne i wiedzieć, które należy wykorzystać przy danym zleceniu. Musi także dobierać i skutecznie wykorzystywać specjalistyczne narzędzia. Do prac stolarskich zalicza się heblowanie, szlifowanie, lakierowanie, bejcowanie, sklejanie i montowanie poszczególnych elementów – a każde z tych zajęć wymaga odpowiednich przyrządów i metod obróbki.
 

Na portalach elbląskich z ogłoszeniami można znaleźć oferty pracy dla stolarza budowlanego w dużej fabryce mebli lub zakładach stolarskich. Wybór jest naprawdę duży. Natomiast jeśli dana osoba ma w sobie talent  przedsiębiorczości, może także założyć jednoosobową działalność i świadczyć usługi po zainwestowaniu we własną pracownię stolarską.


Stolarz meblowy - jak zostać?


Podstawy stolarstwa można poznać na kwalifikacyjnym  kursie zawodowym. I może to być dobre rozwiązanie dla pasjonatów, którzy decydują się na przebranżowienie. CKZiU posiada obrabiarki do drewna, a także do tworzyw drewnopodobnych. Obrabiarki Firmy HOMAG do obróbki płyty meblowej to: centrum obróbkowe czteroosiowe, piła panelowa oraz okleiniarka.  Są to obrabiarki programowalne . Po ukończeniu szkolenia można znaleźć pracę albo kontynuować edukację w technikum i po zdanej maturze na studiach wyższych. Nauka w technikum kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego.


5. Technik rachunkowości


Kształcenie w zawodzie technik rachunkowości ma na celu przygotowanie do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) prowadzenia rachunkowości;
2) rozliczania danin publicznych;
3) rozliczania wynagrodzeń;
4) rozliczania składek pobieranych przez ZUS;
5) prowadzenia analizy finansowej.


Cykl kształcenia


Nauka trwa 2 lata (4 semestry) i składa się z dwóch wyodrębnionych kwalifikacji – egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe odbywa się po drugim i czwartym semestrze.


Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, z reguły dwa razy w miesiącu, w weekendy.


Do zadań absolwenta kierunku technik rachunkowości należy: prowadzenie rachunkowości firmy oraz dokonywanie rozliczeń finansowych, przechowywanie dokumentacji księgowej, przeprowadzanie kontroli dokumentów księgowych, nadzorowanie terminów spłat zobowiązań oraz ściąganie roszczeń i należności, posługiwanie się komputerem z oprogramowaniem do obsługi księgowej, sporządzanie sprawozdań finansowych oraz przygotowanie ich do weryfikacji.

Ponadto absolwent kierunku technik rachunkowości zajmuje się wykonywaniem podstawowych czynności biurowych przy wykorzystaniu sprzętu biurowego, takiego jak: fax, komputer, kopiarka, telefon oraz przeprowadzaniem podstawowych analiz w zakresie księgowości i finansów.
 

Możliwość zatrudnienia i stanowiska pracy absolwenta: absolwenci kierunku technik rachunkowości, mogą być zatrudnieni w działach finansowych oraz działach księgowych we wszystkich zakładach i jednostkach budżetowych, podmiotach gospodarczych, instytucjach ubezpieczeniowych, bankach, urzędach administracji centralnej, samorządowej czy w urzędach skarbowych.


Analiza ofert pracodawców z ostatniego okresu pozwala stwierdzić, że zawód technika rachunkowości jest pożądany na rynku pracy ( np. stanowisko intendenta w szkołach i placówkach).

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.14021492004395