Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Czy czołg T34 pójdzie na złom?

23.10.2008, 15:55:27 Rozmiar tekstu: A A A
Czy czołg T34 pójdzie na złom?

Kolorowy czołg T34, który dumnie wznosi się przy ul. Armii Krajowej powinien trafić na złom, a w jego miejscu należy postawić obelisk ku czci inwalidów wojennych – taką propozycję złożył na dzisiejszej sesji Rady Miasta, radny PiS Zdzisław Olszewski.

Lokalizacja obelisku ku czci inwalidów wojennych poróżniła radnych miejskich. Radni prawicy chcieliby, aby pomnik stanął na miejscu czołgu. Protestowali radni lewicy. Wszystkich natomiast pogodził prezydent Henryk Słonina. Pozostaje pytanie, czy pstrokaty T34 nadal powinien stać w Elblągu? A jeśli tak, to w jakim celu?

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni pochylili się nad projektem uchwały dotyczącym postawienia w mieście pomnika w hołdzie inwalidom wojennym. W 2009 r. będziemy bowiem obchodzili 90 rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych. Projekt zakładał, że obelisk stanie przy Al. Armii Krajowej, w Parku Planty. Powstanie pomnika to inicjatywa działaczy związku, którzy szykują się do obchodów rocznicy istnienia organizacji. Więcej na ten temat oraz projekt obelisku można zobaczyć w artykule "Pomnik upamiętni wojennych inwalidów".

Uchwała jest pechowa. Spadła bowiem już z obrad poprzedniej sesji, gdyż według prezydenta Henryka Słoniny "była niedopracowana".

Teraz wydawało się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jednak tym razem radni posprzeczali się o lokalizację obelisku.
- Uważam, że to miejsce nie jest zbyt odpowiednie dla tak ważnego pomnika - mówił radny Zdzisław Olszewski z PiS. - Powinien stać w bardziej godnym miejscu. W proponowanej lokalizacji będzie tylko przeszkadzał. Będzie on stał na uboczu od strony garaży przy ul. Gołębiej. Nie ma tam miejsca do zorganizowania uroczystości obchodów 90-lecia istnienia Związku Inwalidów Wojennych.

Radny Olszewski zaproponował, aby...obelisk stanął na miejscu czołgu T34. 
- Chyba czas już, aby czołg wysłać na złom. W tym miejscu zaś postawić pomnik w hołdzie inwalidom - zaproponował radny Olszewski.

W tym momencie wiele osób kręciło głowami z niezadowolenia. W obronie czołgu stanął radny Marek Gliszczyński z LiD.
- Zgadzam się, że obecna lokalizacja obelisku nie jest zbyt dobra - mówił Gliszczyński. - Nie możemy jednak ruszać czołgu. Został bowiem przekazany młodzieży, która co roku w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawia go na licytację. Przy okazji każdego finału Orkiestry zmienia się jego właściciel. 

Przewodniczący rady Janusz Nowak proponował, aby uchwałę jednak przyjąć w obecnym kształcie, a później "dopracuje się szczegóły lokalizacji".

Oponował jednak wiceprzewodniczący Jerzy Wcisła z PO, który przekonywał iż takich zapisów uchwały przyjąć nie można.
- Forma obelisku i miejsce lokalizacji budzą moje zastrzeżenia - mówił Wcisła. - Najpierw ustalmy formę oraz miejsce, gdzie pomnik stanie w Elblągu. Składam wniosek, aby tej uchwały nie głosować.

Radni zastanawiali się więc, czy nie zmienić zapisów w projekcie lokalizacji pomnika. Prezydent Henryk Słonina zaproponował, aby na razie podjąć uchwałę intencyjną, w której radni zgadzają się na powstanie w Elblągu takiego pomnika. Natomiast formę i miejsce wyznaczy prezydent miasta. Z takimi poprawkami projekt został przez radnych zaakceptowany.

Pozostaje tylko zadać pytanie, czy w ten sposób los kolorowego czołgu T34 został przesądzony?

Fot. Artur Borkowski

GaL
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ brak
  Czwartek, 23.10

  Dręczy mnie ostatnio coraz bardziej drażliwa myśl. W jakim ja, do ciężkiego diabła kraju żyję? Czy ludzie związani z partią PiS nie maja innych problemów? Gdyby nie ci prości żołnierze Armii Czerwonej, którzy jak mniemam, woleliby leżeć ze swoimi żonami pod pierzyną, zamiast ginąć z powodu jakiegoś idioty, któremu zachciało się zawojować świat, nie pognali niemieckich faszystów, to taki członek PiSu wogóle by się nie narodził. Czy te matoły nie mają innych zmartwień?

 2. 2
  +1
  ~ anonim
  Czwartek, 23.10

  Zostawcie czołg, znajdziecie inne miejsce.

 3. 3
  0
  ~ anonim
  Czwartek, 23.10

  A może Stare Miasto, koło Żeglugi?

 4. 4
  0
  ~ Krzysiek
  Czwartek, 23.10

  no comment

 5. 5
  0
  ~ Przemo
  Czwartek, 23.10

  Co za dyskusja a w tym samym dniu upadł jeden ze sporych zakładów pracy 120 osób na bruku ale co tam pomnik jest ważniejszy

 6. 6
  0
  ~ fff
  Czwartek, 23.10

  Zajmijcie się konkretnymi rzeczami a nie takimi duperelami. Lepiej przeznaczcie na remonty dróg a nie na budowanie kolejnych pomników. Czołg niech stoi na swoim miejscu, tylko przydało by się pomalować go w naturalne kolory. Bo obecnie szpeci okolicę tym ubarwieniem.

 7. 7
  0
  ~ Heniek69
  Czwartek, 23.10

  Czołg na złom ale żadnych pomników w jego miejsce ! To dobra działka pod budowę czegoś pożytecznego.

 8. 8
  0
  ~ anonim
  Czwartek, 23.10

  Mam tylko jedno pytanie, kto ma sfinansować budowę tego pomnika? Najpierw trzeba policzyć kasę a potem zastanawiać się gdzie postawić pomnik. Jeżeli pomysłodawcy budowy pomnika mają fundusze to mogą na licytacji Wielkiej Orkiestry kupić czołg potem sprzedać go na złom i miejsce pod nowy pomnik gotowe.

 9. 9
  0
  ~ Janos
  Czwartek, 23.10

  Po co nam wydawać pieniądze na jakiś idiotyczny pomnik?

 10. 10
  0
  ~ Arti
  Czwartek, 23.10

  Mogą ewentualnie postawić ten czołg na tym mini poligonie na Królewieckiej. Na pewno lepiej by tam pasował niż tu gdzie jest teraz. W przeciwnym razie pozostaje zezłomowanie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1284070014954