Środa, 8.04.2020, Imieniny: Donata, Herman, Rufin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Polak wygrał w Eurojackpot 190 milionów złotych. Fiskus zaciera ręce, zgarnie miliony

12.05.2019, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Polak wygrał w Eurojackpot 190 milionów złotych. Fiskus zaciera ręce, zgarnie miliony
fot. archiwum redakcji ( zdjęcie stanowi tylko ilustrację do artykułu)

10 proc. podatku zapłaci od wygranej szczęśliiec, który wygrał w Eurojackpot ponad 190 milionów złotych. Kwestie podatku od wygranej regulowane są w ustawie o podatku doachodowym - donosi portal Money.

 

Zgodnie z przepisami tej ustawy, podatek trzeba zapłacić od przychodów, które zostały uzyskane w konkursach, grach, a także jako nagrody w czasie sprzedaży premiowej. Nie ma tu znaczenia, czy taka wygrana została wypłacona w Polsce, czy w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Podatek od wygranej pobiera się ryczałtem. Jest to 10 proc. wartości wygranej. Oznacza to, że jeśli wygramy w konkursie lub na loterii, to nie musimy sami odprowadzać takiego podatku.

 

Organizator loterii, który wypłaca wygraną samodzielnie, odprowadzi 10 proc. do urzędu skarbowego. W takiej sytuacji tego przychodu nie trzeba ujawniać w rocznym zeznaniu podatkowym. Dokładnie to samo czeka szczęśliwca, który zgarnął w piątek ponad 190 milionów złotych. Skarbówka zgarnie od tej wygranej ponad 19 mln złotych.

W określonych sytuacjach będziemy zwolnieni z konieczności rozliczenia podatku od wygranej. Dotyczy to konkursów, które są ogłaszane i organizowane w środkach masowego przekazu, a także specjalnych konkursów, o tematyce naukowej czy sportowej albo artystycznej.

 

Podatku od wygranej nie trzeba też płacić, jeśli wygrana pochodzi z konkursu związanego ze sprzedażą premiową, ale jednorazowa wygrana nie przekracza 760 zł.

Pamiętać trzeba jednak, że takie zwolnienie nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla przedsiębiorcy taka wygrana będzie przychodem z działalności i będzie ją trzeba opodatkować. Oczywiście, jeśli nagroda ma związek z prowadzoną działalnością.

Podatku od wygranej nie trzeba też płacić od tego, co uda się wygrać w grach losowych (np. totolotek), o ile oczywiście wygrana nie przekracza 2280 zł.

 

W piątek, 10 maja, ktoś z Polski wygrał właśnie blisko 195 milinów złotych. Do zgarnięcia było 390 mln zł, ale zwycięzców jest dwoje, innym szczęśliwcem jest ktoś z Niemiec.

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ !!!!!
  Niedziela, 12.05

  Polak to zawsze ma szczęście

 2. 2
  +1
  ~ Dede
  Niedziela, 12.05

  Za mało. Tyle mnie nie ratuje.

 3. 3
  +8
  ~ Morazdziwecki
  Niedziela, 12.05

  Jest z czego oddawać, a nie jak z głodowej pensji, na wszystkie pasożyty.

 4. 4
  +2
  ~ Gall
  Poniedziałek, 13.05

  Złodziej zawsze zaciera ręce, spójrzcie na kieszonkowcow na dworcach większych miast, ta sama kategoria inne pieniadze

 5. 5
  +2
  ~ anonim
  Poniedziałek, 13.05

  Wali mnie to.Miliony ludzi umiera od hazardu ale też od alkoholu-wybór należy do ciebie.Takie pieniądze to dramat dla wygranego,nie zazdroszcze,wiecej problemów niż szczescia.

 6. 6
  +2
  ~ Matrix
  Poniedziałek, 13.05

  Do Anonim, haha...rozbawiłeś mnie w rzeczy samej. Dramat powiadasz. No cóż może i dramat, ale zawsze lepiej jest dramatyzować w nowym Mercedesie niż starym oplu :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.