Środa, 16.01.2019, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Platforma ma problem z byłą premier Ewą Kopacz. Szuka dla niej miejsca

06.01.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Platforma ma problem z byłą premier Ewą Kopacz. Szuka dla niej miejsca
fot. Ryszard Biel ( wizyta Ewy Kopacz w Elblągu 24-09-2018)

Jak ustaliła Wirtualna Polska, kierownictwo Platformy Obywatelskiej szuka dla Ewy Kopacz miejsca na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeszcze do niedawna była szefowa rządu miała startować z Warszawy, a teraz coraz głośniej mówi się o Gdańsku.

 

- Sytuacja zmieniła się po tym, jak Robert Biedroń zapowiedział start swojego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma być jedynką na listach wyborczych w Warszawie. Jeśli wcześniej Biedroń nie dogada się z władzami Koalicji Obywatelskiej, a wszystko wskazuje, że do wyborów pójdzie osobno, to w stolicy zabierze sporo głosów, na które liczyła właśnie Ewa Kopacz jako kandydatka Platformy

– mówi Wirtualnej Polsce polityk zbliżony do kierownictwa PO.

 

Przypomnijmy, do tej pory mówiło się, że to właśnie była szefowa rządu ma obiecane pierwsze miejsce na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Jej notowania miały wzrosnąć po tym, jak były prezydent Polski Bronisław Komorowski oficjalnie oświadczył, że nie wystartuje do Parlamentu Europejskiego. Ale wtedy nie było mowy o nowym ugrupowaniu Roberta Biedronia, który wśród warszawskich wyborców cieszy się sporą popularnością.

 

A przecież na warszawskich listach Koalicji Obywatelskiej mają znaleźć się również czołowi politycy Nowoczesnej i dodatkowo Barbara Nowacka. To właśnie Nowacka, według wewnętrznych sondaży, miałaby największe szanse w starciu z Biedroniem w Warszawie. - Po tym, jak Nowacka przyłączyła się do Koalicji Obywatelskiej, zaatakował ją właśnie Biedroń. Za swoje słowa o tresowaniu później przepraszał. W kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego drugi raz nie zaatakowałby Barbary – mówi WP rozmówca.

 

Co więc z Ewą Kopacz? Jak jakiś czas temu ujawnił portal gazeta.pl, pod uwagę był brany scenariusz, że wystartuje z okręgu radomskiego - a więc z tego samego, z którego zdobyła sejmowy mandat. W wyborach do PE w 2014 roku Platforma zdobyła w tym okręgu (nr 5, obejmującym również Mazowsze) jeden euromandat (Julia Pitera). Według informacji WP, tym razem chrapkę na start w tym okręgu ma również poseł Andrzej Halicki, zaufany człowiek szefa PO Grzegorza Schetyny. Oprócz niego zagwarantowany start z wysokiego miejsca ma także obecny europoseł PSL Jarosław Kalinowski. O miejsce dla Ewy Kopacz będzie więc trudno.

 

To dlatego w ostatnim czasie pojawił się pomysł, żeby była premier startowała w Gdańsku. – Tu mieszka jej córka z rodziną. To dla niej drugi dom, często przyjeżdża nad morze, zostaje na dłużej – mówi dla WP źródło. Dodatkowym argumentem miałoby być to, że w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego Platforma uzyskała tu najlepszy wynik w skali całego kraju – 47,69 proc. I zdobyła dwa mandaty do PE: europosłami zostali Janusz Lewandowski i  Jarosław Wałęsa.

 

Według rozmówców Wirtualnej Polski, ze startem Kopacz na Pomorzu również byłby kłopot, bowiem przy obsadzie list wyborczych to Lewandowski i Wałęsa będą brani pod uwagę w pierwszej kolejności. Ten pierwszy ma ogromne doświadczenie w pracy europoselskiej, był unijnym komisarzem ds. budżetu. Ten drugi, po porażce w wyborach samorządowych na prezydenta Gdańska, będzie chciał kontynuować kolejną kadencję w Parlamencie Europejskim.

 

W rozmowie z WP Ewa Kopacz mówi, że w Platformie nie było jeszcze rozmów na temat ulokowania kandydatów na poszczególnych listach.

- Takich rozmów z przewodniczącym Grzegorzem Schetyną jeszcze nie było. Będę mogła odpowiedzieć na takie pytanie, jak zaczną się ostateczne przymiarki do list, które będą - mam taką nadzieję - listami szerokokoalicyjnymi. Trudno więc dzisiaj mówić, gdzie ja bym się czuła lepiej. Jeśli będą takie rozmowy, będą rozważane wszystkie warianty

- mówi WP była premier Ewa Kopacz.

 

- Nie ma też mojej ostatecznej decyzji czy w ogóle będę startować. Autentycznie brałam to pod uwagę w ubiegłym roku, ale jak to w polityce, tak wiele się dzieje z miesiąca na miesiąc, że trzeba się poważnie zastanowić i podjąć racjonalną decyzję. Jeśli miałabym się zdecydować, że będzie to kontynuacja mojej politycznej drogi przy równoczesnym reprezentowaniu Polski w Europie w zdeterminowany sposób, to pewnie wyrażę zgodę, jeśli tylko Grzegorz Schetyna mi taką propozycję złoży

- dodaje Ewa Kopacz.

 

Publikacja za zgodą wp.pl

 

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Juan
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  A nie lepiej z radomia

 2. 2
  +27
  ~ Jaś Fasola
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Po raz drugi. Czemu PO dla tej Pani szuka miejsca. Przecież odgrażała się na cały świat, że jak PiS będzie rządzić, to ona wraz z córką i zięciem jadą do Kanady. Więc w czym problem by tą zapowiedz zrealizować. Przecież ponoć lekarzy w Polsce brakuje, więc miejsce w jakiejś wiejskiej przechodni dla niej się znajdzie. Panowie Sołtysi zaproponujcie jej zatrudnienie w swej wsi.

 3. 3
  +20
  ~ Mietek
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Na wsi lekarze sa potrzebni może się sprawdzi.

 4. 4
  +11
  ~ Sjesta z BO .
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  No cóż łatwe , duże pieniądze nie POzwalają zrealizować obietnicy ? TyPOwe dla PO każdego szczebla ? .

 5. 5
  +14
  ~ xswz
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Co zwykłego Polaka obchodzi partyjny/na bonzo? Niech idzie do pracy.

 6. 6
  +14
  ~ Żenada .
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Jak zwykle żrą się o " koryto " A tekst , że Jej ministrom wysokie premie się należą , był ..taki szczery .

 7. 7
  +14
  ~ gjgvj
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Że im nie wstyd wystawiać do wyborów kłamczuchę.

 8. 8
  +10
  ~ lelo
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Przecież to wolontariuszka jak sama kiedyś przyznała po katastrofie więc na kasę nie leci. Nasza lilia wonna

 9. 9
  +16
  ~ wer
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Niech kopie w tym jest dobra, najlepiej w Smoleńsku. Robota przecież nieskończona. To coś do parlamentu europejskiego czy w Polsce nie ma już ludzi, znów wstyd na cały świat. Baba robiła z gęby cholewę i teraz ma być w parlamencie europejskim. Są jakieś granice

 10. 10
  +11
  ~ jurek w.
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 06.01

  Byle gdzie byle do koryta i dobrej emerytury, które dla polityków powinny być zlikwidowane. Ponadto Jasiu Fasola i Mietku co Wam zrobili ci ludzie na wsi, że chcecie ich ukarać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.