Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Platforma ma problem z byłą premier Ewą Kopacz. Szuka dla niej miejsca

06.01.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Platforma ma problem z byłą premier Ewą Kopacz. Szuka dla niej miejsca
fot. Ryszard Biel ( wizyta Ewy Kopacz w Elblągu 24-09-2018)
REKLAMA

Jak ustaliła Wirtualna Polska, kierownictwo Platformy Obywatelskiej szuka dla Ewy Kopacz miejsca na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeszcze do niedawna była szefowa rządu miała startować z Warszawy, a teraz coraz głośniej mówi się o Gdańsku.

 

- Sytuacja zmieniła się po tym, jak Robert Biedroń zapowiedział start swojego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma być jedynką na listach wyborczych w Warszawie. Jeśli wcześniej Biedroń nie dogada się z władzami Koalicji Obywatelskiej, a wszystko wskazuje, że do wyborów pójdzie osobno, to w stolicy zabierze sporo głosów, na które liczyła właśnie Ewa Kopacz jako kandydatka Platformy

– mówi Wirtualnej Polsce polityk zbliżony do kierownictwa PO.

 

Przypomnijmy, do tej pory mówiło się, że to właśnie była szefowa rządu ma obiecane pierwsze miejsce na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Jej notowania miały wzrosnąć po tym, jak były prezydent Polski Bronisław Komorowski oficjalnie oświadczył, że nie wystartuje do Parlamentu Europejskiego. Ale wtedy nie było mowy o nowym ugrupowaniu Roberta Biedronia, który wśród warszawskich wyborców cieszy się sporą popularnością.

 

A przecież na warszawskich listach Koalicji Obywatelskiej mają znaleźć się również czołowi politycy Nowoczesnej i dodatkowo Barbara Nowacka. To właśnie Nowacka, według wewnętrznych sondaży, miałaby największe szanse w starciu z Biedroniem w Warszawie. - Po tym, jak Nowacka przyłączyła się do Koalicji Obywatelskiej, zaatakował ją właśnie Biedroń. Za swoje słowa o tresowaniu później przepraszał. W kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego drugi raz nie zaatakowałby Barbary – mówi WP rozmówca.

 

Co więc z Ewą Kopacz? Jak jakiś czas temu ujawnił portal gazeta.pl, pod uwagę był brany scenariusz, że wystartuje z okręgu radomskiego - a więc z tego samego, z którego zdobyła sejmowy mandat. W wyborach do PE w 2014 roku Platforma zdobyła w tym okręgu (nr 5, obejmującym również Mazowsze) jeden euromandat (Julia Pitera). Według informacji WP, tym razem chrapkę na start w tym okręgu ma również poseł Andrzej Halicki, zaufany człowiek szefa PO Grzegorza Schetyny. Oprócz niego zagwarantowany start z wysokiego miejsca ma także obecny europoseł PSL Jarosław Kalinowski. O miejsce dla Ewy Kopacz będzie więc trudno.

 

To dlatego w ostatnim czasie pojawił się pomysł, żeby była premier startowała w Gdańsku. – Tu mieszka jej córka z rodziną. To dla niej drugi dom, często przyjeżdża nad morze, zostaje na dłużej – mówi dla WP źródło. Dodatkowym argumentem miałoby być to, że w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego Platforma uzyskała tu najlepszy wynik w skali całego kraju – 47,69 proc. I zdobyła dwa mandaty do PE: europosłami zostali Janusz Lewandowski i  Jarosław Wałęsa.

 

Według rozmówców Wirtualnej Polski, ze startem Kopacz na Pomorzu również byłby kłopot, bowiem przy obsadzie list wyborczych to Lewandowski i Wałęsa będą brani pod uwagę w pierwszej kolejności. Ten pierwszy ma ogromne doświadczenie w pracy europoselskiej, był unijnym komisarzem ds. budżetu. Ten drugi, po porażce w wyborach samorządowych na prezydenta Gdańska, będzie chciał kontynuować kolejną kadencję w Parlamencie Europejskim.

 

W rozmowie z WP Ewa Kopacz mówi, że w Platformie nie było jeszcze rozmów na temat ulokowania kandydatów na poszczególnych listach.

- Takich rozmów z przewodniczącym Grzegorzem Schetyną jeszcze nie było. Będę mogła odpowiedzieć na takie pytanie, jak zaczną się ostateczne przymiarki do list, które będą - mam taką nadzieję - listami szerokokoalicyjnymi. Trudno więc dzisiaj mówić, gdzie ja bym się czuła lepiej. Jeśli będą takie rozmowy, będą rozważane wszystkie warianty

- mówi WP była premier Ewa Kopacz.

 

- Nie ma też mojej ostatecznej decyzji czy w ogóle będę startować. Autentycznie brałam to pod uwagę w ubiegłym roku, ale jak to w polityce, tak wiele się dzieje z miesiąca na miesiąc, że trzeba się poważnie zastanowić i podjąć racjonalną decyzję. Jeśli miałabym się zdecydować, że będzie to kontynuacja mojej politycznej drogi przy równoczesnym reprezentowaniu Polski w Europie w zdeterminowany sposób, to pewnie wyrażę zgodę, jeśli tylko Grzegorz Schetyna mi taką propozycję złoży

- dodaje Ewa Kopacz.

 

Publikacja za zgodą wp.pl

 

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Juan
  Niedziela, 06.01

  A nie lepiej z radomia

 2. 2
  +28
  ~ Jaś Fasola
  Niedziela, 06.01

  Po raz drugi. Czemu PO dla tej Pani szuka miejsca. Przecież odgrażała się na cały świat, że jak PiS będzie rządzić, to ona wraz z córką i zięciem jadą do Kanady. Więc w czym problem by tą zapowiedz zrealizować. Przecież ponoć lekarzy w Polsce brakuje, więc miejsce w jakiejś wiejskiej przechodni dla niej się znajdzie. Panowie Sołtysi zaproponujcie jej zatrudnienie w swej wsi.

 3. 3
  +21
  ~ Mietek
  Niedziela, 06.01

  Na wsi lekarze sa potrzebni może się sprawdzi.

 4. 4
  +11
  ~ Sjesta z BO .
  Niedziela, 06.01

  No cóż łatwe , duże pieniądze nie POzwalają zrealizować obietnicy ? TyPOwe dla PO każdego szczebla ? .

 5. 5
  +14
  ~ xswz
  Niedziela, 06.01

  Co zwykłego Polaka obchodzi partyjny/na bonzo? Niech idzie do pracy.

 6. 6
  +14
  ~ Żenada .
  Niedziela, 06.01

  Jak zwykle żrą się o " koryto " A tekst , że Jej ministrom wysokie premie się należą , był ..taki szczery .

 7. 7
  +14
  ~ gjgvj
  Niedziela, 06.01

  Że im nie wstyd wystawiać do wyborów kłamczuchę.

 8. 8
  +10
  ~ lelo
  Niedziela, 06.01

  Przecież to wolontariuszka jak sama kiedyś przyznała po katastrofie więc na kasę nie leci. Nasza lilia wonna

 9. 9
  +16
  ~ wer
  Niedziela, 06.01

  Niech kopie w tym jest dobra, najlepiej w Smoleńsku. Robota przecież nieskończona. To coś do parlamentu europejskiego czy w Polsce nie ma już ludzi, znów wstyd na cały świat. Baba robiła z gęby cholewę i teraz ma być w parlamencie europejskim. Są jakieś granice

 10. 10
  +11
  ~ jurek w.
  Niedziela, 06.01

  Byle gdzie byle do koryta i dobrej emerytury, które dla polityków powinny być zlikwidowane. Ponadto Jasiu Fasola i Mietku co Wam zrobili ci ludzie na wsi, że chcecie ich ukarać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4765510559082