Środa, 3.06.2020, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Rząd chwali się jednocyfrową stopą bezrobocia. We wrześniu spadła do 9,9%

08.10.2015, 11:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Rząd chwali się jednocyfrową stopą bezrobocia. We wrześniu spadła do 9,9%
fot. archiwum redakcji

Stopa bezrobocia w całym kraju spadła we wrześniu do 9,9% - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. Rekordowa była również liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców. Eksperci twierdzą jednak, że wpływ na taki spadek miały prace sezonowe w rolnictwie i budownictwie, a pod koniec roku bezrobocie wzrośnie.

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu spadła do 9,9% z 10% w sierpniu. - Tak dobrego wyniku nie odnotowano na rynku pracy od 7 lat. Od czasu transformacji ustrojowej stopa bezrobocia tylko dwa razy spadła do jednocyfrowego poziomu. Jeszcze 2 lata temu wynosiła 13% - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 1 540,9 tys. osób – wynika z szacunków resortu pracy. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca liczba osób bezrobotnych spadła o 22,6 tys. Sytuacja najbardziej poprawiła się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

– Bezrobocie jest najniższe od 2008 roku, czyli od wybuchu światowego kryzysu. Od stycznia 2014 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 720 tys. Tak szybkiej poprawy na rynku pracy nie obserwowaliśmy od lat – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Pracodawcy we wrześniu zgłosili do urzędów pracy ponad 126 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o blisko 10 tys. więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r., czyli odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej pracowników szukają firmy na Mazowszu (14 tys.), Śląsku  (12,8 tys.) i Dolnym Śląsku (12,7 tys.).

– Mamy rekordowo niskie bezrobocie i rekordową liczbę ofert pracy. Jednak bez poprawy ich jakości, wzrostu pensji i stabilizacji zatrudnienia, dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy będzie znacznie trudniejsza. Wkrótce może się okazać, że praca jest, ale nikt jej nie chce z powodu zbyt niskich stawek – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

źródło: mpips.gov.pl

oprac.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ dede
  Czwartek, 08.10

  Doskonale ! Nalezę do coraz bardziej elitarnego grona !

 2. 2
  +11
  ~ mius
  Czwartek, 08.10

  Pan minister raczył zapomnieć, że z Polski wyjechało (wg szacunku GUS-u) ok. 2,3 mln (!) osób. Gdyby tylko połowa z nich chciała się zarejestrować na pośredniaku, stopa bezrobocia wzrosłaby wg IBMM do ok. 17% ! Te 9,9% wyliczeń ministra ładnie prezentuje się przed wyborami ale na Polakach nie robi już chyba wrażenia...

 3. 3
  +10
  ~ żałosna propaganda
  Czwartek, 08.10

  hahahahahahahahahahaha jaja sobie robią czy już pomniejszyli o te 124 tys które wyjechalo ostatnio i kolejne 100 które zaraz wyjedzie?

 4. 4
  +8
  ~ prezydent czy .....
  Czwartek, 08.10

  Para kompletów mebli, pełna paleta sprzętu AGD, sprzęt elektroniczny, w tym telewizor, laptopy, tablety – to sprzęty, które Bronisław Komorowski "wypożyczył" z prezydenckiej Kancelarii, zanim ustąpił z urzędu. Jak pisze „Rzeczpospolita”, to nic nowego, „kolejni prezydenci brali z KP co się da”. byli prezydenci "wypożyczają", co się da, w dodatku dokument nie mówi, jak długo może trwać wypożyczenie. Wydaje się, że samo słowo nie jest najlepszym określeniem, bo zazwyczaj "wypożyczenie" trwa dożywotnio. Przedmioty wypożyczone przez gen. Jaruzelskiego, zwrócono dopiero po jego śmierci. Co ciekawe, były prezydent zabrał również do nowego biura okazały żyrandol.Przedmioty wypożyczali również Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Ten ostatni wziął więcej niż jego poprzednicy razem wzięci.

 5. 5
  +8
  ~ mius
  Czwartek, 08.10

  do ~prezydent czy : zapomniałeś o niszczarce do dokumentów! To daje najwięcej do myślenia... Kiedyś niewygodne dokumenty MILICJA paliła...

 6. 6
  +8
  ~ didi
  Czwartek, 08.10

  A tak na marginiesie, gwoli przypominienia Elblazanie poparli Bronislawa KOmorowskiego w ostatnich wyborach w wysokosci tłustych 60%!

 7. 7
  +8
  ~ lukasz
  Czwartek, 08.10

  Sfałszowane statystyki przed wyborami - nie ma pracy , pensje niskie a rządzący ciągle obiecują . CZAS NA ZMANĘ EKIPY

 8. 8
  +8
  ~ obatel
  Czwartek, 08.10

  A ja tam widzę dwie cyfry

 9. 9
  +7
  ~ eWA .....................
  Czwartek, 08.10

  NIEDŁUGO WSZYSCY Z POLSKI WYJADĄ ZOSTANĄ TYLKO EMERYCI I RENCIŚCI TO WTEDY MAFIA - PO BĘDZIE SIĘ CHWALIĆ ZEROWYM BEZROBOCIEM , JESTEM CIEKAW KOMU MAFIA - PO CHCE ŻAŁOSNĄ PROPAGANDĘ WCISNĄĆ ............

 10. 10
  +6
  ~ koko
  Czwartek, 08.10

  Ocena stopy bezrobocia w Polsce jest oceniana po polsku. To znaczy tak żeby nie rozdrażnić wyborcy. Według standardów krajów cywilizowanych bezrobocie ocenia sie na podstawie grupy zarejestrowanych bezrobotnych którzy w ciągu dwóch tygodni są w stanie podjąć zaoferowaną prace .Dlatego według takiej metody w Polsce jesienią ubiegłego roku stopa bezrobocia nie przekraczała 6,7% oficjalnie to było ponad 12%. Dzisiejsze dane to kiełbasa wyborcza . Cała reszta to szara strefa pracująca na czarno albo nie zainteresowana praca bo socjal w tym kraju plus robota na czarno jest lepsza niż praca na etacie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.