Wtorek, 20.02.2018, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Elblążanin: Uzasadnienie podwyżek cen wody jest kuriozalne! Musimy płacić więcej, bo trzeba naprawić bubel? (opinia nadesłana)

13.11.2017, 11:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanin: Uzasadnienie podwyżek cen wody jest kuriozalne! Musimy płacić więcej, bo trzeba naprawić bubel?
Fot. Archiwum redakcji

Zbulwersowała mnie informacja o planowanych podwyżkach cen wody dla elblążan. Co więcej, uzasadnienie tej decyzji jest wprost kuriozalne. Musimy płacić więcej, bo trzeba naprawić bubel, jakim od samego początku była nasza oczyszczalnia ścieków.

Jak czytam w lokalnej prasie, potrzebujemy 108 mln zł by zmodernizować naszą oczyszczalnię ścieków. Elbląskie Wodociągi pozyskały środki unijne na ten cel ale, o dziwo, muszą podnieść ceny wody dla elblążan. Paradoks? Na to wygląda, ponieważ abyśmy mogli korzystać ze zmodernizowanej oczyszczalnie ścieków musimy wszyscy, z naszej kieszeni, dołożyć do tej inwestycji.

56 mln zł pozyskały Wodociągi z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska jednak by z nich skorzystać Fundusz stawia warunek. Wodociągi elbląskie muszą się bilansować, czyli pokrywać swoje wydatki (koszty produkcji wody i odprowadzania ścieków) z dochodów. No i jest problem, bo tak się nie dzieje w Elblągu.

Co więc robią nasi rządzący? Na najbliższej sesji będą chcieli przegłosować uchwałę o podwyżce cen wody. Czyli za zaniedbania władzy, bo jak się okazuje nasza oczyszczalnia od momentu budowy była już bublem (prasa informuje, że wykonano jej konstrukcję z kiepskiej jakości materiałów). Miały to potwierdzić aż dwie ekspertyzy – z 2006 i 2016 r. Czyli władze Elbląga wiedziały o tym, że może nam grozić ekologiczna katastrofa…i czekały. Nic przez lata nie zrobiono! Teraz zaś to My, elblążanie musimy ponieść tego konsekwencje.

Prezydent Wróblewski tłumaczy nam, że co prawda jest przeciwnikiem podwyżek ale nie ma wyjścia. Wodociągi umowę o dofinansowanie muszą podpisać do 9 grudnia. Inaczej przyznane środki finansowe po prostu przepadną.

Jak czytamy w jednym z lokalnych portali: „Ceny wody i ścieków dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2018 roku mają wzrosnąć o 9,3 proc. - To dam nam około 2,5 milion złotych przychodu rocznie i pozwoli zrównać koszty z przychodami produkcji wody i odprowadzania ścieków. Do tej pory, by pokryć różnicę, dokładaliśmy z innych naszych przychodów. Gdybyśmy chcieli finansować taką inwestycję nie ze środków unijnych, to podwyżki wyniosłyby nawet 20 procent. Wcześniej dwukrotnie próbowaliśmy pozyskać dofinansowanie, udało się za trzecim razem – tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, prezentując na slajdach katastrofalny stan infrastruktury oczyszczalni ścieków – popękane kanały ściekowe, ślady po przeciekach w konstrukcji osadników i innych elementów. - Podwyżka dla trzyosobowej rodziny oznacza wzrost kosztów za wodę i ścieki o 6,75 złotych miesięcznie – dodał”.

To nie chodzi o wysokość podwyżek, ale o sam system funkcjonowania naszej władzy. Kiedy trzeba ratować sytuację jedynie co władze Elbląga potrafią zrobić, to sięgać do portfela elblążan. My zaś wcale zamożnym miastem nie jesteśmy.

Radny Ryszard Klim wiele razy na sesjach mówił władzom miasta o potrzebie racjonalnego gospodarowania spółkami miejskimi. Czyli o potrzebie szukania oszczędności w naszej lokalnej gospodarce. Tymczasem restrukturyzacji nadal nie ma, a jak są potrzeby finansowe sięga się do kieszeni mieszkańców miasta.

Nie wiem jak zagłosują radni miejscy bo staną znów przed alternatywą: albo podwyżki za wodę albo przepadnie kasa na modernizację oczyszczalni ścieków i w konsekwencji może nam grozić katastrofa ekologiczna. Bo obiekt zacznie po prostu przeciekać. Tylko, że nie tego oczekujemy od wybranych radnych i prezydenta. Oczekujemy działań zapobiegawczych, zwłaszcza iż ta sytuacja znana była od lat.

Jednak jak w przypadku gospodarki śmieciami, tak i teraz, gdy brakuje pieniędzy sięga się do kieszeni elblążan.


Elblążanin

Oceń tekst:

Ocen: 10

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --56
  ~ Elblążanin
  Poniedziałek, 13.11

  A kto ma zapłacić za elbląskie ścieki ? Gdańszczanie?

 2. 2
  +18
  ~ Dede
  Poniedziałek, 13.11

  Te 108 baniek wyssali sobie z palucha i już pewnie planują jak łup podzielić ! Za tyle to można dwie nowe takie oczyszczalnie postawić. Chcą nam wmówić, naprawa kilku po fajansiarsku wykonanych betonowych murków kosztuje tyle co drapacz chmur ? Pora chyba na dobrą zmianę w tych zakisłych "władzach lokalnych" .... pora tam grandziarzom zrobić mały przeciąg !

 3. 3
  --12
  ~ Twój email
  Poniedziałek, 13.11

  Zastanawia mnie fakt skąd tyle zdziwienia u autor tekstu – Elblążanina. Jeżeli nie my, to kto ma pokryć wydatki na modernizację oczyszczalni ? Mieszkańcy miasta Krakowa ? Przeciętny Kowalski zakupując mieszkanie na preferencyjnych warunkach, na przykład z bonifikatą, pozostałą sumę musi spłacić sam, chyba że idąc tym tokiem myślenia zażąda od pozostałych lokatorów aby brakującą sumę wpłacili za niego, bo niby dlaczego on ma ją spłacać ? Co do jakości wykonania tej inwestycji należy rozważyć ile ona ma lat, w jakiej dostępnej na tamte czasy technologi była budowana i z jakich materiałów ? A tutaj, możliwą część pieniędzy udało się pozyskać jako dofinansowanie, pozostałą musimy wyłożyć sami !Matematyka nie jest zbyt skomplikowana, po obu stronach znaku równości muszą być te same wartości.

 4. 4
  +16
  ~ Felicja
  Poniedziałek, 13.11

  Zapłacić za to powinno SLD bo to za ich kadencji ten bubel powstał. Kolejni prezydenci zamiatali pod dywan informacje o stanie technicznym Słonina, Nowaczyk i Wilk ani słowem nie wspomnieli o konieczności przeprowadzenia prac remontowych. Prezydent Wróblewski posiada ta wiedze od 16 lat i co dopiero teraz się obudził jest równie dobrze winny temu zaniedbaniu jak pozostali. Trzeba o tym pamiętać przy urnie wyborczej i podziękować za "pracę".

 5. 5
  +28
  ~ Zdrowa woda
  Poniedziałek, 13.11

  Wodociągi elbląskie są poza wszelką kontrolą. Przewodniczącym rady nadzorczej jest Pan Korzeniowski, który zapewnia tej spółce pełną ochronę przed kontrolą ze strony ratusza. Proszę porównać płace w tej firmie z płacami w innych jednostkach miejskich. Koszty są tam windowane do niebotycznych rozmiarów a za wszystko płacą spolegliwi mieszkańcy. Obciąża to nie tylko Prezydenta ale również Radę Miejską, która na to pozwala.

 6. 6
  +33
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 13.11

  jezeli cos sie buduje to od razu zaklada sie ze po ilu latach obiekt trzeba bedzie remontowac oczyszczalnie w elblagu zaczeto budowac w 1975 roku wiec takie gadanie ze to czy tamto to jest zwykle klamstswo ze strony ratusza od uruchomienia oczyszczalni trzeba bylo odkladac na remont oczyszczalni ktora ma juz ponad 45 lat a nie klamac i wciskac ludziom kit i i probowac teraz wyciagac pieniadze od wszystkich mieszkancow i tak jest ze wszystkim nie tylko z oczyszczalnia ceny w gore i jakos bedzie na rozne sponsoringi i premie a glupki niech placa

 7. 7
  +41
  ~ wist
  Poniedziałek, 13.11

  No to niech się p. Wróblewski teraz wytłumaczy za te zaniedbania, bo chyba w tamtym czasie był w roli viceprezydenta?

 8. 8
  +17
  ~ ElblągWspólneKoryto
  Poniedziałek, 13.11

  PiS ma wiekszosc w radzie i jesli nie zablokuje podwyzek, to znaczy ze juz oficjalnie tworzy uklad z postkomuchami od Wrobla. Zreszta miasto jest bogate - budowalo wiadukty, sralnie dla psow, tory lyzwiarskie, baseny itd. , wiec przy odrobinie gospodarnosci postlomuchow samo by zmodernizowalo oczyszczalnie.

 9. 9
  +29
  ~ wyborca
  Poniedziałek, 13.11

  Panie Wróblewski zapomnij pan o II kadencji !!!!!!!!!!!!!!! Arogancja buta i nic więcej

 10. 10
  +18
  ~ zgred
  Poniedziałek, 13.11

  Twój email, masz rację matematyka musi się zgadzać..... przez lata amortyzowano istniejącą oczyszczalnię ścieków a odpis był składową opłat za odprowadzanie ścieków. Więc pytam się GDZIE JEST TA KASA ???????

 11. 11
  +17
  ~ trol
  Poniedziałek, 13.11

  Trzeba zapamiętać którzy radni głosują za podwyżkami i już za rok im podziękować. Co zrobi SLD przecież EPWIK podlega ich vickowi. Jak zagłosują za - to już oznacza pożegnanie z radą.

 12. 12
  +17
  ~ nn
  Poniedziałek, 13.11

  Ciepło bardzo drogie , woda droga - to model zarządzania miastem Wróblewskiego. Klim ma rację to ewidentny brak nadzoru nad spółkami miejskimi. Rady nadzorcze tych spółek to zbieranina emerytów i urzędników którzy tylko chcą brac pieniądze.

 13. 13
  --6
  ~ opus
  Poniedziałek, 13.11

  zaglosuje na PIS tylko wtedy gdy do konca swojej kadencji wsadza do wiezienia, hanne gronkiewicz walc, donalda tuSSka, slawomira nowaka , cezarego grabarczyka, radoslawa sikorskiego, petru, oraz tego pajacyka budke. Trzeba rozliczyc zlodzieji i zdrajcow polski. bez tego nie mozna budowac normalnego spoleczenstwa. Jesli PIS tego nie zrobi to na nich juz wiecej nie zaglosuje.

 14. 14
  --6
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 13.11

  Parodią do granic możliwości jest cytowanie rzekomego elblążanina, który zabiera głos w kontrze do osób znanych z imienia i nazwiska, a on chce być anonimowy? Toż to jak w PRLu...a gdzie odwaga cywilna?! No chyba, że się wstydzi własnych przemyśleń?! He he tylko wtedy redakcja na siebie powinna wziąć odpowiedzialność!

 15. 15
  +5
  ~ twój podpis
  Poniedziałek, 13.11

  Gwóźdź do trumny wyborczej Wróblewskiego. I wszystko w temacie. Wiadukt już mu nie pomoże ...

 16. 16
  +22
  ~ elblażanka
  Poniedziałek, 13.11

  Gdzie są odpisy z amortyzacji przez tyle lat i niech ktoś mi powie na ile lat ma być ta podwyżka na tę inwestycję. Przecież ten obiekt się z amortyzuje, a podwyżkę dalej będziemy płacili?.Na darowizny EPEWiK szasta naszymi pieniędzmi. Nasz rząd zamroził podwyżki za wodę tylko 2020 od 2021 czeka nas nowa podwyżka. Panowie i panie radni z PIS proszę nie podwyższać mieszkańcom, my już płacimy bajońskie kwoty za ciepło. Rozliczyć rządzących, zatrudnić ludzi, którzy zaczną dbać o nasz majątek miejski.Pan prezydent ma pieniądze , niech dołoży, jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy, przecież w poprzednich latach był Vice. To co, teraz może jeszcze będziemy składali się na tramwaje, a potem na budowę pieca w Epec. Na taką inwestycje niech Miasto zapewni środki.

 17. 17
  +7
  ~ zgred
  Poniedziałek, 13.11

  trol, przyjacielu nie rób ludziom wody z mózgu, spółki miejskie podlegają tylko Wróblewskiemu, on jest JEDNOOSOBOWO odpowiedzialny za nadzór właścicielski

 18. 18
  +9
  ~ mir
  Poniedziałek, 13.11

  A ja musze placic za cos czego nie mam,czyli place za szambo i m3 wody kosztuje mnie 24zl.Brak slow.A p.Prezydent milczy.Zobaczymy w przyszlorocznych wyborach.

 19. 19
  --3
  ~ konsument wody
  Poniedziałek, 13.11

  Większość wpisów to jakieś kretyństwo, zobaczcie ile się płaci za wodę i ścieki w innych miastach to zobaczycie że w Elblągu nie jest drogo, więc trochę rozsądku. Każdy obiekt trzeba modernizować i remontowa c co jakiś czas, na oczyszczalnię przyszedł właśnie czas. Dobrze że miasto pozyskuje środki z poza budżetu miasta bo jeszcze więcej trzeba by wydać i ceny byłyby jeszcze większe. Idąc tym tokiem rozumowania co poniektórzy hejterzy to niech PIS płaci za wzrost cen np. masła które wzrosły o 70 %. czemu nie biadolicie?

 20. 20
  +7
  ~ do konsument wody
  Poniedziałek, 13.11

  no to i za tramwaje niedługo będziemy musieli płacić twoim tokiem rozumowania, bo przecież korzystamy z przejazdów.Zapoznaj się z przepisami jak się tworzy fundusze remontowe i wypisuj się do woli, widać , że i tak nic nie rozumiesz.

 21. 21
  +9
  ~ Jez
  Poniedziałek, 13.11

  Tyle kasy potrzebne chyba kolejne machlojki ktoś do kieszeni zgarnię tak jak z tymi szlabanami itd

 22. 22
  +7
  ~ trol
  Poniedziałek, 13.11

  Szanowny zgredzie to ty chyba wprowadzasz w błąd. I główny i vice od kumunalki za to odpowiadaja. Brak nadzoru to ich sprawka. Pora się żegnać już Wasz czas mija.

 23. 23
  --5
  ~ Czytelnik
  Poniedziałek, 13.11

  Wybory samorządowe tuż, tuż. Autor artykułu jak i jego polpecznicy to najprawdopodobniej PiS - owskie TROLL - e !!!

 24. 24
  +7
  ~ zgred
  Poniedziałek, 13.11

  trol, obstaję przy swoim, to że vice podlegają sprawy gospodarki komunalnej nie znaczy że ma on jakiekolwiek prawne przełożenie na spółkę komunalną. Tam rolę zgromadzenia wspólników spełnia jednoosobowo prezydent i on jednoosobowo sprawuje nadzór właścicielski.

 25. 25
  +6
  ~ do zgred
  Poniedziałek, 13.11

  Jak prezydent nie potrafi egzekwować rządzenia, to sprzedać EPEWiK. Jak tam niema dobrego gospodarza to będzie tak cały czas.Przyjdzie nowy właściciel i będzie porządek , jak to jest w prywatnych firmach.

 26. 26
  +6
  ~ jurek w.
  Poniedziałek, 13.11

  Jaka jest średnia zarobków w EPWiK ?

 27. 27
  +7
  ~ Informer
  Wtorek, 14.11

  Średnia za 2016 wynosi 4677 zł.

 28. 28
  +8
  ~ wet5tu
  Wtorek, 14.11

  Nie ma zgody na podwyżki.Najpierw proszę się wytłumaczyć z zapłacenia grubych milionów za projekty kanalizacji w pewnej dzielnicy, która to kanaliza nie powstała.To jest temat dla reportera. Nie zgadzam się.jak mi podłączycie kanalizę i ogrzewanie-zastanowię sie .Na razie zero poparcia.

 29. 29
  +10
  ~ pryncypialny
  Wtorek, 14.11

  Dziwią mnie głosy wyrozumiałości w komentarzach. Ludzie zarządzający miastem i jego majątkiem w tym spółkami miejskimi pracują za przyzwoite pieniądze. Zacznijmy od tych sowicie opłacanych kmiotów egzekwować odpowiedzialność za ich działania . To nie miasto płaci ani żadna Unia to my płacimy. te pieniądze z Uni też są w większości z naszych portfeli, k.... miejcie tego świadomość. Bez egzekwowania odpowiedzialności od władzy nie ma normalności. Każda podwyżka dla władzy powinna być "drogą przez mękę" bo inaczej zawsze będzie się pojawiał jakiś kmiot ogłaszał koniec świata i zarządzał wyższe opłaty bo jemu nie styka. Zapytajmy go kiedy odda do budżetu swoją comiesięczną wysoką pensję czy dietę skoro sobie nie radzi, albo przynajmniej kiedy złoży urząd lub zwolni posadę

 30. 30
  +4
  ~ HvK
  Wtorek, 14.11

  Skoro 2,5 mln szlo z innych oplat, a teraz juz nie bedize szło to nalezy je obnizyc i bilans bedize rowny.

 31. 31
  +5
  ~ piotr
  Wtorek, 14.11

  ludzie i tak nie mają pieniędzy na życie

 32. 32
  0
  ~ Misia Ce
  Wtorek, 14.11

  Czemuś biedny? Boś głupi. / Czemuś głupi? Boś biedny. Głupio wybieramy, biednie mamy. Frekwencja na wyborach samorządowych niziutka, bo wtedy my Elblążanie nie jesteśmy zainteresowani tym, kto będzie gospodarzem naszego miasta. Lepiej pójść na spacerek do galeryi jakowejś handlowej. No to nam wybudują następną, żebyście mieli to co tak lubicie.

 33. 33
  0
  ~ do Misia Ce
  Wtorek, 14.11

  My biednie nie mamy ile pan prezydent sprzedał majątku miejskiego w ostatnim czasie, sklepy jak grzyby po deszczu rosną. Kasa zainkasowana biedy niema, tylko trzeba odpowiednio gospodarzyć. Jaki priorytet pilny remont z tych pieniędzy, bo grunty są miejskie nasze.

 34. 34
  +2
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 14.11

  Jeśli odważą się nasi wybrańcy podnieść nam cenę za wody i ścieki, sprawę skierujemy do prokuratury .Jest rozporządzenie Rady MINISTRÓW O zakazie podnoszenia cen za wodę do 2020 roku . Nie ma żadnego tłumaczenia ,że to ma być modernizacja , czy remont, na remont należy mieć tzw, konto remontowe z opłat miesięcznych od odbiorców , a nie szastać pieniędzmi do zera .inaczej mówiąc do końca . Koniec będzie z WAMI przy WYBORACH, Ja osobiście czekam kiedy nastąpi podwyżka , WYKONAM TACZKI NA KWADRATOWYM KOLE I ZAWIOZĘ WAS DO OCZYSZCZANI ŚCIEKÓW CELEM OCZYSZCZENIA WASZEGO ORGANIZMU .

 35. 35
  +3
  ~ nie podwyzce
  Wtorek, 14.11

  W rachunku za wode płacimy już koszty m.in modernizacji ! To znaczy ze te pieniadze sa naj normalniej w swiecie przeznaczane na fanaberie jak obrazy sponsoring wygody premie nagrody ?!Tak postepuja przestępcy-oszuści !

 36. 36
  --1
  ~ Gr
  Wtorek, 14.11

  Oj jacy wy biedni, może kolejne podwyżki w końcu naucza was oszczędności

 37. 37
  +2
  ~ A-Z
  Wtorek, 14.11

  W 2014 r. ten sam pan dyrektor Kurkiewicz obliczył, że remont będzie Nas kosztował 20 milionów, skąd teraz ta straszna kwota 108 milionów. No i dlaczego niema dofinansowania z funduszy mazurskich.http://dziennikelblaski.pl/234345,Oczyszczalnia-sciekow-do-odnowy-Bedzie-to-kosztowalo-co-najmniej-20-milionow.html#axzz4yQiuX1zH

 38. 38
  +1
  ~ bezrobotny
  Środa, 15.11

  Są tacy co piszą ,że masło podrożało o 70 procent i bardzo dobrze , Kto konsumuje masło ma sklerozę i dlatego zarządza byle jak .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.