Czwartek, 22.02.2018, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie zapłacą więcej za wodę i ścieki, aby uniknąć katastrofy ekologicznej i budowlanej?

10.11.2017, 14:00:53 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie zapłacą więcej za wodę i ścieki, aby uniknąć katastrofy ekologicznej i budowlanej?
Fot. Ryszard Biel

Stan techniczny elbląskiej oczyszczalni ścieków jest katastrofalny. Nie można dłużej odwlekać jej modernizacji, przekonują władze miasta. Ta kosztowałaby 108 milionów złotych. 56 mln wyłoży Unia Europejska. Jednak, aby przedsięwzięcie miało szanse powodzenia, dołożyć muszą się również elblążanie. Zapłacimy więcej za wodę i ścieki?

8,10 złotych za metr sześcienny zużytej wody i odprowadzonych ścieków - tyle od kilku lat płacą elblążanie. To stawka stosunkowo niska, bo średnia cena w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 10,43 zł/m3, a w kraju 11,34 zł/m3. W przyszłym roku to może się jednak zmienić. Prezydent wystąpił do rady miejskiej z wnioskiem o wprowadzenie podwyżki w wysokości 75 gr/m3. Zgodnie z taryfą, która miałaby obowiązywać od stycznia, za m3 wody płacilibyśmy 4,48 zł, a za m3 ścieków  4,37 zł, czyli łącznie 8,85 zł/m3. Przykładowo, trzyosobowa rodzina po zmianie taryf przeciętnie zapłaciłaby miesięcznie więcej 6,75 zł za wodę i ścieki.

Planowana podwyżka wiąże się z modernizacja elbląskiej oczyszczalni ścieków, która w tej chwili znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Obiekt - zespół budowli i instalacji technicznych na terenie 23 hektarów - wybudowano w 1976 roku, jego część mechaniczną do użytku oddano w 1987 r., a biologiczną w 1993 r.

Tajemnicą poliszynela jest, że stan techniczny oczyszczalni i to od momentu, kiedy została ona oddana do eksploatacji, był zły i pogarszał się z roku na rok. Pierwszą ekspertyzę obiektu Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zleciło już w 1982 roku. Wykazała ona, że zastosowane przy jej budowie materiały nie odpowiadają wymogom dla tego typu obiektów. Kolejne ekspertyzy przeprowadzone w 2006 i 2016 roku potwierdziły, że ten stan jest coraz gorszy. W 2016 roku ta oczyszczania nadawała się do zamknięcia. W tej chwili grozi katastrofą budowlaną, a także ekologiczną, bo wszystkie ścieki trafiłyby do rzeki Elbląg

- przekonuje Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że w rzece Elbląg są różne gatunki ryb, a nawet raki, że latem możemy się kąpać w Zalewie Wiślanym, a to dwa akweny uzależnione od efektywności pracy elbląskiej oczyszczalni. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, niedługo to może się zmienić. Przy obecnym stanie technicznym oczyszczalni odsuwanie modernizacji w czasie to jest niedopowiedzialne

- dodaje Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

Obliczono już, że modernizacja oczyszczalni będzie kosztowała 108 milionów złotych. EPWiK pozyskał na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości 56 mln zł, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Warunkiem spożytkowania tych pieniędzy jest jednak wyłożenie wkładu własnego w wysokości 52 mln. Te pieniądze EPWiK chce pozyskać w ramach niskooprocentowanej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podwyżka taryf konieczna jest, aby przedsiębiorstwo mogło ją spłacać. Dzięki zmienie taryf roczny dochód EPWiK wzrósłby o ok. 2,5 mln zł - w tej chwili przychody uzyskiwane z opłat za wodę i ścieki dokonywanych przez elblążan nie pokrywają nawet kosztów dostawy wody i odprowadzenia ścieków.

Od początku kadencji postawiliśmy na temat modernizacji oczyszczalni. Jesteśmy w okresie, kiedy można pozyskać z UE pieniądze na tę inwestycję. Mamy już dokumentację budowlaną, znamy koszt przedsięwzięcia, mamy przyznane 56 mln z UE. Dłużej nie można już czekać z modernizacją oczyszczalni, bo grozi nam katastrofa nie tylko budowlana, ale też ekologiczna. Mamy zabezpieczone środki z UE, które przepadną, jeśli już ich nie weźmiemy. Wiąże się to jednak z pozyskaniem pieniędzy na wkład własny. Takich pieniędzy nie ma w budżecie miasta, te pieniądze musi pozyskać EPWiK. Stąd też zmiana taryf

- dodaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Ostatecznie o tym, czy podwyżka zostanie wprowadzona i EPWiK będzie mógł wziąć pożyczkę i skorzystać z unijnego dofinansowania zdecydują radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w elbląskiej radzie, podczas listopadowej seji.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%10.0 %90.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (54)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +27
  ~ yy
  Piątek, 10.11

  Podwyzka cen to koniec Wrobla na stolku prezia. Zreszta zadnych cen nie trzeba podnosic - miasto jest bogate, stac na tory lyzwiarskie, oswietlenie stadionu, sralnie dla psow, zbedne wiadukty itd.

 2. 2
  +23
  ~ elblążanin48
  Piątek, 10.11

  Poszukać oszczędności w Ratuszu i firmach, którymi zarządza miasto, a PIS-owcy niech wystąpia do Ojca Rydzyka o pomoc, ostatnio dostał tyle pieniędzy, że pewnie wystarczy na nowa oczyszczalnię. Po co im termy niech przyjada do Elbląga to im zrobimy gorącą Łażnię (termy)

 3. 3
  +19
  ~ wist
  Piątek, 10.11

  I się kręci. Idzie na emeryturę / browar /, ale stołek drugi "dzierży" i o podwyżkę za wodę i ścieki zabiega. A szary zwykły mieszkaniec Elbląga ma za ich nieudolności płacić? No nie, to już jest przesada, czyż nie tak p. Wróblewski?

 4. 4
  +30
  ~ emeryt
  Piątek, 10.11

  Jeżeli urządzenia są eksploatowane, to należy odkładać na fundusz remontowy ,a nie na nagrody . Osoby nie znający się na eksploatacji urządzeń , a tylko na propagandzie winne odejść ze stanowisk . W Polsce jest przyjęte jak masz wyższe wykształcenie to wszystkie stanowiska w każdym resorcie możesz wykonywać ,i to są te właśnie skutki .Proponuje tym osobom którzy jak widać nie potrafią zażądać , żeby się przygotowali do nowej roboty tzn, do przekopu MIERZEI , Jest 100 milionów metrów sześciennych do wykopania .

 5. 5
  +21
  ~ Pamiętajcie
  Piątek, 10.11

  My za te podwyżki zapłacimy, ok. Ale wy stolkami zapłacicie za to, a podziękujemy wam w wybory. Przy urnie i pa.

 6. 6
  +19
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 10.11

  Oni tylko myślą skont skubnąć trochę grosza , A właśnie ścieki , woda , i co jeszcze wymyślicie do końca roku .?

 7. 7
  +20
  ~ Dobra rada
  Piątek, 10.11

  Masz emeryturę to nie zajmuj stanowiska może młodzi ludzie by pragnęli pracować zarabiać. Macie emerytury to w domu wnuki bawić.

 8. 8
  +11
  ~ Podpowiedz
  Piątek, 10.11

  Po wyborach Ian w um i na wszystkich stolkach, mamy ich serdecznie dosyć. Nowa młoda krew potrzebna,

 9. 9
  +19
  ~ jan-49
  Piątek, 10.11

  a co tam robi ten emeryt z browaru przytulil nowy stolek? czy jest az takim waznym"ekspertem"od wszystkiego ze bez niego nie da rady nic zrobic? czy jeszcze mu malo?

 10. 10
  +12
  ~ Minus
  Piątek, 10.11

  Dlaczego Miasto nie szuka oszczędności w EPEWiK. Na zachodzie tego typu przedsiębiorstwo zatrudnia o 2/3 mniej ludzi przy tylu mieszkańcach co Elbląg. Mam nadzieję , że podwyżek żadnych nie będzie, a już zatrudnienie tego pana emeryta to decyzja aspołeczna. Tylu ludzi młodych i wykształconych poszukuje pracy bo ma rodzinę na utrzymaniu i żadnych innych dochodów. Chyba możemy to powstrzymać przy urnie.

 11. 11
  +18
  ~ i tyle
  Piątek, 10.11

  Po raz kolejny dowiadujemy się ,że pieniądze zostały przeżarte i teraz mieszkańcy muszą znowu płacic. Mamy najdroższe ciepło to teraz będziemy mieli najdroższą wodę. To jest oszczedzanie i wizja wróbla.

 12. 12
  +16
  ~ Zbigniew
  Piątek, 10.11

  Np. w innych rejonach kraju bezrobocie jest w granicach 5 % ,srednia płaca ok 4700zł

 13. 13
  +19
  ~ elblązanka
  Piątek, 10.11

  Nie bardzo rozumiem podwyżka za wodę i ścieki, to jednak podwyżka na cele inwestycyjne . A gdzie są winni tych zaniedbań , że od lat 80tych nic nie robiono. Dlaczego nie gromadzono funduszy na ten cel, przecież jak się czyta to EPEWiK ma milionowe zyski. 6,50 zł podwyżki na rodzinę miesięcznie to bardzo dużo, mam nadzieje ,że radni nie zgodzą się na taką podwyżkę. Czekamy też na weryfikacje stawki za ciepło, bo jesteśmy dojeni, bo tak tylko można nazwać 85 zł. za g.j. Są przesłanki do obniżki jak już ktoś pisał wcześniej o kosztach zasadnych w Epec.

 14. 14
  +10
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 10.11

  Pogonić to towarzystwo. Nie zagłosujemy na Wróbla i jego świtę . Pozdrowienia dla p. Staszewskiej głównego doradcy Wróbla .

 15. 15
  +20
  ~ Gustaw
  Piątek, 10.11

  elblążanka : " A gdzie są winni tych zaniedbań , że od lat 80 tych nic nie robiono " to czasy PZPR z którego po części wywodzą się członkowie SLD . Ciekawe czy elbląskie SLD zagłosują za podwyżkami ?? Panie Radny Wojciechu Rudnicki widoczny na zdjęciu , byłeś za podwyżkami cen wywozu śmieci co odbiło by się na czynszach mieszkańców , w tym osiedla Zawada . Czy zagłosujesz za podwyżkami ?? Które spowodują spore podwyżki czynszów ?? Lewica , ponoć stoi za tymi co są słabi i wykluczeni z społeczeństwa .

 16. 16
  +19
  ~ Henryk S
  Piątek, 10.11

  Trzeba było nie wypier...... pieniędzy na zbędne torowisko tylko odłożyć na oczyszczalnie. Możesz też zysk z Epec przesunąć na to zadanie bo ciepło mamy jedno z najdroższych w Polsce. Swoją drogą jak to możliwe że Epewik jest stale pod kreską przecież woda drożeje sukcesywnie podejrzewam że naciągacie koszty. że gdzie indziej jest drożej , a co to k..... za argument. Panie Klim dotują dalej zawodowe kluby sportowe z naszych pieniędzy niech wezmą te a na piłkarzyków z Unii pozyskają

 17. 17
  +25
  ~ zgorszony
  Piątek, 10.11

  Wychodzi na to że Epwik dopłaca do wody mieszkańcom, pewnie potrącają z pensji pracownikom. Od 30 lat wiedzą że oczyszczalnia jest w złym stanie technicznym i co k..... w związku z tym zrobili? Epewik zarządzają jacyś idioci nieświadomi swojej roli i odpowiedzialności? Pajac na rondo ósemkowe wydał miliony choć za kilkaset tysięcy postawiłby synalizację świetlną, Zbudował skrót dla tramwaju na głównej ulicy przelotowej Elbląga, budżety obywatelskie organizuje na jakieś pier..... i zloty integracyjne

 18. 18
  +26
  ~ pryncypialny
  Piątek, 10.11

  Epewik wiedział w 82r że trzeba będzie robić ale przewidująco czekał aż Polska się zapisze do UE która mu da na remont. Póki co robił pod siebie. Przez 35 lat nie uzbierał nawet połowy potrzebnej kwoty. Kiedy zaczną karać więzieniem tego rodzaju idiotów albo grzywnami lub konfiskatą majątku. Przecież każdy z rządzących tam durniów brał niezłą kasę na swoim stanowisku, Odpowiedzialność trzeba egzekwować nie ma innej drogi do normalności

 19. 19
  +18
  ~ terapeuta
  Sobota, 11.11

  35 lat nie bali się katastrofy ekologicznej lek dopadł ich nagle 2 tygodnie temu

 20. 20
  +20
  ~ zdegustowany
  Sobota, 11.11

  co spółka komunalna to nowa stajnia Augiasza. no ale cóż ...jaki Pan taki kram. Za brak nadzoru nad spółkami miejskimi ktoś powinien beknąć

 21. 21
  +16
  ~ mieszkaniec
  Sobota, 11.11

  Zweryfikuje Państwo sobie koszty waszej działalności to pieniążki się znajda a nie szukacie w czyjejś kieszeni czyli mieszkańców

 22. 22
  --6
  ~ 100% elblążanin
  Sobota, 11.11

  Mądrość prezydenta, nie pozwala mu myśleć tylko o wyborach. Trzeba koniecznie modernizować oczyszczalnie , myśląc o przyszłych pokoleniach. Gratuluję decyzji. Brawo Panie Prezydencie.

 23. 23
  --5
  ~ Elblążanin od 20- tu lat
  Sobota, 11.11

  Tak opluwacie Wróblewskiego, a ja wam powiem, że to pierwszy w miarę kompetentny prezydent tego miasta w tym tysiącleciu. Po sldowskim dziadku co przenosił ceglane rudery na wyspę spichrzów za 20 parę mln i kolesiu z PO na którego żałosną prezydenturę spuśćmy zasłonę milczenia - to pierwszy prezydent, który zmierzył się z REALNYMI PROBLEMAMI i sobie radzi !!! Zastopował gigantyczne zadłużenie, które odziedziczył w spadku po swych wybitnych poprzednikach, wyremontował sensownie i sprawnie większość dróg w mieście, sprawnie wdrożył debilną pisowską reformę oświaty cofającą nas o 50 lat wstecz, buduję a nie obiecuje wiadukt na zatorze i dopina finansowanie na gigantyczną inwestycję w oczyszczalnię. A jak kogoś nie stać na dopłatę dychy miesięcznie do wody - to gratuluję zaradności życiowej.

 24. 24
  +6
  ~ Zawekowana komuna .
  Sobota, 11.11

  Jak widać , spółki miejskie za Nowaczyka a zwłaszcza SLD Słoniny dobrze sobie żyły , czyim kosztem ?? I czyim kosztem będą dalej sobie lawirowały w kapitalizmie , który tak naprawdę nigdy ich nie dotyczył ? Bo , nie mają żadnej konkurencji na elbląskim rynku ?

 25. 25
  +6
  ~ do elblażanina od 20stu lat
  Sobota, 11.11

  Nie należę do ludzi, którzy ubliżają - człowieku kim ty jesteś i jak tak można nazywać ludzi "niezaradnych życiowo". Mężczyzna , który ma na utrzymaniu dwoje dzieci - na rękę 2 tys. żona najniższa 1.450 zł na rękę, dwoje dzieci chodzi do przedszkola. Przedszkole i czynsz oraz inne media, przekracza zarobek zony, Na członka rodziny wychodzi 450 zł, dla nich 10 zł. to jak dla Ciebie chyba kwota 1 tys. co, Ty chyba jesteś zaradny życiowo.A ile jest takich rodzin co maja mniej, ale pracują nie obijają się. Czy uważasz , że zaradni życiowo to Ci emeryci, co bez trudu dostają prace no i zarobki niczego sobie.No jeżeli tacy ludzie jak TY gdziekolwiek maja prawo głosu, to dla tych młodych rodzin jest to tragedia!

 26. 26
  +14
  ~ sciagnac ze stołka
  Sobota, 11.11

  Podwyzki ?! To jakiś smiech przecież ta NASZA spółka ma tyle kasy ze stać ja na zakup obrazu a teraz chcą nam podwyzszyc wodę ?!! To jakiś absurd !

 27. 27
  +16
  ~ Roma .
  Sobota, 11.11

  Czy Radni w miedzy czasie " spali " ? Już prawie czwarty rok się rozpoczął . Biorąc np : co miesiąc dietę " W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie, takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649, 69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252, 24 zł . " na RĘKĘ . Nie znali tematu ? Znali , ale ich wiedza słaba , aby poruszyć temat . Lepiej wypowiadać się o hejcie , kamerach na cmentarzach , mundurkach w szkołach , gołębiach itp itd . takie to tematy interesują wielu Radnych . W wyniku ciągłego unikania istotnych tematów , mieszkańcy w końcu zapłacą . Ale ktoś ich wybrał .

 28. 28
  +10
  ~ Taki los . : (
  Sobota, 11.11

  " Elblążanie zapłacą więcej za wodę i ścieki, aby uniknąć katastrofy ekologicznej i budowlanej " katastrofa budowlana zapewne ich ominie , RM nie może , nie zagłosować za podwyżką . Cóż , inna katastrofa dotknie niejednego zwykłego Kowalskiego .

 29. 29
  +9
  ~ Gagatek
  Sobota, 11.11

  .....Mój mąż z zawodu jest dyrektorem!.... Bareja wiecznie żywy....

 30. 30
  +13
  ~ do Taki los
  Sobota, 11.11

  Ale z jakiej racji podwyższać stawkę za wodę i ścieki , skoro środki maja być przeznaczone na inwestycję> kto to wyliczył ile lat będziemy musieli tą podwyższona stawkę płacić , żeby pokryć koszta inwestycji. Amortyzacja się skończy, a my dalej z tego tytułu będziemy musieli płacić. Mam nadzieje , ze mieszkańcy zaczną protestować. Niedługo każe nam się dopłacać do kupowanych tramwai, bo niektóre już to tylko złomować. Tak samo każe Nam się płacić do już bajońskiej stawki za ciepło, bo ochrona środowiska. A nasze spółki maja gest Epec przez 4 lata wydał na sponsoringi 1 mln 300 tys. Co do EPEWiK to tylko zamieszczono, że 5 tys. na Stowarzyszenie "Ek-aktywni". Dlaczego i z jakiej racji?. Spółki mają zyski to dlaczego nie przekazują na fundusze Spółki, tylko rozdają, a Nas chcą doić.

 31. 31
  +12
  ~ Zrzutka
  Sobota, 11.11

  -do Taki los- EPWiK -120 tysięcy na Start, 30 tys na Olimpię, i tak dalej. EPEC w tym roku 300 tys.

 32. 32
  +7
  ~ qdetweu
  Niedziela, 12.11

  Ja się nie zgadzam na żadne podwyżki. Po raz kolejny powiem -mieszkam w dzielnicy,która-jeśli mowa o ściekach,kanalizie-jest dla miasta "aglomeracją" i nie ma inwestycji,nie ma kanalizy,nie ma ogrzewania.A jak przychodzi do płacenia podatków to jestem "miastem". gdzie jest tu sprawiedliwość?

 33. 33
  --13
  ~ Do radny klim
  Niedziela, 12.11

  A co na to wujek dobra rada? 😀😀😀😀😀

 34. 34
  +5
  ~ Mietek
  Niedziela, 12.11

  Dlaczego my mamy zapłacić za inwestycję tyle lat kasę brali to powinni to zrobić za swoją kasę i dopiero potem pomyśleć o podwyższeniu w miarę rozsądku.

 35. 35
  +5
  ~ Mayk
  Niedziela, 12.11

  Ktoś chce postawić sklep to co za moje pieniądze gdzie radni bezradni nie ma kasy nie budować.

 36. 36
  +4
  ~ Masakra .
  Niedziela, 12.11

  Co z tymi radnymi , nie znają ciężkich tematów . Prezydent za chwilę z kolejnym tematem wyjedzie nie poruszanym od tysiąc leci .

 37. 37
  +11
  ~ oburzona sytuacja
  Niedziela, 12.11

  Radni znaja temat i to bardzo dobrze pani radna Lisewska pracuje w EPWiK ,zona prezydenta również i nie tylko wiec oni nie znajaa tematu ?Najprosciej wołac o podwyżki

 38. 38
  +7
  ~ LSD
  Niedziela, 12.11

  Żona radnego pracuje w ratuszu ? A włodarza w spółce miejskiej i do tej pory była cisza ? Niemożliwe .

 39. 39
  +11
  ~ do oburzona sytuacja
  Niedziela, 12.11

  Nie wiem , czy aby dokładnie zaznajomieni są w temacie radni, mam nadzieje , że radni nie wyrażą zgody, na podwyżki na remont.Wg mnie każdy radny powinien wypowiedzieć się indywidualnie w oparciu o swoje analizy. Klubowe porozumienia poszczególnych partii nie powinno wchodzić w rachubę, guru nie powinien stanowić o decyzjach poszczególnych radnych.Radni powinni głosować tak lub nie. Nie powinno być kategorycznie głosów wstrzymujących, tacy radni powinni oddać mandat,. Każde wstrzymanie od głosu, to zachodzi podejrzenie, że być może radny nie zna tematu .Każdy radny dostaje "swoje" pieniądze za służbę dla nas wyborców i powinien przedstawić nam swoje zdanie w każdym temacie indywidualnie.Powinno to być zapisane medialnie.

 40. 40
  +10
  ~ emeryt
  Niedziela, 12.11

  Szanowni Włodarze miasta Elbląga , ja jak mam zamiar odnowić swoje mieszkanie , czy modernizować , to oszczędzam przez kilka lat, i jak uzbieram to przystępuję do modernizacji, i tego samego pomysłu życzę Wam . Dobry ekonomista i gospodarz tak właśnie zarządza finansami , Nie jest sztuką podnosić ceny i modernizować , trzeba nauczyć się oszczędzać . Jak widać macie trudności na tych stanowiskach , więc należy podać się do dymisji ,Ja z chęcią Was ZASTĄPIĘ .Emerytowany ekonomista .

 41. 41
  +3
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 12.11

  Jak widać ta metoda z lat KOMUNY nadal jest aktualna .Komuniści jak zbliżał się NOWY ROK ,to co robili , a to ,że nam stale podnosili ceny ,to była ich ciężka praca , i od ponoszenia cen dostali przepuklinę obo stronną . Obecnie są na wiecznej emeryturze i wy się tego też do czekacie przy wyborach .

 42. 42
  0
  ~ xyz
  Niedziela, 12.11

  Proszę się zapoznać do 2020r. zakaz jakichkolwiek podwyżek za wodę dla mieszkańców. Będziemy się odwoływać,panie i panowie radni proszę się zapoznaćhttp://tvn24bis.pl/z-kraju,74/ministerstwo-srodowiska-oplaty-za-wode-niezmienne-do-2020-r,774737.html

 43. 43
  +6
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 12.11

  Cała dyrekcja wodociągów i kanalizacji do wymiany , tam nie ma gospodarza ,Tam jest ten sam system co był za komuny , CO KILKA MIESIĘCY WYMIENIAJĄ WODOMIERZY , DO AWARII PRZYJEŻDŻA EKIPA 6 .7 OSOBOWA GDZIE WYSTARCZYŁOBY 2 LUDZI , TO SĄ KOSZTA NIE POTRZEBNE , PANIE PREZYDENCIE JA ZNAM WODOCIĄGI I ORGANIZACJĘ JEST DO LUFTU , W/W SPRAWA TRAFI DO WYŻSZYCH WŁADZ ,ŻEBY PRZEPROWADZIŁA KONTROLĘ FINANSOWĄ I ORGANIZACYJNĄ TEJ BEZRADNEJ SPÓłKI .

 44. 44
  +3
  ~ emeryt
  Niedziela, 12.11

  UWAGA ; MIESZKAŃCY ELBLĄGA JEST ZARZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA NR. 77473, ŻE OPŁATY ZA WODĘ NIE ULEGNĄ ZMIANIE DO 2020 ROKU . INACZEJ MÓWIĄC NIE BĘDĄ CENY PODNOSZONE . ELBLĄSKIE WŁADZE MIASTA NIE ZNAJĄ ZARZĄDZEŃ JAKIE OBOWIĄZUJĄ W NASZYM PAŃSTWIE . MOŻNA SIĘ ZAPOZNAĆ WWW .NOWE PRAWO WODNE CENY WODY DLA MIESZKAŃCÓW NA NIEZMIENIONYM POZIOMIE , DO 2020 ROKU . niedługo wróbelek odfruniesz .emerytowany prawnik ,

 45. 45
  +5
  ~ elblązanka
  Niedziela, 12.11

  Jeszcze jedno chciałam napisać, woda to nie piwo to dar życia .Spółki miejskie nie powinny być na stawione na zyski, bo służą Nam mieszkańcom.Mam tylko nadzieję , że nowy pan przewodniczący Rady Nadzorczej EPEWiK będzie działał na rzecz mieszkańców i skończą się sponsoringi, zostanie przeprowadzona restrukturyzacja i będzie powiększany majątek Spółki. Dopiero się brać za remonty, Ratusz ma pieniądze więc niech Ratusz sponsoruje inwestycje.

 46. 46
  +1
  ~ Ziutex
  Niedziela, 12.11

  Tyle ludzi wywaliles żeby utrzymać swojego synka w pracy a teraz chcesz się jeszcze nachapac kosztem mieszkańców? Spieprzaj dziadu ! Komusza sita rządzi dalej...

 47. 47
  --2
  ~ do elblążanina od 20 lat
  Poniedziałek, 13.11

  Chłopie - całkowicie podzielam Twoje zdanie. Dodam jeszcze coś od siebie . Te prawie 9 zł miesięcznie to większość z tych malkontentow tu piszących dziennie wydaje na piwo i fajki z 500+ na swoje dzieciaki . Taka jest prawda . Nikomu nic się nie stanie ani z głodu nie zemrze jak te 9 zeta się dołoży . Ludzie popatrzcie na to z innej perspektywy . W latach 80 tych komuchy spieprzyły oczyszczalnie - to cud że te instalacje do tej pory jako tako pracują dzięki wysiłkowi i pracy EPEWiK . Ale nic nie jest wieczne i teraz gdy jest okazja wyszarpać 50 parę baniek z UE to trzeba to robić bo jak nie to za jakiś czas Elbląg w naszych g... utonie . A na resztę powinnismy się wszyscy zrzucić po 9 zeta mcznie i tyle. Nie przeszkadzajmy Prezydentowi i EPEWiK w tej inwestycji. Ona jest dla nas.

 48. 48
  +3
  ~ do do elblążanina od 20 lat
  Poniedziałek, 13.11

  To jest moje 9 zł i ja pieniądze szanuję nie mam, żeby ot tak dawać. Firma działa od paręnastu lat i ich obowiązkiem jest gromadzić środki na inwestycje oni doskonale widza jak to się robi. Niech zrobią restrukturyzację, przestaną zyski przeznaczać na sponsoringi i wtedy niech remontują. Tu trzeba rozliczyć ludzi za złe rządzenie i trwonienie środków.O stycznia szykuje się nam również podwyżkę za gaz, dosyć składek.

 49. 49
  +4
  ~ A- Z
  Wtorek, 14.11

  Wiarygodność jaka? w 2014 roku pan Kurkiewicz podaje o potrzebie 20 milionów na oczyszczalnie ścieków a teraz astronomiczną kwotę 108 milionów, dlaczego z funduszy warmińskich nie dostaliśmy?http://dziennikelblaski.pl/234345,Oczyszczalnia-sciekow-do-odnowy-Bedzie-to-kosztowalo-co-najmniej-20-milionow.html#axzz4yQiuX1zH

 50. 50
  +3
  ~ Joanna
  Środa, 15.11

  Fakt miało być 20 mln a może więcej np 28mln, jednak Wróblewski pewnie uznał dlaczego nie 108mln Chłop ma szczególnie "letką" rękę do wydawania pieniędzy publicznych. Nauczył się na przykładzie Modrzewiny że władza nigdy rachunków nie płaci

 51. 51
  0
  ~ abc
  Środa, 15.11

  Trzeba zmodernizować i remontować oczyszczalnię dla nas wszystkich. Więc może ktoś ma pomysł skąd wziąć pieniądze? Po to chyba jest ten artykuł.

 52. 52
  +3
  ~ do abc
  Środa, 15.11

  No przecież Miasto ma pieniądze, tyle sprzedało ziemi. Wystarczy nie wydawać np. na takie inwestycje jak tramwajowa, to tylko skrócenie trasy, no o ile 200 metrów.

 53. 53
  0
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 16.11

  Jeżeli ***o stanie sztorcem, wtedy należy pomyśleć o modernizacji, a tak poco .wydawać pieniędzy których nie ma, to jest śmieszne .

 54. 54
  --2
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Czwartek, 16.11

  Mieszkańcy powinny płacić więcej ponieważ, korzystają za dużo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.