Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Elbląg - jako ośrodek regionalny - felieton Cezarego Balbuzy (aktualizacja) (opinia nadesłana)

16.04.2012, 08:30:54 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg - jako ośrodek regionalny - felieton Cezarego Balbuzy (aktualizacja)

Kontynuując moje rozważania na temat szans rozwojowych Elbląga, zajmę się w poniższym tekście koncepcją naszego miasta, jako ośrodka regionalnego. Temat jak najbardziej aktualny w kontekście rozpoczynających się 16 kwietnia 2012 roku konsultacji społecznych poświeconych tworzonej właśnie „Strategii rozwoju Elbląga 2020+”.

Pod pojęciem „ośrodka regionalnego” Elbląg funkcjonuje w planach strategicznych rozwoju Polski w najbliższych dziesięcioleciach, co należy docenić i maksymalnie to wykorzystać dla rozwoju miasta.

Przede wszystkim trzeba wykorzystać maksymalnie to, co już mamy. Z instytucji państwowych, z których korzystają mieszkańcy regionu, pozostały nam nieliczne takie jak Sądy czy Prokuratura. Są to ważne instytucje i powinniśmy ich bronić jak niepodległości szczególnie, że są zakusy ministerialne likwidacji Sądu Okręgowego. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie, za to zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Sprawiedliwości wybuduje w Elblągu nowy gmach Sądu Rejonowego, a kto wie, może i zapowiadany niegdyś na Modrzewinie Ośrodek Zarządzania Informacją.

Oprócz wymiaru sprawiedliwości ważnymi dla mieszkańców regionu instytucjami są elbląskie szpitale i przychodnie. Obecnie mamy cztery szpitale: wojewódzki, dwa miejskie i jeden prywatny. Co prawda sytuacja szpitala miejskiego z ulicy Żeromskiego jest trudna. Jego zadłużenie, zmiana osobowości prawnej w perspektywie prawdopodobna prywatyzacja powodują wiele niepewności i nerwowości. Miejmy nadzieję, że wszystko się dobrze skończy i jeszcze wiele lat będą mieć z tego szpitala pożytek mieszkańcy Elbląga i regionu. Rynek medyczny jest bardzo rozwojowy, statystyki się nie oszuka, żyjemy coraz dłużej, a ludzie starsi stanowią dominującą klientelę służby zdrowia, więc trzeba tę gałąź gospodarki lokalnej sukcesywnie rozwijać.

Moim zdaniem jednak największy niewykorzystany potencjał Elbląga daje wciąż niedorozwinięta oferta handlowo-usługowa. Tak jak już wspomniałem w poprzednim tekście, nasze miasto jest jedynym w Polsce w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, w którym nie ma żadnej nowoczesnej galerii handlowej. Przykładowo takie miasta jak niespełna 100 tys. Słupsk czy 108 tys. Koszalin mają już po trzy takie obiekty. Mało tego w Elblągu nie ma nawet żadnego hipermarketu budowlanego, elektronicznego czy meblowego, które występują nawet w mniejszych miejscowościach. Przyczyny tej sytuacji są raczej ogólnie znane, więc pominę je milczeniem. Miejmy nadzieję, że w tym roku zła passa w tej branży zostanie przerwana rozpoczęciem rozbudowy Centrum Handlowego Ogrody, a potem uaktywnią się kolejni inwestorzy. Pamiętajmy, że tu nie chodzi tylko o bogatszą ofertę handlową czy wygodę kupujących, to przede wszystkim bezcenne dla Elbląga miejsca pracy i wpływy z podatków, zarówno podczas budowy centr handlowych jak i po ich uruchomieniu. Nie zapominajmy także o tym, że są to inwestycje z pieniędzy prywatnych idące w setki milionów złotych, wzbogacające miejską infrastrukturę i dające impuls do rozwoju innych działalności gospodarczych w mieście.

Bardzo zapomnianą, a może i niedocenianą przez brak tradycji jest w Elblągu sfera usług edukacyjnych. Zasadniczo mamy dwie elbląskie wyższe uczelnie: państwową PWSZ, prywatną EUHE i raczej brak działań skierowanych na podniesienie ich rangi. Po likwidacji polskich stoczni na wybrzeżu, kilka zakładów branży elektromaszynowej funkcjonujących w Elblągu czyni z naszego miasta bodajże najsilniejszy ośrodek tego rodzaju przemysłu w północnej Polsce. Oczywiście nie tak silny jak za czasów Zamechu, ale w dzisiejszych realiach to zawsze jakiś argument do kształcenia technicznego na wyższym poziomie. Byłoby bardzo korzystne dla Elbląga, gdyby nasza PWSZ dążyła w swoim rozwoju, o ile to oczywiście możliwe, do przekształcenia się w Akademię Techniczną czy też Politechnikę. Mniejsza o nazwę, chodzi tu o olbrzymie pieniądze, jakie idą na rozbudowę nowych uczelni. Przykładowo w roku 2011 prorozwojowy budżet olsztyńskiego UWM był większy niż roczny budżet miast Elbląga i Ełku razem wzięty! Te olbrzymie pieniądze i tysiące studentów napędzają gospodarkę miasta, w którym funkcjonuje taka uczelnia i warto o tym pomyśleć, czy jest szansa na coś takiego w Elblągu. Tak na marginesie dodam, że parę tygodni temu w Olsztynie oddano do użytku uczelniany basen kryty wybudowany w ramach rozbudowy uczelni za państwowe pieniądze. Nie zapominajmy także o edukacji niższego szczebla. Elbląg od lat jest takim ośrodkiem regionalnym dla korzystających z edukacji średniego szczebla dla młodzieży i dorosłych i ten kierunek trzeba także rozwijać z korzyścią dla miasta.

Wiem, że dla wielu elblążan ta teza może być trochę kontrowersyjna, ale nasze miasto też jest regionalnym ośrodkiem kultury i rozrywki. Oczywiście skala tych rozrywek jest dostosowana do wielkości miasta i finansów, ale jakby nie patrzeć to nie ma tygodnia, żeby coś się w kulturze nie działo. Mamy teatr, kina, Orkiestrę Kameralną, prężnie działa Światowid, Galeria EL, Muzeum i inne mniejsze podmioty kulturalno rozrywkowe. W ciągu roku jest kilka większych imprez kulturalnych np. Wiosna Teatralna, Ogrody Polityki, Festiwal Poezji, turnieje tańca towarzyskiego, Dni Elbląga, z roku na rok rozkręca się elbląski jarmark, czyli Święto Chleba itp. Nie jest źle i oby sukcesywnie ten kierunek utrzymać i stopniowo podnosić rangę elbląskich imprez.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, o ważnej i bardzo niewykorzystanej w Elblągu gałęzi gospodarki, jakim jest turystyka. O tym potencjale wiedzą nie tylko elblążanie, w swoich analizach zwrócili na to uwagę także zewnętrzni twórcy nowej „strategii promocji Elbląga”. O ile w samym Elblągu nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, z wyjątkiem kilkudziesięciu zabytkowych obiektów budowlanych i bogatych zbiorów elbląskiego Muzeum, to otaczają nas prawdziwe turystyczne skarby. Mam tu na myśli Kanał Elbląski, zamek w Malborku, zespół katedralny we Fromborku, uroki przyrodnicze wysoczyzny Elbląskiej, Zalew i Mierzeję Wiślaną. Elbląg posiadający obecnie całkiem przyzwoitą ofertę hotelową, może się stać doskonałym miejscem wypadowym dla turystów chcących bez pośpiechu zobaczyć wspomniane atrakcje turystyczne regionu. Mam nadzieję, że członkowie elbląskiego klastra turystycznego, już mają ewentualnie opracowują kompleksowa ofertę turystyczną, która zaowocuje częstszymi wizytami turystów w naszym mieście. Dodam jeszcze, że ofertę turystyczna można wzbogacić jeszcze w samym Elblągu, ale wątek ten rozwinę w kolejnym swoim tekście, do którego przeczytania już teraz zachęcam.


Cezary Balbuza
 

Oceń tekst:

Ocen: 11

%27.3 %72.7


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ Kumik
    Poniedziałek, 16.04

    A tak wlasciwie to co chcial pan nam powiedziec ? ? ?

  2. 2
    +9
    ~ ??/
    Poniedziałek, 16.04

    a o co chodzi w tym tekście ?

  3. 3
    +11
    ~ Miękki
    Poniedziałek, 16.04

    Panie Balbuza, nic nowego Pan nie wymyślił. O tym wie każdy, któremu to miasto chociaż trochę leży na sercu. Zaintrygował mnie tytuł "Elbląg - jako ośrodek subregionalny". Przepraszam, ale co w treści Pana "felietonu" nawiązuje do podjętego tematu?

  4. 4
    +11
    ~ Reksio
    Poniedziałek, 16.04

    Ale chaos!!! Panie Balbuza bez podstawowych wiadomości i wiedzy bierzesz się P;an za pisanie wizjonerskich tekstów? Żal, ze Redakcja nie weryfikuje i cenzuruje tekstów-dość ogłupiania ludzi i wprowadzanie chaosu! A jak tam w uczeni ŻAK wszystko gra?

  5. 5
    +10
    ~ Ambroży
    Poniedziałek, 16.04

    Panie Balbuza, chcę Pana poinformować, że Elbląg jest ośrodkiem REGIONALNYM, a nie subregionalnym. Pierwotnie miał być tylko ośrodkiem subregionalnym, ale ludzie i władza w porę się zorientowali i przekonali rząd, by miasto Elbląg wpisać na listę ośrodków Regionalnych, i tak się stało. Na portalach elbląskich były artykuły na ten temat. Tak więc, Panie Balbuza, najpierw zbieramy informacje, a potem się udzielamy, nigdy na odwrót. Miłego dnia. :)

  6. 6
    --5
    ~ EGEGEGEG
    Poniedziałek, 16.04

    Jak czytam ten artykuł to budzi sie we mnie wiara, że w końcu ktoś w tym mieście myśli i pragnie dobra na lepsze jutro. Niech Pan nie przestaje pisac i publikowac tekstów, które są dobrymi rozwiazaniami dla naszego miasta. Niech Pan również nie zwraca uwagi na drune komentarze ludzi, którzy wiecznie narzekają. Pozdrowienia i miłego dnia :)

  7. 7
    0
    ~ Cezary Balbuza
    Poniedziałek, 16.04

    Dziękuję za cenne komentarze i przyznaję się do błędu faktycznie w marcu 2012 Elblag „awansował” z ośrodka subregionalnego na regionalny. Przepraszam, jeżeli uraziłem czyjeś uczucia, ale jak to mówią „nie myli się tylko ten, kto nic nie robi”. Przy okazji wyjaśnię, że celem moich publikacji jest skłonienie elblążan do dyskusji nad wielokierunkowym rozwojem Elbląga. Ja nie odkrywam „Ameryki”, piszę o rzeczach, o których niby wszyscy wiedzą i są oczywiste, ale niekoniecznie przekłada się to na konkretne działania. Pozdrawiam wszystkich czytelników portalu i zachęcam do przeczytania mojego kolejnego tekstu.

  8. 8
    --1
    ~ rynio
    Poniedziałek, 16.04

    O Czarusiu nie wysililes sie ani troszeczke - wszyscy juz znajz to ble ble . .

  9. 9
    +2
    ~ bajeczki
    Poniedziałek, 16.04

    Dlaczego nie pokazano obecnie jak wygląda ten teren .JEDEN WIELKI BAŁAGAN I KOŃCA NIE WIDAĆ !!!!!!!

  10. 10
    0
    ~ ekonomia
    Wtorek, 17.04

    Jeżeli nastawiamy się na turystykę i biznes to bez lotniska nie da rady. Prezydent Słonina miał zbudować ale nie dotrwał......

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3300759792328