Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii FELIETONY

Nowy blask starych idei (felieton)

06.07.2022, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowy blask starych idei
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. Ewelina Kaczyńska Pelczarska)

4 lipca 2022 r. zdemontowano rusztowania, służące do prac renowacyjnych przy pomniku Odrodzenia w naszym mieście i oto, w promieniach pięknego lipcowego słońca, ukazał się on elblążanom w pełnej krasie. Kontemplacja nowej odsłony pomnika, szczególnie w słoneczny dzień, wymaga przymrużenia nieco oczu, bo wyrażenie „odzyskać nowy blask” ma tu zastosowanie bardzo dosłowne. Mosiężna forma lśni niczym 22 lipca 1975 roku, kiedy to została uroczyście odsłonięta…

 



Szczęśliwie nadal jesteśmy w roku 2022, i choć sentymentalne podróże w czasie bywają kuszące, to chyba należy się cieszyć, że otaczająca nas rzeczywistość nasuwa nam z biegiem lat coraz mniej skojarzeń z minioną epoką. Przez te blisko pięć dekad zmieniło się nasze miasto nie do poznania, zmieniła się też Polska i cały świat. Aby nabrać perspektywy – w roku pańskim 1975 - otworzono pierwszą w kraju pizzerię, w telewizji debiutował „Czterdziestolatek”, nasza reprezentacja w piłkę nożną gromiła Holendrów 4:1 po golach Lato, Szarmacha i Gadochy, a w Elblągu swoje podwoje otwierał dopiero Teatr Dramatyczny. Inny świat! A pomnik Odrodzenia wciąż stoi niewzruszenie.



Oczywiście pewną nieuczciwością byłoby twierdzić, że narracja ideowa owego pomnika przypomina nam o sukcesach polskich piłkarzy, a z wysokości spogląda na nas życzliwa twarz inżyniera Karwowskiego – rzecz wygląda trochę inaczej, a sprawa zaczyna nam się komplikować… Monumentalna forma elbląskiego pomnika została zaprojektowana przez Jana Sieka - zdolnego artystę z Małopolski, pozostającego jednak pod przemożnym wpływem stylu swojej epoki, która obecnie nie kojarzy nam się raczej z pojęciami takimi jak „subtelność”, czy „lekkość formy”. Dostaliśmy więc imponujący rozmiarem, łopocący na wietrze, mosiężny sztandar, na którym umieszczone zostały półplastyczne przedstawienia, mające godnie wpisywać się w obchody 30 – lecia Polski Ludowej (bo przecież z takiej przyczyny pomnik postawiono). Mamy więc oczywiście krótki kurs przez historię miasta, która obok słusznie akcentowanych związków z morzem, koncentrowała się wokół walki z Zakonem (domu niemieckiego!) polsko – radzieckim braterstwie broni oraz ukoronowaniem dziejów w  postaci sojuszu robotniczo – chłopskiego. A wszystko to pod opiekuńczymi skrzydłami piastowskiego orła bez korony. No właśnie… Jest tu pewien zgryz.

 



Kontrowersje są nieuniknione. Szczególnie w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy – napaści Rosji na Ukrainę – odżywają dyskusje o demontażu pomników „wdzięczności” i wszelkich innych form upamiętniających Związek Radziecki i polskie z nim związki. Każdy taki przypadek należy rozpatrywać osobno, bo choć elbląski pomnik Odrodzenia budowany był z jasną intencją gloryfikacji minionego ustroju, to czy tak właśnie jest postrzegany również dzisiaj? Oczywiście, że nie. Wrósł w tkankę miejską, stał się rozpoznawalnym punktem orientacyjnym na mapie naszego miasta, wielu się podoba, a młodsi mieszkańcy zapewne nawet nie zdają sobie sprawy z jego przesłania ideowego. W masowej świadomości dawno już przestał być ponurym symbolem – stał się po prostu „nasz”. Z biegiem lat zaś jego wartość jako obiektu historycznego, który opowiadał nam będzie o powojennych losach Elbląga będzie tylko rosła. Niech więc błyszczy!

 

 

Michał Kozłowski,
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ nie_ma_czasow
    Środa, 06.07

    Chyba remont tego pomnika staje się takim symbolem przemijania pokoleń. Dla młodych jest to po prostu teraz ciekawy, ładnie wyglądający pomnik zdobiący miasto, a dla starszych symbol komunizmu. Dla mnie na plus :)

  2. 2
    0
    ~ Młodzieżowiec .
    Środa, 06.07

    Są tu pokolenia z calym szacunkiem do nich, ale ze sceny powinni juz zejść, od metryki nie uciekniesz bo kazde pokolenie ma swój czas , a co do pomnika to ok , mi nie przeszkadza , odnowiony stanowi element wizualny ,przynajmniej nie szpeci. Politykują juz tylko dziadkowie partyjni

  3. 3
    --1
    ~ Ciekawy
    Środa, 06.07

    W jakim celu te kilka rozkołatanych zdań? Jeszcze jedno czy to prywatne zdanie autora czy pismo urzędowe? Podpis dziwny....co następnym razem podpisze np. Edek G. z fabryki kredek?

  4. 4
    +1
    ~ ryszard powolski
    Środa, 06.07

    500 TYSIĘCY ZŁ WYWALONE W BŁOTO.KOMUNA I KOMUNIŚCI W ELBLĄGU MAJĄ SIĘ DOBRZE,A SZKODA

  5. 5
    --1
    ~ Henryk .
    Środa, 06.07

    Przepraszam co na tym pomniku jest komunistycznego tam jest historia , Tylko orzel bez korony uzupelnic i po sprawie a to że za komuny bylo zrobione to problem pracowliśmy przy tym pomniku chłopaki z ,,Zamechu "". Wytwórnia W - 23 . I zostal oddany w dniu 22 - lipca 1975 r

  6. 6
    --1
    ~ Henryk .
    Środa, 06.07

    Przepraszam co na tym pomniku jest komunistycznego tam jest historia , Tylko orzel bez korony uzupelnic i po sprawie a to że za komuny bylo zrobione to problem pracowliśmy przy tym pomniku chłopaki z ,,Zamechu "". Wytwórnia W - 23 . I zostal oddany w dniu 22 - lipca 1975 r

  7. 7
    --1
    ~ Henryk .
    Środa, 06.07

    Ile rzeczy w Elblagu bylo zrobione za komuny Bienale w 1965 r zrobilismy my Zamechowcy no to trzeba to rozwalic .Swiatowid byl wybudowany za komuny rynek i wiele wiele innych rzeczy i to trzeba wszystko rozpieprzyć .Myśmy sie za komuny urodzili wyksztalcili i co z nami zrobić ??? ( Nigdy nie byłem w żadnej partii i nie jestem . Pozdrawiam )

  8. 8
    0
    ~ Wojtek
    Czwartek, 07.07

    Złote a skromne.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0505568981171