Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii FELIETONY

Czytelnik INFO: Zaprosimy do siebie żydowską rodzinę (felieton)

20.02.2018, 13:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czytelnik INFO: Zaprosimy do siebie żydowską rodzinę

Eskalacja nieporozumień na linii Polska Izrael, Żydzi – Polacy, jest zdumiewająca zważywszy na fakt, że oba narody poniosły największą ofiarę złożoną z bezsensownej i okrutnej śmierci swoich córek i synów, wymordowanych przez hitlerowskie Niemcy.

Jaki zatem ma sens spór pomiędzy Żydami i Polakami, gdy w 1939 Polska została zdradzona przez Francję i Anglię a oba narody, żydowski i polski zostały skazane na zagładę na oczach całego świata? Obecny spór ofiar ludobójstwa dwóch największych zbrodniczych  totalitaryzmów jest chichotem historii, obserwowanym z cichą satysfakcje przez tych, którzy systemowo jako państwa uczestniczyli w kolaboracji i holokauście.

Zatem droga kolejnych oświadczeń, mniej lub bardziej zgrabnych prób przedstawiania argumentów polityczno historycznych, która ten rozdźwięk tylko pogłębia,  musi być zastąpiona przez bliskość relacji między rodzinami, przez wspólne przeżywanie przeszłości dla przyszłości. Zarówno w Polsce jak i Izraelu nie ma rodziny która by nie została okaleczona przez II wojnę światową. Wspólne przeżywanie bólu zbliża, pomaga wyzwolić się z traumatycznych wspomnień i budować więzy szczerej przyjaźni  dla lepszej przyszłości. Wspólnie z żoną straciliśmy najbliższych w czasie drugiej wojny światowej i do dzisiaj nie wiemy gdzie spoczywają ich szczątki. Nie zginęli w walce jako żołnierze ale zostali zamordowani.

Dzisiaj jesteśmy gotowi zaprosić żydowska rodzinę do swojego domu by wysłuchać ich historii i przekazać naszą. Pokryjemy koszty pobytu oraz te związane z odwiedzaniem miejsc pamięci i męczeństwa, wspólnych dla Żydów i Polaków, gdzie w milczeniu, w modlitwie oddamy hołd pamięci pomordowanym zapalając światło nadziei i pokoju. Nie potrzebna jest nam ochrona Mosadu ani ABW. Sami sobie zapewnimy bezpieczeństwo, otoczymy naszych przyjaciół Żydów opieką i podzielimy piękną szczerą staropolską gościnnością.

Jedyne czego oczekujemy od władz Izraela i Polski to utworzenia pomostu, który połączy rodziny żydowskie i polskie. Jestem głęboko przekonany, że znajdzie się mnóstwo rodzin po jednej i drugie stronie, które podejmą wieloletni trud budowy prawdziwie szczerych relacji polsko żydowskich.  Innej drogi nie ma – relacje rządowe nie zastąpią relacji zwykłych ludzi.
 

Czytelnik

Oceń tekst:

Ocen: 9

%55.6 %44.4


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ LOL-ek
  Wtorek, 20.02

  I od razu muzułmańską zaproście :>>

 2. 2
  +10
  ~ hania
  Wtorek, 20.02

  A z jakiej racji udawadniac prawdę.cały swiat i Zydzi wiedzą dokładnie jak jest i było .Ale ze teraz chcą od Polski nie wiadomo za co pieniadze to inna sprawa.

 3. 3
  +20
  ~ Kowalski
  Wtorek, 20.02

  Żydom chodzi tylko o kasę

 4. 4
  --4
  ~ Renia
  Wtorek, 20.02

  Proszę nie wylewać jadu - jeśli nie masz nic sensownego do powiedzenia to po prostu nic nie wpisuj. Bardzo cenna inicjatywa.

 5. 5
  --3
  ~ er ce
  Wtorek, 20.02

  Jakie pieniądze? PISowska propaganda jest skuteczna.Skłucili nas ze wszystkimi. Zostaną nam Orban i Łukaszenka.

 6. 6
  --9
  ~ Mufik
  Wtorek, 20.02

  Rzygać sie chce na tą eskalakcje glupot pisuaru, patrzec sie nie da na te wykrzywione wary jak u dekla z metnym wzrokiem, sami idio....ci na czele wszczynajace k9nflikty ,

 7. 7
  +22
  ~ zdziwiony
  Wtorek, 20.02

  Nie rozumiem ponadto dlaczego Izrael "przywłaszczył" sobie naszych przedwojennych obywateli a Polska na to pozwoliła, znaczna część z nich czuła się przecież Polakami nie Żydami mimo żydowskiego pochodzenia. Tuwim nie pisał kwiatów żydowskich tylko Kwiaty Polskie i nie pisał po hebrajsku tylko polsku bo to był jego język ojczysty. Pomimo że stykał się z rasizmem i antysemityzmem nie zmieniło to jego postawy był Polakiem.

 8. 8
  +16
  ~ zdziwiony
  Wtorek, 20.02

  W ustawie IPN nie ma zupełnie nic co mogłoby uderzać w pamięć o pomordowanych w tym w prawdę o ofiarach holokaustu. Więc skąd zazwyczaj bystry wykształcony inteligentny Żyd dopatrzył się tam jakiś zagrożeń. Dlaczego inteligentny Żyd chce żeby w mediach światowych bez konsekwencji używano określenia "polskie obozy zagłady"? Żyd jawnie i otwarcie twierdzi że naród polski jest odpowiedzialny za Holokaust. Polski naród nie miał wtedy państwowości ani autonomii. Prawo i jego przestrzeganie egzekwował Niemiec akceptował w pełni szmalcownictwo i żaden pogrom nie mógł się zdarzyć bez jego akceptacji i błogosławieństwa. Nie zdejmuje to odpowiedzialności z jednostek ale takie rzeczy dopuszczało prawo okupanta. Jaki jest cel wmawiania nam systemowej zbrodni przez inteligentnego Żyda

 9. 9
  +18
  ~ zdziwiony
  Wtorek, 20.02

  Ponadto podziemne państwo polskie likwidowało szmalcowników w tym żydowskich i jak wygląda nasze sprawstwo Holokaustu w kontekście żydowskich szmalcowników, żagiew, judenratów i obozowych kapo , teraz będziemy zapraszać Żydków każdego po kolei i tłumaczyć każdemu z osobna rzeczy oczywiste. Bo przecież naród wybrany wymaga szczególnego traktowania a zwykła uczciwość go nie obowiązuje.

 10. 10
  +3
  ~ Brzydka panna bez posagu
  Wtorek, 20.02

  Izrael sr.... nam na głowę, a my zamiast im też nasr...... lamentujemy że śmierdzi i że przecież to nie my. Nigdy nie pojmę tych polskich jelit ani tych rządzących ani tych opozycyjnych

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0454981327057