Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii FELIETONY

"Elblągowi bezdyskusyjnie należy się siedziba Trybunału Konstytucyjnego" (felieton)

18.12.2015, 12:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
"Elblągowi bezdyskusyjnie należy się siedziba Trybunału Konstytucyjnego"

Jest niepowtarzalna szansa aby pejoratywne znaczenie TKM zmienić na pozytywne TKE, czyli Trybunał Konstytucyjny w Elblągu. Niemożliwe? A przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy było możliwe? Było możliwe, bo zaistniały stosowne okoliczności.

Król Zygmunt III Waza podjął taką decyzje tak naprawdę nie wiadomo dlaczego. Są różne hipotezy ale mógł to zrobić, bo był jednowładcą. Dzisiaj mamy podobne okoliczności. Polską rządzi jedna formacja polityczna, a jej prezes jest swoistym jednowładcą. Okoliczności więc zaistniały a powodów przeniesienia Trybunału Konstytucyjnego do Elbląga jest wiele i to pełnych powagi.
   
Elbląg ma pięciu parlamentarzystów w tym jednego, który ma bardzo duże wpływy u prezesa Jarosława Kaczyńskiego, więc możemy powiedzieć, że mamy właściwego człowieka, we właściwym czasie i na właściwym miejscu. To decyzja prezesa zdecyduje, w którym mieście będzie siedziba Trybunału Konstytucyjnego. Zamiast kresów wschodnich, gdzie Lublin, Przemyśl  czy Białystok były zawsze polskie, można na pohybel Powiernictwu Pruskiemu postawić ostateczną pieczęć powrotu Elbląga do Polski. Autorem tego sukcesu byłby bez cienia wątpliwości poseł Leonard Krasulski, wspierany dzielnie przez pozostałych elbląskich parlamentarzystów. Moglibyśmy wtedy dla uczczenia tej wiekopomnej chwili, nazwać największy plac w mieście imieniem „Leonarda Wilka  Kobylarza Elżbieta Wcisła”
   
Oczywiście Elblągowi siedziba Trybunału Konstytucyjnego się bezdyskusyjnie należy chociażby za cegłę z Elbląskiej Starówki, którą wywieziono na odbudowę Warszawy. To jest taka symboliczna po latach zapłata, podnosząca Elbląg do miasta godnej rangi choćby niemieckiemu Karlsruhe. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tych z Olsztyna skręci z zazdrości.
     
W końcu argument bezspornie przesądzający, którego żadne inne miasto w Polsce nie posiada. Nawet prawnicy, który zwyczajowo mają inne zdanie – gdzie dwóch prawników tam trzy opinie – muszą uznać ten  argument, za bezdyskusyjny i przeważający. W Elblągu będzie najwyższy gmach sadu. A sąd konstytucyjny powinien siedzieć wysoko, by daleko widzieć i ogarniać bezkresne zawiłości najważniejszego źródła prawa w Rzeczpospolitej. Tak więc ostatnia kondygnacja budynku najwyższego sadu  w Polsce powinna zostać siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Przy dobrej widoczności z tarasu widokowego, mogliby  wielce  czcigodni sędziowie patrzeć czy przekop mierzei postępuje zgodnie z konstytucją.
 

 


Stefan Rembelski

Oceń tekst:

Ocen: 19

%68.4 %31.6


Komentarze do artykułu (52)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ afsd
  Piątek, 18.12

  Podział władzy w województwie rozwiąże dużo elbląskich problemów!

 2. 2
  +15
  ~ asd
  Piątek, 18.12

  Swietny pomysl i trzeba go zrealizowac!

 3. 3
  +24
  ~ joel
  Piątek, 18.12

  Przyznam że temat dobry dla NEO-nówki

 4. 4
  --8
  ~ jacek
  Piątek, 18.12

  stefan cz....e

 5. 5
  0
  ~ aniela
  Piątek, 18.12

  brawo Stefan, popieram.

 6. 6
  +23
  ~ BadaBoom
  Piątek, 18.12

  Dobry pomysł sędziowie TK zarabiający 20K podnieśliby i to znacznie średnią zarobków w Elblągu byłoby się czym pochwalić. Może w końcu średnia przekroczyłaby 1500 zł .

 7. 7
  +13
  ~ Ferdynad
  Piątek, 18.12

  I co pani poseł i panowie posłowie dobry pomysł!!! No to dzieła .

 8. 8
  +19
  ~ Renia
  Piątek, 18.12

  Walczmy o TK w Elblągu chociażby dla samej nazwy placu bo mi się bardzo podoba.! ! !

 9. 9
  +7
  ~ KK
  Piątek, 18.12

  Co za brednie... Po co to publikujecie?

 10. 10
  +8
  ~ elblązanin
  Piątek, 18.12

  Zeby wszystkich pogodzić Trybunał Konstytucyjny powinien być........ w Piotrkowie Trybunalski jak onegdaj bywało!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99301290512085