Środa, 1.04.2020, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

Zobacz, co kandydaci mają do powiedzenia w temacie polityka społeczna

17.06.2013, 19:04:11 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, co kandydaci mają do powiedzenia w temacie polityka społeczna

W czasie debaty zorganizowanej w Elbląskim Parku Technologicznym kandydaci na Prezydenta miasta Elbląga przedstawią swoje propozycje w sprawie polityki społecznej. Dzięki odpowiedziom na pytania prowdzących, dowiemy się, jakie pomysły mają kandydaci na politykę związaną między innymi z budżetem obywatelskim czy komunikacją miejską. 

Debata prezydencka uważana za najważniejszą w przyspieszonych wyborach samorządowych, datowanych na 23 czerwca br., rozpoczęta. Kandydaci w tym bloku będą odpowiadali na pytania związane z polityką społeczną. Na przysłowiowy pierwszy ogień wytypowany został Janusz Nowak kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który odpowiada na pytanie red. Rafała Maliszewskiego:  Czy należy zlikwidować Straż Miejską: - Nie ma takiej potrzeby. My chcieliśmy utworzyć  tzw. policję miejską, lub straż obywatelską. Zadania, które realizuje straż miejska są inne niż te, które realizuje policja, wiec ciężko byłoby przekazać ich obowiązki tej ostatniej. Straż miejska powinna funkcjonować w takich strukturach jakich jest, ale bardziej wnikliwie powinniśmy jej się przyjrzeć - mówi Janusz Nowak.

Ewę Białkowską pytano o podwyżki czynszów komunalnych, które dotknęły wszystkich lokatorów mieszkań komunalnych. Praktycznie wszyscy kandydaci deklarują ich obniżenie, z zachowaniem wielu ulg. Jak to pogodzić  z olbrzymim zadłużeniem ZBK? Czy kandydaci wiedzą, jakie jest obecnie zadłużenie lokatorów wobec budżetu ZBK? pyta red. Marcin Pszczółkowski – Podwyżki były niesłuszne, ludzie zostali oszukani, trzeba się dokładnie przyjrzeć polityce administracyjnej ZBK i wyciągnąć wnioski. Podwyżki mogą być, ale przynajmniej o stopień inflacji. Ja proponuję obniżkę czynszu, ale tylko do 30 proc. - mówi Ewa Białkowska.

Witolda Wróblewskiego pytano o to, czy powinny być w Elblągu takie skupiska osób wykluczonych jakie są w budynku przy ul. Łęczyckiej lub na końcu ul. Skrzydlatej? - Jakie ma Pan pomysł na zmianę tej sytuacji? -  pyta red. Marek Nowosad – W Elblągu mieszkają osoby, które stać na wykup mieszkania, ale są też takie, które nie radzą sobie z utrzymaniem mieszkania. Budynki socjalne powinny istnieć, a miasto powinno się opiekować taką grupą społeczną. Przypomnę, że były budowane budynki socjalne chociazby na ul. Wschodniej, gdzie lokatorzy, którzy zachowywali się agresywnie, byli tam eksmitowani.

Jacek Tomczak zapytany został o to, czy przy obecnym stanie kasy miasta możliwe jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej? – Każdy budżet musi się zbilansować - odpowiada Tomczak. - Każdy budżet musi się zbilansować. Bezpłatna komunikacja miejska to nie pomysł naszego komitetu, my uważamy, że należy generować miejsca pracy. Ulgi socjalne nigdy nie były i nie są sposobem na rozwiązanie problemów w dłuższej perspektywie czasowej. Przez to uczymy tylko negatywnych zachowań. Oczywiście, jeśli będzie praca w Elblągu możemy wtedy pomyśleć o ulgach, ale nie teraz.

Jakie plusy poprzedniej władzy może Pan wyliczyć? - pyta Cezarego Balbuzę, Rafał Maliszewski  - Każda władza ma swoje plusy i minusy. Tu plusami było staranie się o próbę zbilansowania budżetu miasta, poszukiwania oszczędności w niektórych przypadkach, i kontynuowanie inwestycji na które mieliśmy wsparcie z Unii Europejskiej - odpowiada Balbuza. Więcej nie mam do powiedzenia.

Paweł Kowszyński wywołany został do odpowiedzi pytaniem o Budżet Obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy mogą uatrakcyjnić i usprawnić najbliższą okolicę jest wciąż za mały by zrealizować wiele dobrych projektów - Czy zamierza go Pan zwiększyć? - pyta Kamila Jabłonowska z info.elblag.pl – To plan bardzo pozytywny dla Elbląga. Pieniędzy w budżecie obywatelskim jest coraz więcej, a mieszkańcy korzystają z inwestycji, które sami mogą wnosić, jako swoje własne pomysły. Budżet obywatelski to jak najlepszy pomysł dla miasta. Ja chciałbym, żeby pieniądze w budżecie obywatelskim były jak największe.

Które z dziedzin samorząd powinien powierzyć do realizacji organizacjom pozarządowym? pyta red. Mira Stankiewicz. Odpowiedzi udziela Jerzy Wilk - Na przykład zadania związane z  pośrednictwem pracy. Olbrzymim problemem jest bezrobocie, dlatego chcemy rozbudować port i wykonać Przekop Mierzei. Port to nowe miejsce pracy, zmniejszenie bezrobocia i rozwój gospodarki w naszym mieście.

Edward Pukin odpowiada na pytanie o to, jak ożywić elbląską Starówkę, co zrobić, by od rana do wieczora, szczególnie w sezonie, tętniła życiem? - Miasto to obywatele, tu mieszkają ludzie i jeśli o nich zapomnimy, to potem mamy tak jak mamy.  Wiem jak ją zmienić – mamy program, w którym są odpowiedzi na pytania. 

Jak usprawni Pan pracę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Proszę wskazać dwie metody - pyta Piotr Derlukiewicz. Lecha Krasniańskiego – Uważam, że pomoc nie jest wystarczająca, nie dbano o mieszkańców wykluczonych. Okazało się, że władza zapomniała o tych ludziach. Czynsze zostały podniesione, aby im pomoc trzeba przeanalizować czynsze i dostosować je do możliwości mieszkańców.

Jakie ważne dla miasta decyzje należy poddawać konsultacjom społecznym? To pytanie skierowane jest do Elżbiety Gelert - Państwo, które uważa się za państwo demokratyczne, więc wszystkie decyzje powinno się poddawać decyzjom społeczeństwa. Powinniśmy dyskutować w różnym sensie i różnym gremium. Najpierw dyskusja na dzielnicach, trzeba rozpocząć rozmowę z mieszkańcami małych obszarów i na tej podstawie podejmować decyzje. Z mieszkańcami trzeba dyskutować o tym, jak wydawać wspólne pieniądze.

Tak zakończył się pierwszy blok tematyczny dzisiejszej debaty.

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 10

%30.0 %70.0


Komentarze do artykułu (70)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --20
  ~ Beata, Dąbka za Tobą.
  Poniedziałek, 17.06

  jestem za Beatą Życzkowską z Elbląg+. okręg dwa, pozycja numer 3. ps Kraśniański moim zdaniem wygrał debatę

 2. 2
  +25
  ~ Tylko nie Białkowska
  Poniedziałek, 17.06

  Białkowska, porażka. Zawiodłem się. Szkoły łączyć lub nawet likwidować. Jestem zawiedziony TOTALNIE. Młodzi, słyszeliście to?

 3. 3
  +2
  ~ kto wie:)
  Poniedziałek, 17.06

  Faktycznie Białkowska wypadła moim zdaniem kiepsko. Straciłem zaufanie, nie będę jednak na nią głosował, ale Kraśniański, całkiem, całkiem.

 4. 4
  +13
  ~ TataRadka
  Poniedziałek, 17.06

  Wilk wypadł średnio, ale Białkowska jest z kosmosa, haha. Sorki nie głosuje na kosmitów

 5. 5
  --3
  ~ Wolny John
  Poniedziałek, 17.06

  Moim zdaniem - Kraśniański, potem Wilk, Dobry był Balbuza. Najgorzej wypadła Białkowska i Gelertowa. Pukin lepiej nie mówić

 6. 6
  +14
  ~ wstydu nie ma
  Poniedziałek, 17.06

  Pani Gelert wstydu nie ma, kto próbował zaparkować przed szpitalem wiem o czym piszę, taki dyrektor szpitala co nie umie zorganizować parkingu powinein być zwoliony z pracy ale w Elblągu startuje na prezydenta miasta, to jest kpina z mieszkanców

 7. 7
  +13
  ~ pacjent
  Poniedziałek, 17.06

  rucho upośledzony nie może dojechac do szpitala bo nie ma gdzie zaparkowac samochodu, tak jest zarządzany ten super szpital, jeździsz jak głupi w koło, nigdzie miejsca, zabieg za chwilę, nerwówka, nie do pomyślenia sytuacja, jak można taki szpital określac jako najlepszy w Polsce, to jest dno, dno i 10 metrów mułu, Gelertowa do zwolnienia w trybie dyscyplinarnym, uniemożliwia osobom chorym leczenie, skandal, a ja tu widze, że ona się pcha na prezydenta? a paszła won, 40 lat pracy ma człowiek i czuje się jak śmieć, tyle płacenia skłądek i co? i g...., mają cię za durnia, nie ma dla ciebie leczenia bo nie dojedziesz, zdychaj pod płotem albo najlepiej nie wychodź z domu i zdychaj w domu,

 8. 8
  +9
  ~ ja się pytam
  Poniedziałek, 17.06

  gdzie parkuje Gelertowa pod szpitalem? bardzo prosze kandydatkę o informację jak ona to robi,że tam potrafi zaparkować? gwarantuje wam,że ma tak swoje wydzielone miejsce i tam parkuje, bo jakby tak pojeździła sobie po tym parkingu co nim zarzadza to dostałaby takiej kur....y, że następnego dnia nie przyjechałaby do pracy a po tygodniu wywaliliby ją dyscyplinarnie za nieobecności w pracy, ten parking to klasyczna platfusowa patologia, ona ma gdzie parkować a plebs nie się wk....a, a co ich obchodzi, ze chcesz odwiedzić chorego w szpitalu, co ich obchodzi jakiś chory i jego rodzina, niech plebs krązy i szuka sobie miejsca, nas to nie dotyczy, my jesteśmy lepsi od nich,

 9. 9
  --7
  ~ TERAZ PIS!!!
  Poniedziałek, 17.06

  Moim zdaniem Wilk i Krasniański ok. Białkowska Gelert porażka. Ja głosuję na Wilka z PIS!!!

 10. 10
  +15
  ~ rada
  Poniedziałek, 17.06

  POmyleńcy zamiast minusowac to lepiej zmuście Gelertową żeby zrobiła parking dla ludzi, czy wy nie widzicie , że to co sie dzieje pod szpitalem to patologia? żeby ludzie jadący czesto do szpitala w odwiedziny kilka godzin dostawali na końcu podróży bialej gorączki bo nie mają gdzie zaparkowac samochodu i marnują czas na bzdurę zamiast spotkac się z chorym? odwołajcie Gelertową z funkcji dyrektora bo sie nie nadaje, apeluje do was, odwołajcie babę im szybciej tym lepiej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.