Wtorek, 7.04.2020, Imieniny: Donata, Herman, Rufin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

KWW "Nasza Partią jest Elbląg" zapowiada oszczędności z inwestycji rzędu 16-17 mln zł

04.06.2013, 13:11:20 Rozmiar tekstu: A A A
KWW
fot. MK

Konferencja zorganizowana przez KWW "Naszą Partią jest Elbląg" zawierała kolejną odsłonę ratunkowego programu naprawczego dla Elbląga na lata 2013-2014. Już na wcześniejszych konferencjach uczestnicy mówili o nowelizacji budżetu, zarówno po stronie dochodwów jak i wydatków. W dzisiejszym planie członkowie KWW "Naszą Partią jest Elbląg" przedstawili założenia, dzięki którym, z prowadzonych inwestycji udałoby się zaoszczędzić około 16-17 milionów złotych dla budżetu miasta.

Niektóre projekty inwestycyjne są kontynuacją projektów rozpoczętych jeszcze w latach poprzednich i będą zakończone w 2013 i 2014 roku. Rezygnacja z nich, oznaczałaby zwrot środków zainwestowanych przez Unię Europejska, co nie byłoby korzystne dla miasta. Dlatego, KWW KWW "Naszą Partią jest Elbląg" doszukuje się ograniczeń wydatków w tych inwestycjach, które są finansowane ze środków własnych Elbląga. - Nie oznacza to, rezygnacji z ich realizwoania, ale o przesunięcie ich w czasie do 2014-2015 roku. Musimy sprawdzić, jaki jest stan zaawansowania tych inwestycji i ewentualne przerwanie finansowania – mówi Stefan Rembelski, autor projektu.

Proces ograniczenia wydatków miałby także dotknąć spółki komunalne. - Na przykładzie EPWiK. Spółka w latach 2013-2015 ma zapisany program inwestycyjny z odpisu amortyzacyjnego w kwocie 8 milionów złotych rocznie z czego 3 miliony stanowią spłatę kredytu – mówi Stefan Rembelski. - Program redukcji wydatków spółki przyniesie powiększenie zysku spółki o kwotę 5 milionów zł., który w formie dywidendy zasili dochody budżetu miasta – dodaje. Według Komitetu, podobna procedura powinna dotyczyć pozostałych spółek, co pozwoliłoby ograniczyć skalę dofinansowań tych spółek, lub ich zyskiem netto zasilić dochody budżetu miasta.

KWW "Naszą Partią jest Elbląg" chce zaprzestać kontynuacji projektu Modrzewina II i budowy drugiego skrzydła Elbląskiego Parku Technologicznego. - Juz zrealizowany projekt, kosztem 150 milionów zł. przynosi miastu stratę i nie ma uzasadnionych przesłanek, że w bliskim czasie nastapi znaczący wzrost gospodarczy i napływ inwestorów – mówił podczas konferencji Stefan Rembelski.

W swoich propozycjach, Komitet, przedstawia pomysł koordynacji dużego projektu budowy spalarni odpadów, który miałby być realizowany wspólnie z powiatami ościennymi. Szacowana kwota takiej inwestycji to 320 milionów złotych (z czego 50% pochodziłoby ze srodków unijnych, 45% z pożyczki z NFOŚiGW a 5% z wkładu własnego inwestorów, gdzie w tym przypadku powinnno to być Elblaskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej). - Jeśli nie my wybudujemy taką spalarnię, to powstanie ona w Olsztynie i tam, będziemy zmuszeni wozić nasze odpady z dużą stratą dla naszego miasta – tłumaczył Stefan Rembelski.

Na Starym Mieście, zgodnie z planem KWW "Naszą Partią jest Elbląg", miałby powstać wielopoziomowy parking, na około 300 miejsc. Taki pomysł Komitet argumentuje tym, że takie miejsca postojowe znacząco wpłynęłyby na dostępnośc starówki nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów. Na taką inwestycję przewiduje się koszt 16 milionów złotych, z czego połowa to środki finansowane z UE.

Stefan Rembelski, podkreślił, że KWW "Naszą Partią jest Elbląg", planuje zmianę w budowie dróg. Chodzi o odejście od technologii asfaltowych, na rzecz dróg betonowych. - Takich, jakie mają rację bytu w Austrii, Niemczech, Belgii czy Anglii. Koszty budowy drogi betonowej są porównywalne, ale okres eksploatacji trzykrotnie dłuższy – mówi Stefan Rembelski. - Według niemieckich danych, drogi betonowe, wymagają napraw dopiero po 23 latach użytkowania. Drogi asfaltowe już po 7 latach wymagają znacznie większych modernizacji – dodaje. Na przykład podaje się tu rozwiązania zastosowane w Zamościu, Hrubieszowie czy Nowym Sączu. - Nie stać nas na takie drogie rozwiązania, jesteśmy za biedni by budowac w technologii asfaltowej – mówi Stefan Rembelski.

Na kolejnej konferencji, KWW "Naszą Partią jest Elbląg" zapowiedział następną część planu ratunkowego dla naszego miasta. Ta, ma traktować o szukaniu oszczędności w strukturach administracyjnych i Zarządu Budynków Komunalnych.

MK

Oceń tekst:

Ocen: 16

%81.2 %18.8


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ fanaberia przed siedemdziesiątkom
  Wtorek, 04.06

  ta jasne.......rozumiem, że jako emeryt umiał zaoszczędzić kasę, że teraz stać go na wiele? Ale ekonom ista nam się uchował w Elblągu prawdziwy cudotwórca! jestem pewien, że po tej koalicji Rembelski w 2014 roku nie ma czego szukać w wyborach bo zostanie wyautowany na margines po tyn "konkubinacie" z Pukinem.

 2. 2
  +8
  ~ Riffi-fi po 60-tce
  Wtorek, 04.06

  Brawo dla leśnych dziadków! Bingo chłopaki! A największe za Fioletowego Pantofelka!

 3. 3
  --2
  ~ Leokadia
  Wtorek, 04.06

  Coraz bardzierj mnie przekonują ci ludzie - wiedzą o czym mówią , mówią jak gospodarze miasta a nie politycy. Jestem za !!!

 4. 4
  +8
  ~ Maurycy
  Wtorek, 04.06

  Ludzie ,komentujcie pomysły i rozwiązania a powstrzymujcie sie od rzucania inwektyw ad .personam.Inaczej dajecie świadectwo ,że nie macie nic konkretnego do powiedzenia w przedwyborczej dyskusji i chlapiecie jak żule pod kioskiem.

 5. 5
  +6
  ~ tempa szczała
  Wtorek, 04.06

  ale z Modrzewiną to trafili między rogi całkiem spore stadko, zasadniczo przy tym niewypale majstrowali bardziej lub mniej wszyscy, od Wilka poprzez Nowaka na po Wróblewskim kończąc, który nawet na rowerze jeżdził opowiadając dzieciom bajki o setkach inwestorów, nowoczesnych technologiach, a PO podpisując ostatnią umowe na rozwój Modrzewiny to dosłownie strzelili sobie w łeb

 6. 6
  --4
  ~ zombi
  Wtorek, 04.06

  Leokadia - łatwo nawinąć Ci "makaron na uszy" kto to teraz zweryfikuje ? Co ci Panowie wiedzą o finansach miasta, firma Pana R ledwo dycha. Dlaczego jak to takie proste nie zrobił tego Nowaczyk ? Czemu mu skarbnicy nie powiedzieli ? Nie wierzę w cudotwórców ! Nie ma w Polsce miasta bez długów. A przerwana inwestycja to stracona inwestycja

 7. 7
  +12
  ~ Pozytyw
  Wtorek, 04.06

  Podoba mi sie zimna kalkulacja zaniedbanej sytuacji w jakiej znalazl sie Elblag, szybka analiza sytuacji i propozycje naprawy finansowej. Nie ma czasu na slodkie obietnice. To jest ostatni dzwonek na zebranie kasy pod projekty ze srodkow unijnych. Podzielam rowniez zaprzestanie projektu Modrzewina II, tyle uzbrojonych terenow dostepnych przy trasie nr 7 do ktorych nie trzeba budowac drog dojazdowych.

 8. 8
  +7
  ~ Strach POmyśleć , co było by z Elblągiem, gdyby...-Alojzy
  Wtorek, 04.06

  ...PO zostało u władzy. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wsaywały,że ...naszemu miastu groziłaby zapaść gospodarcza i przymusowy zarząd komisaryczny na długie lata. Dobrze,że w porę się zorientowaliśmy, by cwaniaków przegonic :)

 9. 9
  +7
  ~ NA EMERYTURĘ !
  Wtorek, 04.06

  ZAŁÓŻCIE PANOWIEKLUB DZIADKÓW EMERYTÓW - A NIE PCHAJCIE SIĘ DO WŁADZY......... JUŻ RAZ ELBLĄG PRZERABIAŁ RZĄDY STARSZEGO PANA I WYSZEDŁ NA NICH FATALNIE. DZIAŁAJCIE PANOWIE W KLUBACH OSIEDLOWYCH. TAM MACIE POLE DO DZIAŁANIA.

 10. 10
  0
  ~ Ela
  Wtorek, 04.06

  a jakie przygotowanie merytoryczne i w zarządzaniu mają Ci panowie, od wielu lat pozostający bez pracy, tacy świetni fachowcy ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.