Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Elbląg: Na wieść o agresji Rosji na Ukrainę usunęli sierp i młot. Teraz tłumaczą się przed sądem

06.06.2023, 15:35:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Na wieść o agresji Rosji na Ukrainę usunęli sierp i młot. Teraz tłumaczą się przed sądem
Fot. Paweł Friedrich
REKLAMA

Trwa proces mężczyzn, którzy mieli usunąć sierp i młot z tablicy znajdującej się przy cmentarzu żołnierzy radzieckich w Elblągu. Zarzucono im znieważenie miejsca upamiętnienia zdarzenia historycznego, uszkodzenie obudowy tablicy i spowodowanie strat w wysokości 600 zł. Dziś (6 czerwca) odbyła się kolejna rozprawa. Z zeznań świadków dowiedzieliśmy się, że nieznani "dobroczyńcy" zapłacili już za naprawienie przynajmniej części wyrządzonych szkód.  

 

 

Cieszę się, że do tej pory nikt z powrotem nie umieścił symbolu sierpa i młota na tej tablicy. To byłoby wstydliwe. Rozumiem, że władze miasta, które tak wolno dokonują dekomunizacji tej przestrzeni, w pewien sposób zgadzają się z naszym czynem. Cała ta sprawa, dojeżdżanie, poświęcanie na to czasu, który mógłbym spędzić z rodziną jest frustrująca, ale trzeba ponosić konsekwencje swoich czynów

- mówił dziś (6 czerwca) Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność", jeden z oskarżonych.

 


Przypomnijmy. 25 lutego 2022 roku, dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dwóch mężczyzn miało usunąć symbol sierpa i młota znajdujący się na tablicy, przy cmentarzu żołnierzy radzieckich w Elblągu. Prokuratura, w akcie oskarżenia, zarzuciła im "znieważenie miejsca upamiętnienia zdarzenia historycznego przez umyślne uszkodzenie tablicy pamiątkowej poprzez uderzanie w nią narzędziami, w wyniku czego uszkodzona została obudowa tablicy wykonana z lastryko, co spowodowało straty w wysokości 600 zł na szkodę Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu, tj. o przestępstwo określone w art. 261 kodeksu karnego (czyn zagrożony karą grzywny albo ograniczenia wolności)". Paweł Ż. nie przyznaje się do winy. Drugi z oskarżonych, Mateusz Kosiński, przyznaje, że zdjął symbol.

 

 

 

Symbole propagujące totalitaryzm powinny już zniknąć po 1989 roku. Proces dekomunizacji przestrzeni przyśpieszył po agresji Rosji na Ukrainę. Kilkadziesiąt pomników w całej Polsce runęło, również społeczeństwo w aktach obywatelskiego nieposłuszeństwa samo dokowywało symbolicznych, czy to obaleń pomników, czy to pomalowania ich farbą lub zdjęcia symboli. Taka była obywatelska postawa w tym czasie. Uważam, że taki symbol powinien zniknąć z przestrzeni. Oczywiście żołnierze radzieccy pochowani na polskiej ziemi, powinni mieć zapewnione miejsce spoczynku, ale nie musi to oznaczać zgody na promocję symboli totalitarnych

- dodał Mateusz Kosiński.

 


Proces, przed Sądem Rejonowym w Elblągu, rozpoczął się w lutym tego roku. Dziś (6 czerwca) odbyła się kolejna rozprawa, podczas której przesłuchano m.in. przedstawicieli Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM zajmuje się utrzymaniem prządku na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy al. Agrykola z ramienia Urzędu Miejskiego, który ma w tej sprawie porozumienie z właścicielem tej nekropolii - wojewodą warmińsko-mazurskim). Ich zeznania jednak nie wyjaśniły, na jaką kwotę dokładnie można oszacowano szkodę wyrządzoną przez Pawła Ż. i pana Mateusza okazało się jednak, że "tajemniczy dobroczyńcy" zapłacili już za naprawę uszkodzeń cokołu, na którym umieszczona jest tablica. 

 

 

Przy zgłaszaniu szkody trzeba podać wartość, ocenialiśmy tę wartość szacunkowo i dotyczyła ona tylko zniszczonego cokołu i ewentualnego kosztu naprawy (600 zł - przyp. red.). Kilka dni po złożeniu zawiadomienia, zgłosiło się do mnie dwóch obywateli - nie wiem, czy to byli mieszkańcy Elbląga. Zaproponowali naprawienie szkody, zwrócili się z prośbą o wycofanie zgłoszenia szkody. Po ustaleniu z panią dyrektor ZZM doszyliśmy do wniosku, że zezwalamy na takie działania. Skontaktowałem tych mężczyzn z firmą kamieniarską. Szkoda została naprawiona. Naprawiono postument, pęknięcia i uszczerbki, wskazane przeze mnie, jako uszkodzenia, które nastąpiły w trakcie tego czynu. Z tego, co pamiętam, to kosztowało 400 zł, albo mniej. Później już kontakt z policją trudno było nawiązać - prowadząca postępowanie była chyba na urlopie. Nie byłem w stanie się dowiedzieć, czy taka możliwość wycofania w ogóle by istniała. Gdy sprawa trafiła do prokuratury, jej zostawiliśmy dalsze procedowanie

 

 - mówił przed sądem kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy ZZM w Elblągu.

 

 

Usunięty sierp i młot nie wrócił na swoje miejsce, nie wiadomo, gdzie jest oryginał, a repliki nikt nie zamówił. - To, że był tam sierp i młot, dowiedziałem się z poprzedniej rozprawy. Nie mam pojęcia, co z nim się stało. Nie znaleźliśmy go nigdzie. Naprawiony został cokół, te szkody, które zakładałem powstały w wyniku tego ostatniego wydarzenia. Tam jest dużo więcej uszkodzeń - podkreślił przedstawiciel ZZM w Elblągu. 

 


Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na wrzesień. Wtedy poznamy m.in. zdanie Urzędu Miejskiego w Elblągu w tej sprawie.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Paweł Friedrich


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Do_pomorskiego
  Wtorek, 06.06

  To jakiś żart? Polak w Polsce skazany za usunięcie jakiegoś post-sowieckiego g-wna z pomnika :) Zupełnie jakby ten syf był symbolem najwyższych "świętości". Kogo i czego polskie sądy tak naprawdę bronią?

 2. 2
  +12
  ~ zsakuŁ
  Wtorek, 06.06

  Pełne poparcie dla tego czynu. Paweł walcz o swoje. A pani prokurator ma agresywny typ urody. Wygląda na taką co stoi po stronie wschodniego sąsiada.

 3. 3
  +2
  ~ zsakuŁ
  Wtorek, 06.06

  Pełne poparcie dla tego czynu. Paweł walcz o swoje. A pani prokurator ma agresywny typ urody. Wygląda na taką co stoi po stronie wschodniego sąsiada.

 4. 4
  +7
  ~ EDI
  Wtorek, 06.06

  Sędziego po wyroku poznamy !!

 5. 5
  0
  ~ Passat
  Wtorek, 06.06

  Heh

 6. 6
  --3
  ~ taaa
  Wtorek, 06.06

  bardzo dobrze barbarzyncow odpowiednia grzywna przywroci do pionu nie oni sa od niszczenia nie oni to stawiali jak za granicami zniszczone zostanie cos polskie to krzyk na caly swiat nia zdziwcie sie jak pomniki w katyniu zaoraja na wolyniu nie bo bandersyny nie pozwolili na cmentarze pomordowanym przez ukraincow

 7. 7
  +9
  ~ prawnik
  Wtorek, 06.06

  Jeżeli ten demontaż był dokonany po rozporządzeniu o likwidacji radzieckich symboli , , to należą się słowa uznania , a nie kara

 8. 8
  0
  ~ Oburzona
  Wtorek, 06.06

  No nie za co taka kara i jak tu ufać sędziom przecież to jawnie widać że z całą premedytacją idzie po trupach broniąc tych ruskich przecież to najgorsze zagrożenie dla całego świata powiem krótko jestem dumna z tego czynu jaki zrobił oskarżony niewinnie ponosi karę przykro mi bardzo ale od młodych lat nigdy nie lubiłam i nie lubię rudych włosów bardzo źle mi się kojarzą z charakterem i czynami jaki ciągle wyczyniają

 9. 9
  0
  ~ Braniewo
  Wtorek, 06.06

  Jeżeli chodzi wam o sierp i młot to ja mam oryginalny po dziadkach mogę wam sprezentować

 10. 10
  +3
  ~ Braniewo
  Wtorek, 06.06

  Chciałeś młot i sierp to teraz cierp.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2518420219421