Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Za parkowanie pod Biedronką bezprawnie pobierali opłaty? Zapadł wyrok korzystny dla kierowcy

04.12.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za parkowanie pod Biedronką bezprawnie pobierali opłaty? Zapadł wyrok korzystny dla kierowcy
Źródło: https://www.facebook.com/Miejski-Rzecznik-Konsument%C3%B3w-w-Elbl%C4%85gu-705098736526652

Zapadł wyrok w sprawie kary za parkowanie przed Biedronką przy ul. Królewieckiej. Decyzją sądu firma, która zarządza parkingiem, musi zwrócić ją kierowcy wraz z odsetkami. Postanowienie nie jest prawomocne. Do Miejskiego Rzecznika Konsumentów zgłosiło się już kilkudziesięciu innych kierowców, którzy doświadczyli podobnej sytuacji. Szykują się kolejne pozwy?  

 

Przypomnijmy. Do zdarzenia, które miało swój finał w Sądzie Rejonowym w Elblągu, miało miejsce w kwietniu ubiegłego roku. Mieszkaniec Elbląga, chcąc zrobić zakupy w Biedronce, postawił auto na parkingu przy ul. Królewieckiej znajdującym się przy sklepie. Gdy mieszkaniec wrócił do auta, zobaczył za wycieraczką mandat za brak opłaty za parkowanie, w kwocie 170 zł. Mężczyzna bezskutecznie próbował anulować karę w firmie zarządzającej parkingiem, jak przekonywał, nie zauważył oznakowania, które miałoby świadczyć o tym, że parking jest płatny. Zapłacił mandat, ale udał się również do miejskiego rzecznika praw konsumentów o poradę. Ostatecznie sprawa, z powództwa cywilnego przeciw zarządcy parkingu, trafiła do Sądu Rejonowego w Elblągu. 

 

Początkowo interwencja dotyczyła kwestii nieprawidłowego oznakowania parkingu. Aby umowa najmu miejsca parkingowego była ważna, kierowcy muszą wiedzieć o tym, że pozostawiają auto na płatnym miejscu postojowym. Z tego powodu należało zakwestionować ważność zawartych z administratorem parkingu umów oraz zasadność nakładania na kierowców jakichkolwiek opłat. W toku postępowania okazało się, że umowa zawarta między administratorem parkingu a jednym ze współwłaścicieli gruntu, na którym się znajduje, jest wadliwa. Czynność prawna wykraczająca poza zwykły zarząd nieruchomością wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli albo postanowienia sądu. Część współwłaścicieli potwierdziła, że nic nie wiedziała o umowie, a także nie wyrażała na jej zawarcie zgody. Dodać należy, że jednym ze współwłaścicieli jest Gmina Miasto Elbląg. W tej sytuacji należy uznać, że niewłaściwe oznakowanie parkingu jest kwestią drugorzędną. Teren, na którym znajduje się parking, w ogóle nie powinien takich oznakowań posiadać

 

- komentuje sprawę Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.

 

28 listopada zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zdecydował, że nakazał zwrot nienależnie pobranej kary za brak opłaty parkingowej na tzw. parkingu płatnym. Wyrok nie jest prawomocny. Strony mogą się od niego odwołać. 

 

Miejski Rzecznik Konsumentów, który poinformował w mediach społecznościowych o wyniku postępowania, poprosił również o kontakt innych kierowców, którzy mieli podobny problem. Jak informuje Paweł Rodziewicz, w ciągu kilku dni zgłosiło się do niego około trzydziestu osób, które doświadczyły podobnej sytuacji na parkingu przy ul. Królewieckiej. To może oznaczać kolejne pozwy. Do tematu wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 04.12

  śmiechu warte Wyrok nie jest prawomocny. Strony mogą się od niego odwołać co za prawo polska i sądy to dno

 2. 2
  +12
  ~ Parkong nadal funkcjonuje
  Niedziela, 04.12

  Właściciel parkingu w d.u.p.i.e ma wyrok sądu i dalej okrada ludzi przed Biedronka.

 3. 3
  +6
  ~ jp
  Niedziela, 04.12

  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że ta firma WEIP sp. z o.o. ma certyfikat "Rzetelna Firma i Firma Godna Zaufania"

 4. 4
  +9
  ~ jan-49
  Niedziela, 04.12

  w takiej sprawie gdzie okradani sa ludzie wyrok powinien byc jeden i prawomocny a tak zlodziej dalej bedzie robil to samo

 5. 5
  +3
  ~ Kierowca i klient biedronki
  Poniedziałek, 05.12

  Ja też tam nie raz płaciłem jak byłem na zakupach

 6. 6
  +4
  ~ klient
  Poniedziałek, 05.12

  to powód dlaczego nie robię tam zakupów ,a sklepów w okolicy jest do wyboru POLECAM

 7. 7
  0
  ~ dgfrg
  Poniedziałek, 05.12

  ! ! ! !

 8. 8
  +1
  ~ Poszkodowana elblazanka
  Poniedziałek, 05.12

  No właśnie sama byłam w takiej sytuacji postawiłam samochód na oznaczonym miejscu dla osób niepelnosprawnych bo jestem osobą niepełnosprawną z kartą parkingową też miałam za wycieraczką kwit z karą do zapłacenia grożąc mi że jeżeli nie zapłacę to kara będzie 100zl nareszcie kara jest ale dla wyłudzaczy którzy bezprawnie grabili pieniądze

 9. 9
  0
  ~ Poszkodowana
  Poniedziałek, 05.12

  Oni powinni sami się zgłosić do poszkodowanych bo muszą mieć dowody wpłat chyba że od początku wiedzieli o przekrętach to nie prowadzili adnotacje wpłat sama też się zgłoszę bo też musiałam płacić

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7562570571899