Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Ranił 23-latka nożem, posiedzi 2 lata. Sąd skorzystał z możliwości złagodzenia kary

14.05.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ranił 23-latka nożem, posiedzi 2 lata. Sąd skorzystał z możliwości złagodzenia kary
fot. Patryk Mamczyński

Na dwa lata więzienia został skazany 18-letni Kacper D., który w ubiegłym roku podczas bójki ranił nożem 23-latka. Sąd uznał młodego mężczyznę winnym rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, jednak skorzystał z możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary. Wyrok nie jest prawomocny.

Zdarzenia, które zaprowadziło Kacpra D. na ławę oskarżonych, miało miejsce w październiku 2018 roku na elbląskim targowisku. Między nim, a 23-letnim Piotrem O. doszło tam do szarpaniny. Starszyy mężczyzna ostatecznie został powalony na ziemię i zraniony nożem w udo. Kacper D. zabrał mu również telefon komórkowy oraz elektronicznego papierosa i uciekł.

18-latek został oskarżony o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia, za co w myśl kodeksu karnego grozi kara nie krótsza niż 3 lata wiezienia. Proces rozpoczął się w lutym tego roku.

Dziś (14 maja) w Sądzie Okręgowym w Elblągu zapadł wyrok w tej sprawie. Sędzia uznał młodego mężczyznę za winnego zarzucanego mu czynu. Skazał go na 2 lata więzienia, korzystając z możliwości złagodzenia wyroku. Na poczet kary więzienia zaliczył mu czas spędzony w areszcie tymczasowym, od października 2018 r. do maja 2019 r. Zwolnił również z kosztów sądowych.

Sąd orzekł karę z nadzwyczajnym złagodzeniem. Taką możliwość przewiduje przepis art. 60 pa. 1 kodeksu karnego w przypadku sprawcy młodocianego. Pan Kacper D. jest sprawcą młodocianym. Jak wynika z jego opinii psychiatrycznych, jest osobą, która cierpi na ADHD. Jego życie do tej pory nie wskazywało na jakieś konflikty z prawem. Uczył się, pracował. Kolejna sprawa, najistotniejsza, to urodziło mu się dziecko, które ma problemy zdrowotne i wymaga opieki. (...) Mając na uwadze te osobiste okoliczności wpływające na wymiar kary, a z drugiej strony okoliczności zdarzenia sąd uznał, że zachodzą podstawy do tego, aby mieć duże prawdopodobieństwo, że orzeczona kara, będzie oddziaływała wychowawczo

- uzasadniał wyrok Tomasz Piechowiak, SSO w Elblągu.

Przypomnijmy. Kacper D. sam zgłosił się na komendę w październiku 2018 rok. Jak wtedy zeznawał, na targowisku pojawił się w imieniu 15-letniego kolegi, któremu poszkodowany winny był pieniądze. Miał ze sobą nóż kuchenny, który wyjął i w trakcie szarpaniny zadrasnął 23-latka. W trakcie procesu zmienił zdanie i przekonywał, że do zranienia doszło przypadkowo. Nóż kuchenny miał w kieszeni i to przez nią przebiło się ostrze, na które nadział się poszkodowany. W tę wersję sąd jednak nie uwierzył.

Linia obrony oskarżonego polegała na tym, że Paweł O. sam się nadział na nóż. Biegły wykluczył taką możliwość. Nawet zdrowy rozsądek wskazuje na to, że jest to raczej niemożliwe. Tutaj w sposób ewidentny doszło do uderzenia nożem

- dodał Tomasz Piechowiak, SSO w Elblągu.

Sam oskarżony dziś, po ogłoszenia wyroku przekonywał, że: Bardzo żałuje tego zdarzenia.

Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje możliwość odwołania się od niego.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Zgwałcona Temida
  Wtorek, 14.05

  Wyrok na złość PIS-owi i na szkodę Polakom. Czyżby Pan Piechowiak, pochopnie zwany sędzią, też cierpiał na ADHD np. przy zakupie wiertarki ?

 2. 2
  +13
  ~ spocony
  Wtorek, 14.05

  ten wyrok to sa jakies zarty ,wypaczenie

 3. 3
  +11
  ~ anonim
  Wtorek, 14.05

  Kpina

 4. 4
  +11
  ~ kkk
  Wtorek, 14.05

  Poszedł z nożem, czyli planował to. Zajefajny wyrok, szkoda, że ja takiego nie dostałem. Ten od Adamowicza też może liczyć na taki.

 5. 5
  +5
  ~ iza
  Wtorek, 14.05

  wstyd.

 6. 6
  +10
  ~ Sędzia kalosz
  Wtorek, 14.05

  Sprawca wygrał los na loterii a poszkodowany życie. Takie machanie nożem mogło zakończyć się tragicznie w przypadku przecięcia tętnic.

 7. 7
  +11
  ~ bleee
  Środa, 15.05

  Najgorsze, że to coś rozmnożyło się...

 8. 8
  +8
  ~ edzik
  Środa, 15.05

  sędzia mógł jeszcze dać mu ze 6000 zł z naszych podatków a co tam, ten patol z nożem przecież taki miły i serdeczny, żenada!

 9. 9
  +2
  ~ Janusz
  Środa, 15.05

  Tylko Pani Anna Maria Wesołowska wydaje sprawiedliwe wyroki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0634469985962