Niedziela, 22.09.2019, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Kierowca hondy przyczynił się do tej tragedii? Opinia biegłego nadal budzi wątpliwości obrony

20.06.2018, 16:30:14 Rozmiar tekstu: A A A
Kierowca hondy przyczynił się do tej tragedii? Opinia biegłego nadal budzi wątpliwości obrony
REKLAMA

Od tragicznego wypadku karetki pogotowia z hondą civic, w wyniku którego zginęła jedna osoba, niebawem miną trzy lata. W ubiegłym roku kierowca ambulansu został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Przed elbląskim sądem nadal jednak toczy się proces Marcina H., drugiego z kierowców oskarżonych o spowodowanie zdarzenia. Dzisiaj (20 czerwca) odbyła się kolejna rozprawa.

Marcin H. jest jednym z dwóch kierowców uczestniczących wypadku, do którego doszło 29 lipca 2015 roku na skrzyżowaniu ulic: 12 Lutego i Grota-Roweckiego. Mężczyzna kierował osobową hondą, która zderzyła się z karetką pogotowia. Uderzenie było tak silne, że karetka przekoziołkowała kilka razy i uderzyła w lampę uliczną. Jednak zarówno jej kierowca, jak i pasażerowie - lekarz i ratownik medyczny, nie odnieśli poważniejszych obrażeń. W dużo gorszej sytuacji znaleźli się pasażerowie samochodu osobowego. W hondzie znajdowały się cztery osoby. 37-letni mężczyzna, siedzący obok kierowcy, zginął na miejscu. 20-letni wówczas kierowca hondy doznał ogólnych potłuczeń ciała, 33-letnia pasażerka obrażenia żeber i głowy. Druga, 21-letnia kobieta z obrażeniami płuc i głowy trafiła do szpitala. Przez miesiąc lekarze walczyli o jej życie, dwa tygodnie dziewczyna była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej.

Zarzuty w sprawie spowodowania wypadku postawiono obu kierowcom. Ich sprawy prowadzone były oddzielnie. 8 lipca 2017 roku wyrok usłyszał Paweł G., który tragicznego dnia siedział za kierownicą ambulansu. Mężczyzna został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i obowiązek zapłaty zadośćuczynienia w wysokości po 10 tysięcy złotych dla pięciu poszkodowanych. Sąd zawiesił wykonanie kary, m.in. ze względu na to, że wina była nieumyślna, a sam oskarżony miał dobrą opinię w pracy.

W ocenie sądu nie budzi wątpliwości to, że karetkę prowadził Paweł G., że jechał z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi i że wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego może w takiej sytuacji złamać przepisy ruchu drogowego, ale musi zachować szczególną ostrożność i tej ostrożności zabrakło

- uzasadniał w lipcu 2017r. decyzję sędzia Paweł Wewiórski.

Sędzi, uzasadniając wyrok, odniósł się również do udziału w wypadku kierowcy hondy. Miał [Marcin H. - przyp. red.] zielone światło, ale powinien dostrzec i usłyszeć karetkę. Zielone światło nie zwalnia od zachowania ostrożności podczas wjazdu na skrzyżowanie w takiej sytuacji, dodał.

Przypomnijmy. Marcin H. został oskarżony o nieumyślne naruszenie zasad ruchu drogowego, co przyczyniło się do wypadku. Proces młodego mężczyzny rozpoczął się w 2016 roku. Dzisiaj (20 czerwca) odbyła się kolejna rozprawa, podczas której zeznawał biegły z zakresu ruchu drogowego, ten sam, który opiniował w sprawie Pawła G.

Poprzednio jego praca wzbudziła spore zastrzeżenia mecenasa Waldemara Soroki, obrońcy Marcina H. W ubiegłym roku adwokat zarzucił przygotowanej przez niego opinii błędy i złożył wniosek o włączenie biegłego ze sprawy. Do tego nie przychylił się sędzia Maciej Rutkiewicz. Powstała jednak druga opinia. I ona jednak najwyraźniej wzbudziła zastrzeżenia obrony. Podczas dzisiejszej (20 czerwca) rozprawy mecenas Soroka mnożył i mnożył pytania odnośnie do przedstawionej przez biegłego analizy zdarzenia sprzed trzech lat. Zdaniem adwokata zabrakło tam istotnych informacji, które pozwoliłyby zweryfikować, czy niektóre z przyjętych przez niego założeń są słuszne. Czy to opinia wygenerowana przez program komputerowy, czy pana analiza - pytał w pewnym momencie adwokat.

Proces Marcina H. nadal trwa. Wszystko wskazuje na to, że na wyrok jeszcze trochę poczekamy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ b0ss
  Środa, 20.06

  "złożył wniosek o włączenie biegłego ze sprawy. " A nie wyłączenie?

 2. 2
  +6
  ~ mius
  Czwartek, 21.06

  Co to znaczy "powinien dostrzec i usłyszeć karetkę" ? Powinien zwolnić, powinien przyspieszyć, powinien mieć wyłączone radio, powinien spojrzeć dwa razy w każdą stronę ... wszystko powinien, tylko CO NA TO PRZEPISY ? W Kodeksie Prawo o ruchu drogowym temat skrzyżowania zawarto TYLKO W JEDNYM ZDANIU !!! : "1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo." Czy tam jest słowo "powinien" ?! W kodeksie występują słowa: "jest obowiązany". Czy gdzieś jest napisane: "kierowca jest obowiązany usłyszeć karetkę"?

 3. 3
  +2
  ~ 666zxc
  Piątek, 22.06

  Mężczyzna kierował osobową hondą, która zderzyła się z karetką pogotowia- po pierwsze to karetka wjechała w prawidłowo jadącą hondę, po drugie dlaczego nie podadzą ile jechała karetka i czy w związku z tyk kierujący hondą nie miał szans jej usłyszeć i zobaczyć :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.