Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Zbigniew S. odpowie za znieważenie prokuratora? Elbląski sąd chce przekazać sprawę do Krakowa

03.04.2018, 10:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
Zbigniew S. odpowie za znieważenie prokuratora? Elbląski sąd chce przekazać sprawę do Krakowa

Od miesięcy elbląski sąd nawet o krok nie posunął się w sprawie Zbigniewa S. biznesmena, blogera i działacza politycznego oskarżonego o znieważenie elbląskiego prokuratora rejonowego. Przez wiele miesięcy próbowali ustalić, czy stan zdrowia pozwala mu na składanie zeznań. To się nie udało. Krakowskiemu sądowi pójdzie szybciej?

W sprawie przeciwko Zbigniewowi S., gdzie pokrzywdzonymi są m.in. dwaj prokuratorzy PR w Elblągu w dniu 27 marca zapadło postanowienie o zwróceniu się do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu dla Krakowa Śródmieścia z uwagi na inne toczące się przed tamtym Sądem postępowania przeciwko Zbigniewowi S., w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Czarne chmury nad Zbigniewem S. zbierają się od jakiegoś czasu. W maju 2017 roku trafił do aresztu w warszawskiej Białołęce, skazany na rok więzienia w sprawie o przywłaszczenie samochodu. Teraz znalazł się w kręgu zainteresowania krakowskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie działania na szkodę jednej ze spółek akcyjnych z siedzibą w Krakowie. Prokuratura zarzuciła blogerowi, który był prokurentem spółki, wyrządzenie jej milionowych strat i zwróciła się do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Zbigniew S. obecnie przebywa w krakowskim więzieniu. Sąd pomysł elbląskiego sądu, aby to SR w Krakowie przejął postępowanie przeciwko blogerowi i obie toczyły się w jednym miejscu. Być może dzięki temu sprawa znieważenia elbląskich prokuratorów wreszcie ruszy z miejsca.

Przypomnijmy. S. do Elbląga w reakcji na głośną sprawę pobicia 11-latka przez dorosłego elblążanina. Zainteresował się tą sprawą, gdy okazało się, że dzień po zatrzymaniu podejrzany wyszedł na wolność i zastosowano wobec niego jedynie dozór policyjny, którego 30-latek i tak nie przestrzegał - ani razu nie zameldował się w komisariacie. Wyszło również na jaw, że mężczyzna oskarżony o pobicie 11-latka jest synem elbląskiej sędzi. Biznesmen zorganizował pod elbląską prokuraturą przy ul. Płk. Dąbka, która wtedy prowadziła sprawę, manifestację i nie przebierając w słowach, wypowiadał się o Jarosławie Żelazku, Prokuraturze Rejonowym w Elblągu, wzywając nawet do jego zwolnienia "nieroba".

Żądam natychmiastowej dymisji tego łotra [prokuratora rejonowego w Elblągu - przyp. red.] pod rygorem zorganizowania Wam w Elblągu protestu, jakiego to miasto nie widziało. Na dymisję nieroba macie czas do czwartku, w piątek protest na sto fajerek! Ewentualnych obrońców praworządności w Polsce, którzy przybędą na nasz protest, proszę o przygotowanie sobie pałek, proc, tarcz ochronnych, masek gazowych na wypadek nieuzasadnionego ataku policji

- tak Zbigniew Stonoga namawiał na swoim profilu na FB elblążan do udziału w proteście, którego ostatecznie nie zorganizował.

Reakcją na słowa blogera i biznesmena było zawiadomienie o znieważeniu przez niego między innymi szefa elbląskiej prokuratury rejonowej. Sprawą zajęła się prokuratura Rejonowa w Chojnicach. 3 lipca 2017 roku do elbląskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S.

Został on oskarżony o publiczne nawoływanie do występku, grożenie popełnieniem przestępstwa na szkodę danej osoby oraz znieważenie publiczne i w środkach masowego przekazu. Grozi mu za to kara grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.

Od wakacji ubiegłego roku nie udało się jednak wyznaczyć terminu pierwszej rozprawy i ruszyć z procesem. Przez wiele miesięcy, z pomocą biegłego, elbląska temida usiłowała ustalić, czy oskarżony może brać udział w czynnościach procesowych. Być może dzięki przeniesieniu sprawy znieważenia elbląskich prokuratorów do Krakowa wreszcie ruszy z miejsca. Zgodę na to najpierw jednak musi wyrazić SN.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ tomek
  Wtorek, 03.04

  MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdzi

 2. 2
  +2
  ~ tomek
  Środa, 04.04

  Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja

 3. 3
  --2
  ~ wwwww
  Środa, 04.04

  tomuś dlatego też te nieroby wojskowe mają szybkie emeryturki, zabrać im to od razu!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3857769966125