Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Porwali, brutalnie pobili, ale... wyrok im się nie spodobał

24.03.2018, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Porwali, brutalnie pobili, ale... wyrok im się nie spodobał

Michał H. i Mariusz W. nie mają co liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez wymiar sprawiedliwości. 2,5 roku temu wepchnęli znajomego do auta, wywieźli go na plac przy ul. Warszawskiej i brutalnie pobili. Jeden z nich ugodził go również nożem, trafił w płuco. Napastnicy zostali skazani odpowiednio na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 5 lat pozbawienia wolności. Od wyroku się odwołali. Wczoraj sąd odwoławczy utrzymał go w mocy.

Kary są adekwatne, sprawiedliwe w stosunku do stopnia szkodliwości czynu. W ocenie sądu, wbrew zarzutom Mariusza W. jak i obrońców oskarżonych sąd pierwszej instancji przeprowadził postępowanie dowodowe w sposób wystarczający. Odniósł się szczegółowo do dowodów z wyjaśnień oskarżonych, pokrzywdzonego, a także innych świadków i opinii biegłego. Różnicowanie w kwalifikacji prawnej, a również czynu wiązało się z użyciem noża przez Mariusza W., bez wiedzy i zgody współoskarżonego Michała H. Poza tym Michał H. jako osoba uprzednio niekarana dysponował zdecydowanie inną prognozą kryminologiczną niż Mariusz W., który odpowiadał w warunkach recydywy. Dodatkowo po stronie Michała H. wystąpiła pewnego rodzaju refleksja polegająca na aktywnym powetowaniu krzywd, którą wyrządził poprzez zapłatę zadośćuczynienia

- uzasadniał wyrok sędzia Piotr Żywicki.

Przypomnijmy. 26 listopada 2015 roku dwóch mężczyzn napadło na Piotra M. Napastnicy zmusili go do tego, aby wsiadł do ich auta i zawieźli na plac na ul. Warszawską. Tam brutalnie pobili, grozili śmiercią i uprowadzeniem do domu publicznego. Mężczyzna dostał również cios nożem, w wyniku którego doznał uszkodzenia płuca i krwotoku do jamy opłucnej, czyli obrażenia realnie zagrażające życiu. O dokonanie tego czynu oskarżono znajomych pokrzywdzonego Mariusz W., który niedługo przed zdarzeniem wyszedł z więzienia i Michała H.

W październiku ubiegłego roku mężczyźni usłyszeli wyrok. Michał H. został uznany za winnego i skazany na 1 rok więzienia za pozbawienie wolności i pobicie Piotra M. oraz 2 miesiące za kierowanie wobec niego gróźb karalnych. Łączna kara to 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, dozór kuratora i obowiązek wykonywania pracy zarobkowej. Z kolei Mariusza W., z uwagi na recydywę oraz to, że spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego, za pierwszy czyn został skazany na 5 lat bezwzględnego więzienia, a za kierowanie gróźb na 6 miesięcy. Łączna kara w jego przypadku to 5 lat więzienia.

Od wyroku odwołali się obrońcy obu oskarżonych. Apelowali między innymi o zmianę kwalifikacji czynu na naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 kodeksu karnego).
 

Sąd nie znalazł podstaw do zakwestionowania ustaleń sądu pierwszej instancji co do winy obu oskarżonych, ale i także rozmiary orzeczonych kar i ich zróżnicowania

- dodał sędzia Żywicki.

W piątek, 23 marca, Sąd Okręgowy w Elblągu odrzucił apelacje obrońców obu mężczyzn i Mariusza W. Tym samym zaskarżony wyrok został utrzymany w mocy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ kalwaria
  Sobota, 24.03

  Musimy zatrzymać tą cywilizację śmierci. Wielka Polska katolicka

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9612090587616