Niedziela, 22.09.2019, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Wyłudzili unijne dofinansowanie? Sprawa trafiła do sądu, elblążanom grozi nawet 5 lat odsiadki

29.05.2017, 14:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Wyłudzili unijne dofinansowanie? Sprawa trafiła do sądu, elblążanom grozi nawet 5 lat odsiadki
REKLAMA

Czworo elblążan postanowiło sięgnąć po pieniądze z funduszy europejskich. Otrzymali dofinansowanie na zakup sprzętu i wykonanie platformy e-learningowej. Problem w tym, że działania podjęli najprawdopodobniej jedynie fikcyjnie, w podrobionych dokumentach i fakturach. Za wyłudzenie może grozić im kara do 5 lat więzienia. Akt oskarżenia właśnie trafił do sądu.

Ponad 155 tysięcy złotych dofinansowania UE otrzymali przedsiębiorczy elblążanie na wykonania platformy e-learningowej i zakup sprzętu do jej obsługi. Sytuacja miała miejsce w 2013 roku. Na to, że coś jest nie tak z dokumentami, pierwsi wpadli kontrolerzy, którzy przyglądali się dokumentacji prowadzonej przez Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Urzędu Kontroli Skarbowej. Sprawą zajęła się elbląska prokuratura.

Postępowanie zakończono w maju. Do Sądu Rejonowego w Elblągu trafił akt oskarżenia przeciw czterem podejrzanym o popełnienie przestępstwa polegającego na wystawieniu i przedłożeniu podrobionych dokumentów - faktur dokumentujących niezrealizowane w rzeczywistości prace w tym wykonanie platformy i dostawy sprzętu, celem uzyskania dofinansowania ze środków unijnych. Na podstawie podrobionych dokumentów wypłacono im 155 748 zł tytułem na uruchomienie platformy e-learningowej oraz wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania jednym z elbląskich przedsiębiorstw

– wyjaśnia prokurator Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Elblążanie odpowiedzą za oszustwo finansowe. Wyłudzenie pieniędzy na podstawie podrobionych dokumentów za jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Z kolei przestępstwo z art. 273 Kodeksu karnego, czyli użycie poświadczeń nieprawdy jest zagrożony kara pozbawienia wolności do 3 lat, natomiast przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumencie z art. 271 kk jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat

– przypomina prokurator Piotrowska.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ wiem
  Poniedziałek, 29.05

  Już jedni tak wpadli w roku 2000, pół miasta umoczyly gnoje i dalej prowadzą firmy...

 2. 2
  +2
  ~ ElbląskiRagnar
  Wtorek, 30.05

  Takim cwaniakom Elbląska Unia daje a ja od 2008 roku proszę o dotację na produkcję i handel i nie dostałem ani grosza!!! Wstyd za Ludzi którzy się angażują w pracę w biurach które mają pomagać a nie zabierać pomysły!!!

 3. 3
  +6
  ~ xcc
  Wtorek, 30.05

  napiszcie co to za ludzie i jaka firma.!

 4. 4
  +1
  ~ k
  Wtorek, 30.05

  "Maria" , gdy była małą dziewczynką

 5. 5
  +6
  ~ obserwator
  Wtorek, 30.05

  Ciekaw jestem , jak pani prokurator wyjaśni przypadek niejakiego kuchejdy, który za podobne wielokrotnie popełnione z tych paragrafów przestępstwa otrzymywał śmieszne wyroki i to jedynie w zawieszeniu, gdzie w/g kk kara obliguje w zakresie 5 do 8 lat, jakie i gdzie potrzebne są znajomości ????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.