Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

W 2016 r. na biurka elbląskiej prokuratury trafiło 12 tysięcy spraw, ponad 3 tys. znalazło finał w sądzie

31.03.2017, 10:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
W 2016 r. na biurka elbląskiej prokuratury trafiło 12 tysięcy spraw, ponad 3 tys. znalazło finał w sądzie
Fot. Ryszard Biel

Polacy wyłudzili od hiszpańskiej firmy towar wart dwa miliony złotych. Zamawiali go przez internet, telefonicznie. Odbierali towar w Elblągu, innych ościennych miastach i trop po nich ginął. - Sprawa miała być już umorzona na pewnym etapie, prokurator pochylił się nad nią, zapoznał z materiałem i dzięki temu mamy pięciu podejrzanych, a część towaru została odzyskana. Akt oskarżenia niebawem trafi do sadu - mówi Jan Hrybek, szef I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Elblągu. To tylko przykład. Na biurka prokuratorów okręgu elbląskiego trafia ich o wiele więcej. Tylko w ubiegłym roku ponad 3 tys. zostało sfinalizowanych aktem oskarżenia.

Podczas czwartkowej konferencji prokuratorzy z okręgu elbląskiego podsumowali ubiegły rok. Z dwunastu tysięcy spraw, które w tym roku trafiły na ich biurka, aż ponad 3 tys. zostało w formie aktu oskarżania skierowanych do sądu.

- To są sprawy skomplikowane, wielowątkowe, wielotomowe, niektóre mają po 80 tomów, są pracochłonne, dlatego trwają niekiedy i rok i dwa lata z uwagi na to, że prokurator z policją musi wykonać bardzo dużo czynności procesowych, przeanalizować szereg dokumentów faktur i później podjąć słuszną decyzję, żeby można było oskarżyć człowieka, albo umorzyć mu sprawę – mówi Jan Hrybek z I Wydziału Śledczego.

To właśnie na biurka prokuratorów z I Wydziału Śledczego, który w obecnej formie funkcjonuje od maja ubiegłego roku, trafiają najpoważniejsze przestępstwa kryminalne, gospodarcze, poważna przestępczość narkotykowa. W kwietniu 2017 roku sporządzony zostanie akt oskarżenia przeciw dwóm mężczyznom, przy których znaleziono ponad 40 kg narkotyków. Od maja ubiegłego roku prokuratorzy mają też nowe zadania.

- Novum jest wprowadzenie, że prokuratury okręgowe muszą prowadzić także postępowania karne o tzw. błędy w sztuce lekarskiej, których następstwem jest śmierć dorosłego człowieka. W tej chwili prowadzimy 15 takich postępowań, z czego 14 jest zawieszonych, ze względu na oczekiwanie na sporządzenie opinii przez różne zakłady medycyny sądowej. Te powstępowania to duże obciążenie dla prokuratury, bo te wszystkie czynności wykonują osobiście prokuratorzy - przyznaje Hrybek.

W ubiegłym roku prokuratorzy zajmowali się ponad dwunastoma tysiącami spraw, 3085 z nich zakończyły się skierowaniem do sądów aktów oskarżenia.
 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ wstyd
  Piątek, 31.03

  A co się działo jak była sprawa tego pobitego chłopaka ?? Jakoś się tym nie pochwalicie co? A może trzeba tak głowę popiołem posypać?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.