Sobota, 18.09.2021, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Handlarze dopalaczami skazani na rok więzienia. Dzisiaj zapadł wyrok

21.10.2016, 15:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Handlarze dopalaczami skazani na rok więzienia. Dzisiaj zapadł wyrok
Fot. Ryszard Biel

Dzisiaj (21 października) w Elblągu zakończył się proces handlarzy dopalaczami. Sąd uznał, że Rafał G. i Szymon I. narazili na niebezpieczeństwo życie i zdrowie klientów "Pachnącego Domu" i skazał obu mężczyzn na rok pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.

Sąd uznał za winnego zarówno Rafała G., współwłaściela sklepu z dopalaczami, który na przełomie 2012 i 2013 roku funkcjonował w Elblągu przy ul. Królewieckiej, jak i Szymona I., który pomagał w jego prowadzeniu. Przychylił się tym samym do wniosku prokuratury, która zarzucała sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osob - klientów "Pachnącego Domu", poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia. Obu mężczyznom sąd wymierzył karę 1 roku pozbawienia wolności, zwrot kosztów procesu oraz opłatę po 180 zł.

Więcej na temat uzasadnienia nie mogę nic powiedzieć, bo sprawa była prowadzona z wyłączeniem jawności. Mogę jedynie tylko dodać, że sąd w pełni podzielił zarzuty aktu oskarżenia, z niewielkimi korektami odnośnie do podmiotów, którym się stała krzywda. To z tej przyczyny, że część osób przyjmujących tzw. dopalacze zaprzeczyła zakupowi tych substancji w sklepie przy ul. Królewieckiej. Dlatego te osoby wyeliminowano z opisu czyn. Natomiast jeśli chodzi o karę, sąd wymierzył obu oskarżonym bezwzględne kary, po jednym roku pozbawienia wolności, tak jak życzył sobie autor aktu oskarżenia

- mówił sędzia Władysław Kizyk.

Przypomnijmy. W 2012 roku dwóch mieszkańców Pabianic otworzyło w Elblągu, przy ul. Królewieckiej sklep o nazwie "Pachnący dom", w którym sprzedawano tzw. dopalacze. W ciągu kilku miesięcy jego funkcjonowania, do szpitala z objawami zatrucia trafiło kilkunastu klientów sklepu. W 2013 roku elbląski sanepid złożył do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienie, o handlu niebezpiecznymi środkami. Prokuratura sprawą się zajęła i po długim śledztwie do elbląskiego sądu wpłynął akt oskarżenia, przeciw właścicielom sklepu. Proces ruszył we wrześniu ubiegłego roku. W maju tego roku Jakub G., jeden z właścicieli "Pachnącego domu", usłyszał wyrok. Sad skazał go na dwa lata więzienia, bez zawieszenia. Sprawę drugiego z oskarżonych, sąd już wcześniej wyłączył do odrębnego postępowania, ze względu na uporczywe niestawienie się jego na kolejnych rozprawach. Na ławie oskarżonych Szymonowi I., towarzyszył Rafał., również związany z handlem dopalaczami. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Dzisiaj się zakończył. Podczas ogłaszania wyroku na sali obecni byli jedynie przedstawiciele mediów. Nie stawił się żaden z oskarżonych, zabrakło również obrońcy Szymona I. oraz oskarżyciela publicznego z elbląskiej prokuratury. Wyrok jest jednak nieprawomocny. Obu stronom przysługuje apelacja. Jeśli strony nie będą się odwoływały, uprawomocni się po upływie siedmiu dni.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ mecenas
  Piątek, 21.10

  Polskie prawo jest chore wyrok był a oskarżonych nie było , a gdzie byli, handlowali dopalaczami , zeby pokryć koszta i mieć na apelację

 2. 2
  +10
  ~ mayk
  Piątek, 21.10

  Skasować jeszcze sklep z dopałami na.ul.Bałuckiego tam też się dopalają.

 3. 3
  +9
  ~ Machupichcę
  Piątek, 21.10

  Koszty sądowe i opłata w wysokości ... 180 zł. To chyba jakiś żart ?

 4. 4
  +8
  ~ mieszkanka
  Piątek, 21.10

  Śmiechu warte tylu młodych się zatruło a wyrok "śmiechu warte " .Nie wiem czy płakać czy się śmiać .NASZE POLSKIE CHORE PRAWO winni na pewno śmieją się z wyroku i po wyjściu będą dalej uśmiercać młodzież byle biznes się kręcił!

 5. 5
  +6
  ~ jan-49
  Sobota, 22.10

  rok za dopalacze ?smiechu warte przeciez oni beda dalej handlowac tym swinstwem wyrok powinien byc tak zeby pamietali do konca zycia nie wspomne o karach finansowych

 6. 6
  +5
  ~ eWA .....................
  Sobota, 22.10

  OGŁOSZONY WYROK PRZEZ pana sędziego TO CHYBA KAWAŁ ROKU , panie sędzio NIECH pan SIĘ NIE OŚMIESZA DO KOŃCA .

 7. 7
  +5
  ~ Machupichcę
  Sobota, 22.10

  Sprawę powinien dostać sędzia, który ma nastoletnie dzieci. Ten pan mam wrażenie, nie wie o co kaman

 8. 8
  +4
  ~ audytor
  Niedziela, 23.10

  W sądach zapadają stanowczo za niskie wyroki za stręczenie młodych ludzi, handel życiem ludzkim!!! Nie idzie przekaz o sankcjach finansowych. Nakładane kary to tez tylko wyrok, a sztuką jest egzekucja wyroku. Powinno się zabezpieczać majątki w toku czynności prokuratorskich, zanim sprawy trafiają do sądu. Podczas prowadzonych procesów należy "DOCISKAĆ" finansowo, ponieważ tylko to ich boli- KASA!!! A jeśli, zupełnym przypadkiem, "nic nie mają", to zabezpieczać majątek ich rodzin lub ich zleceniodawców, czyli faktycznych szefów tej mafii!!! Gdzie są zespoły kontrole UKS, PG, US wspierające Sanepid, kontrolujące majątek tych gangsterów i źródła finansowania tego procederu? Widać brak efektywnej współpracy tych organów, a gangsterzy i ich prawnicy mają „wywalone”…

 9. 9
  0
  ~ mirek
  Wtorek, 25.10

  Na Bałuckiego mój syn kupuje dopały w woreczkach i jest coraz agresywniejszy zgłoszę to do prokuratury.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.