Sobota, 18.09.2021, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Elbląski Sąd oddala protesty wyborcze, inne - zwraca ich autorom

23.12.2014, 10:43:51 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski Sąd oddala protesty wyborcze, inne - zwraca ich autorom
Fot. arch. redakcji

Do 25. wzrosła liczba protestów wyborczych, które po listopadowych wyborach samorządowych wpłynęły do Sądu Okręgowego w Elblągu. Część z nich została oddalona, kilka zostało także zwrócone ich autorom w związku z brakami formalnymi. Jeszcze inne zostały przekazane sądom w Warszawie i w Olsztynie.

Blamaż Państwowej Komisji Wyborczej, awaria systemu informatycznego do liczenia głosów w wyborach samorządowych 2014 oraz wiele nieprawidłowości dotyczących pracy obwodowych komisji - wszystko to sprawiło, że w Polsce sypnęło" protestami wyborczymi.

Elbląg nie jest pod tym względem odosobnionym przypadkiem. Protesty wyborcze spływały do Sądu Okręgowego od 16 listopada. Ostatecznie ich liczba zamknęła się w ilości 25. sztuk. Niektóre są bardzo obszerne  - w innych zgłoszono mnóstwo świadków, więc będą się one być może wiązały z ich przesłuchaniem. W głównej mierze dotyczą przede wszystkim nieprawidłowości w pracach komisji wyborczych.

Ale protesty dotyczą również nieprawidłowości w zabezpieczeniu urn wyborczych czy braku informacji co do sposobu głosowania - Także sposobu zredagowania kart wyborczych, głównie tzw. książeczek do głosowania. Jest nawet protest, który dotyczy ujawnienia fakt braku głosów na kartach do głosowania, których doliczono się dopiero w Olsztynie - wymienia sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy SO w Elblągu. - Wnioski wpłynęły od osób fizycznych, ale złożyły je także komitety wyborcze, m.in. Obywatelski Elbląg i SLD lewica Razem. Protest wpłynął także od byłego kandydata na prezydenta Elbląga, Edmunda Szweda i od osób związanych z komitetem Obywatelski Elbląg.

Jak do tej pory sześć spraw zostało już przekazanych sądom właściwym miejscu zameldowania wnioskodawców - Konkretnie do Warszawy i do Olsztyna - podaje sędzia Zientara. - Zostało także wydanych sześć zarządzeń o zwrocie wniosków, gdyż obecne w nich braki formalne nie zostały usunięte na czas. Dwa protesty zostały oddalone.

Te ostatnie dotyczyły wyborów w Milejewie i w Kisielicach. Co do kilkunastu pozostałych protestów, Sąd czeka na usunięcie w nich braków formalnych. Sąd ma 30 dni na rozpoznanie wszystkich protestów, więc od daty złożenia termin ich rozstrzygnięcia powinien upłynąć z końcem 2014 roku - Ale ze względu na to, że wnioski były m.in. odsyłane do uzupełnienia ten termin wydłużył się - mówi Dorota Zientara.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ eWA ...
  Wtorek, 23.12

  NASZE KOCHANE SĄDY NIC NIE ZMIENIĄ , WYBORY MA WYGRYWAĆ partia PRZEKRĘTÓW - PO I KONIEC TEMATU ........

 2. 2
  +2
  ~ turban
  Wtorek, 23.12

  u nas wybory odbywaja sie na tej samej zasadzie co w rosji i na bialorusi. wygrywa jedyna sluszna partia i jedyny sluszny kandydat. protesty nie wchodza w gre, sady sa umoczone w tym procedensie.

 3. 3
  +5
  ~ powiec
  Wtorek, 23.12

  Też uważam, że wybory były wypaczone gdyby lista PIS nie była na "okładce" to na pewno nie mieliby 13 radnych!

 4. 4
  +2
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 23.12

  Nie ważne kto głosował i jak głosował , Wazne ,że ci co liczyli dobrze policzyli i wygrali . To się nazywa demokracja zorganizowana tylko wyborach , bo póżniej jest jak widać bałagan . a JAKA PANOWAŁA CENZURA .

 5. 5
  --2
  ~ fikołek
  Środa, 24.12

  protesty oddalone sedziowe sadu okregowego w Elblagu nie moga inaczej ..przecież ich kolega sędiza sadu okregowego w elblagu był przeciez przewodniczacym komisji wyborczej w elblagu i to niemu jak oswiadczył w wywiadzie nie chciało sie liczyc głosów ,,,protesty to obłuda i fałsz

 6. 6
  0
  ~ tytus
  Środa, 24.12

  ~ fikołek....... "Elblagu nie moga inaczej ..przecież ich kolega sędiza sadu okregowego w elblagu" { jedno zdanie, a kilka błędów} ! Tak mówi KONSTYTUCJA, niemoto. Przewodniczącymi komisji wyborczych, mogą byś tylko Sędziowie.. I tak się dzieje w całym kraju.. Innej możliwości nie ma..! Spróbuj myśleć samodzielnie, to nie boli... Zapewniam !

 7. 7
  --1
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 24.12

  Już na obecnym etapie postępowanie pojawiają się dowody wskzaujące na to że po godzinie 5 22 doszło do skutecznego włamanie do systemy PKW i jego infiltracji - co wiecej pojawiają się dowody świadczące o tym że infiltracja taka nastąpiła prędzej powodując że protokoły wydrukowane przez komisje obwodowe mogą zawierac dane zmidyfikowane przez osoby które system zmidyfikowały. Jest ciekawie a zapewne będzie jeszcze ciekawiej,,,,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.