Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Remont elbląskiego Sądu Okręgowego na ostatniej prostej

16.09.2013, 15:30:41 Rozmiar tekstu: A A A
Remont elbląskiego Sądu Okręgowego na ostatniej prostej
fot. Ireneusz Rupniewski

Ostatnie prace dzielą nas od zakończenia trwających od 10 lat prac modernizacyjnych w gmachu Sądu Okręgowego znajdującego się przy Placu Konsytyucji. Najdroższa okazała się renowacja sali nr 113, która pochłonęła prawie milion złotych. Prace w budynku elbląskiego sądu odbywały się pod nadzorem służb konserwatorskich.

Na obecną chwilę trwa remont ośmiu sal rozpraw. - To ostatni etap prac. Na obecną chwilę remontujemy i wyposażamy sale rozpraw, które nigdy nie były remontowane. Przechodziły wprawdzie drobne prace modernizacyjne, ale dopiero w tej chwili jest to kompleksowy remont – mówi  Agnieszka Nowińska, dyrektor Sądu Okręgowego w Elblągu. - Tam odbywają się typowe prace remontowe. Są wymieniane posadzki, robione są okładziny na ścianach i te prace są utrzymane raczej w nowoczesnym stylu – dodaje.

W 2008 roku, odbyła się renowacja sali 113, która znajduje się na pierwszym piętrze budynku sądu. - Ta sala ma taki wystrój, jaki miała przed wojną. Zachowało się tam wiele elementów historycznych, takich jak żyrandol, boazeria ścienna, elementy wyposażenia. Dokonano prac konserwatorskich, natomiast były też odtworzone takie elementy, jakie udało się znaleźć w odkrywkach konserwatorkich, czyli malowidła na ścianach i posadzki – tłumaczy Agnieszka Nowińska. - To jest ta sala, na której odbywają się sprawy karne. Ona jest połączona z bezpiecznym przejściem z sali rozpraw do aresztu – dodaje.

Efekt prac remontowych zadowala dyrektor Sądu Okręgowego. - Myślę, że jakość pracy się poprawiła niemniej jednak ilości metrów nam nie przybyło, więc budowa nowego gmachu sądu jest niezbędna – mówi Agnieszka Nowińska.

Prace w budynku Sądu Okręgowego trwały 10 lat. - Prace były podzielone na kilka etapów. Były przygotowane programy prac konserwatorskich, pierwszy odbył się w 2002 roku. W kolejnych latach robiliśmy dalsze projekty. W zależności od posiadanych środków i możliwości wyłączenia niektórych elementów budynku, sukcesywnie odbywał się remont – mówi dyrektor Sądu Okręgowego w Elblągu.

Budynek Sądu powstałał przez kilka lat. Jak mówi dyrektor, Agnieszka Nowińska był budowany w latach od 1912 do 1918. - Nigdy nie został tak naprawdę zakończony – mówi. Teraz, po 10 latach prac remontowych w Sądzie zagości angielska czerwień i czerń. Ta kolorystyka ma symbolizować historyczne nawiązanie do przedwojennego sądownictwa niemieckiego. W zwieńczeniu portalu gmachu Sądu został umieszczony łaciński napis "Każdemu co się należy".

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Toe
  Poniedziałek, 16.09

  a gdzie zdjęcia

 2. 2
  +1
  ~ ciekawe jajo
  Poniedziałek, 16.09

  no właśnie. Chyba nie chceta oglądać tych efektów prac jako podsądni :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.