Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

IPN uczy najnowszej historii Polski żołnierzy NATO stacjonujących w Elblągu

07.02.2018, 18:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
IPN uczy najnowszej historii Polski żołnierzy NATO stacjonujących w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Instytut Pamięci Narodowej postanowił nauczyć najnowszej historii Polski żołnierzy NATO stacjonujących w Elblągu. - Historia Polski jest barwna, czasami trudna, ale warto o niej mówić. W kontekście dyskusji, którą wywołała nowelizacja ustawy o IPN, artykułów, które ukazują się w zagranicznej prasie na temat Polski, warto przybliżyć żółnierzom innych narodowości, chociażby historię tego, jak wyglądała u nas okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej - mówi Artur Chomicz z gdańskiego IPN, koordynujący elbląski Przystanek Historia. Pierwsza prelekcja odbyła się dzisiaj (7 lutego). Wzięło w niej udział kilkudziesięciu wojskowych.

Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu stacjonuje od 2017. W jej skład wchodzą, oprócz Polaków, m.in.: Czesi, Słowacy, Kanadyjczycy i Amerykanie. Z ich obecności postanowił skorzystać IPN i przybliżyć żołnierzom z innych krajów najnowszą historię Polski. Pierwsza lekcja odbyła się w środę, 7 lutego, w siedzibie Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu. Wzięło w niej udział ponad czterdziestu żołnierzy. Godzinna prelekcja poświęcona była okresowi od 1918 do 1989 roku. Podobne spotkania będą się odbywały raz w miesiącu. Najbliższe zostaną poświęcone: polityce okupanta sowieckiego i niemieckiego w czasie II wojny światowej (marzec) i zbrodni katyńskiej (kwiecień).

Nasi koledzy z zagranicy są bardzo zainteresowani naszym krajem, trudno mi powiedzieć, czy wszyscy historią. Podoba im się różnorodność naszego Polski i piękne pejzaże. Smakuje im nasze jedzenie. Niektórzy z kolegów, jako jeden z głównych atutów naszego kraju, podnoszą piękno Polek. Smakuje im również nasze jedzenie. Teraz jest możliwości przybliżenia im trochę polskiej historii. To oczywiście przedsięwzięcie dodatkowe. Pierwszoplanowym zadaniem dywizji jest w tej chwili przygotowanie do certyfikacji, która czeka nas jeszcze w tym roku. Zaraz po prelekcji nasi koledzy wsiadają w autobus i jadą do pułku dowodzenia, ponieważ przygotowują się do kolejnego treningu sztabowego

- mjr Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Instytut wyjaśnia, że lekcje są ważne nie tylko ze względu na to, aby żołnierze stacjonujący w Elblągu mogli lepiej poznać kraj, do którego trafili i jego mieszkańców. Mają być również kontrą, dla tego co piszą światowe media, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN.

Nasza historia jest barwna, czasami trudna, ale warto o niej mówić. Stwierdziliśmy, że warto skorzystać z okazji, iż stacjonują tu żołnierze wielu narodów, warto im przybliżyć historię Polski, miejsca, gdzie stacjonują. Również w kontekście tego, co dzieje się obecnie, dyskusji, którą wywołała nowelizacja ustawy o IPN, warto im przybliżyć historię tego, jak wyglądała okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej. Na pewno nie jest łatwo przybliżyć historię naszego kraju ludziom, którzy niewiele o tym wiedzą, ale to temat, który należy podejmować

- dodaje Artur Chomicz.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Galeria / Lekcja historii Polski ( zdjęć 16 )
Dodano: 2018-02-07 | Fot.Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Machupichcę
  Środa, 07.02

  O ja pier...., jaki wstyd ! Nie zapomnijcie tylko nauczyć ich jeść widelcem i nożem.

 2. 2
  --1
  ~ uczą ?!!?
  Środa, 07.02

  Chorzy z nienawiści "uczą" - czego ? - Że mały prezio był dzieckiem resortowym i w 1960 roku, za wczesnego Gomułki, wspólnie ze swoim xero zagrał w filmie ? - Nic dziwnego, że na twarzach żołnierzy widać ironiczne uśmieszki. Boże chroń przed takimi ***iarzami - nauczycielami.

 3. 3
  0
  ~ bluselka
  Środa, 07.02

  jaja jak berety. widac ze IPN nie ma nic do roboty

 4. 4
  0
  ~ miesięcznica
  Środa, 07.02

  A apele smoleńskie są?

 5. 5
  0
  ~ marian...
  Środa, 07.02

  ...POLSZMAT już skrytykował owe spotkanie.

 6. 6
  +1
  ~ Karaczan
  Środa, 07.02

  I bardzo dobrze. Skoro komuchy a później pejsiasci z PO nie potrafili tego zrobić przez lata swoich nierzadow to dobrze że wreszcie PIS się za to wziął. A teraz słychać tylko ujadanie folksdojczy i innych zdrajców polski. Prawda Elu w laczkach? Prawda Jurku motorowko?

 7. 7
  --2
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 08.02

  "Podła zmiana" wraca do tradycji PRL (nie po raz pierwszy zresztą, bo przecież tam połowa ekipy to towarzysze jeszcze z nieboszczki PZPR) i przywraca instytucję oficerów politycznych, jakby jeszcze kapelanów opłacanych z pieniędzy podatnika było mało - żenada.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0523929595947