Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg znów ma "swój" pułk. To nowa jednostka wojskowa

01.02.2018, 15:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg znów ma "swój" pułk. To nowa jednostka wojskowa
Fot. Ryszard Biel

Pułk Wsparcia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Tak nazywa się nowa jednostka polskich sił zbrojnych, która dzisiaj (1 lutego) uroczystym apelem zainaugurowała swoją działalność.

W 2011 roku Elbląg pożegnał 13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy. Po 61 latach jednostka ta przestała istnieć. Elbląg znów ma swój pułk. Dzisiaj (1 lutego) zainaugurowano funkcjonowanie Pułku Wsparcia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, który powstał z przeformowania 16 Batalionu Dowodzenia. Od ubiegłego roku w Elblągu stacjonuje dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które koordynuje działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO rozmieszczonych w krajach bałtyckich i w Polsce. To dla wsparcia tej dywizji Minister Obrony Narodowej stworzył nową jednostkę.

Jesteśmy nowym oddziałem, ale mamy zespół ludzi, który zdobył doświadczenia w 16 Batalionie Dowodzenia, w czasie ćwiczeń w kraju i za granicą. 16 Batalion to fundament, który stanowi podstawę do dalszego działania, którego celem jest osiągnięcie pełnej gotowości do zabezpieczenia funkcjonowania dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Przed nami stoją zadania. Przez właściwą realizację szkolenia programowego przygotowujemy się do zabezpieczenia ćwiczeń Saber Strike 2018 i Anakonda 2018

- mówi ppłk Piotr Cieślak, dowódca pułku.

Z okazji inauguracji funkcjonowania pułku na terenie jednostki przy ul. Królewieckiej odbył się uroczysty apel, w którym udział oprócz gospodarza wzięli udział również zaproszeni goście, przedstawiciele sił zbrojnych, samorządu województwa i Elbląga.

Dowództwo w lipcu ubiegłego roku osiągnęło wstępną gotowość, a obecnie przygotowuje się do osiągnięcia pełnej. Abyśmy mogli realizować wyznaczone zadania, musimy mieć odpowiednie warunki. Jednostką, która umożliwi właściwe działanie dywizji, jest formowany pułk. To jednostka, która będzie tworzyła nową jakość i testowała rozwiązania istotne również dla całego wojska Polskiego. Poza tym, co również jest niebagatelne, jest znacznie większa od 16 Batalionu Dowodzenia. Chociaż proces formowania pułku nie trwał z dnia na dzień ani z tygodnia na tydzień widzimy, że stosowne decyzje zostały podjęte, a plany zrealizowane. Życzę wytrwałości i sukcesów w dalszej działalności, tym bardziej że proces formowania będzie równoległy do przygotowania i uczestniczenia w tak ważnych ćwiczeniach. To nie będzie łatwy rok, ale jestem przekonany, że nie ma tak trudnych zadań, których pułk nie byłby w stanie zrealizować

- mówił generał brygady dr Krzysztof Motacki, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Podczas uroczystości podkreślono nie tylko wojskowe znaczenie nowej jednostki, ale też to jak jej powstanie ważne jest dla samego Elbląga.

To wspaniała decyzja dla naszego miasta. W Elblągu mieliśmy pułk przeciwlotniczy, który został przeniesiony do Gołdapi. Teraz jesteśmy dumni, że w naszym mieście jest Pułk Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowej Przez wiele kadencji wszyscy prezydenci, samorządowcy wspierali wojsko stacjonujące w naszym mieście. Pułk również będzie mógł liczyć na wsparcie samorządu elbląskiego. My zawsze na wojsko mogliśmy liczyć, za co dziękuję

- powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Elbląg znów ma "swój" pułk. ( zdjęć 44 )
Dodano: 2018-02-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ północ - wschód
  Czwartek, 01.02

  Podziwiam "pełną" trybunę, tłumy mieszkańców miasta, nawet feryjne dzieciaki. Taki "lokalny patriotyzm". I ciekawa moda męska w pis na wzór prezesa - kurtka ortalionowa, płaszcz, no i jednolite czapki. Obecność towarzysza przewodniczącego niczym kwiat do kożucha a prezydent śpiewa "co ja tutaj robię?". Fajnie jest, nawet biskup miał czas dla tłumów zachwyconych mieszczan.

 2. 2
  --6
  ~ Do północ-wschód.
  Czwartek, 01.02

  Ale jesteś zakompleksiony. Żal Ci że nie ma jurka-motorówki i eli?

 3. 3
  +2
  ~ rozżalony
  Piątek, 02.02

  Tylko apelu smoleńskiego można żałować?

 4. 4
  +1
  ~ wercisław
  Piątek, 02.02

  kolejna banda nierobów na których wydaje się kupe forsy.!

 5. 5
  +1
  ~ qwer
  Piątek, 02.02

  Do wercisław. W twarz byś tego nie powiedział. Napinasz się tylko anonimowo przed monitorem. Na takich jak ty jest jedno określenie: "KOZAK W NECIE, PI...ZDA W ŚWIECIE

 6. 6
  +1
  ~ Jaś Fasola
  Piątek, 02.02

  Widzę na fotkach, że tylko kilkunastu żołnierzy ma karabiny, a reszta krzykiem uczy się wroga odstraszać.

 7. 7
  0
  ~ do Jaś Fasola
  Piątek, 02.02

  Tylko nie krzykiem nie krzykiem, pasami będziemy towarzystwo likwidować - a to różnica.

 8. 8
  0
  ~ kkel
  Sobota, 03.02

  Szczególnie interesująca jest obecność dowództwa 16 bdow na uroczystości!

 9. 9
  0
  ~ Ślepy
  Czwartek, 08.02

  Ćwiczenia «Anakonda 18». Amerykanie mogą wykorzystać sytuację do rozpętania wojny w Polsce http://dziennik-polityczny.com/2018/02/08/cwiczenia-anakonda-18-amerykanie-moga-wykorzystac-sytuacje-rozniecenia-wojny/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.080078125