Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Rozbiórka przy al. Grunwaldzkiej. Kamienica stała tu ponad 100 lat, zniknęła w jeden dzień

04.01.2018, 15:20:19 Rozmiar tekstu: A A A
Rozbiórka przy al. Grunwaldzkiej. Kamienica stała tu ponad 100 lat, zniknęła w jeden dzień
Fot. Ryszard Biel

Ponad stuletnia kamienica przy al. Grunwaldzkiej dzisiaj zniknęła z krajobrazu Elbląga. Po budynku pozostał pusty plac. To jeden z kilku obiektów przeznaczonych w tym roku do wyburzenia.

Budynek przy al. Grunwaldzkiej, znajdujący się tuż obok Kumieli, powstał w 1905 roku. Znajdowało się w nim siedem mieszkań oraz dwa lokale użytkowe, w jednym z nich przez wiele lat funkcjonował kaletnik.

Budynek został przeznaczony do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny i nieopłacalność remontu. W ubiegłym roku lokatorzy sukcesywnie byli wykwaterowywani do mieszkań pozyskanych przez miasto

- mówi Artur Adamczuk, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Elblągu.

W Elblągu sporo jest budynków, które są w tak złym stanie technicznym, że nadają się co najwyżej do wyburzenia. W ubiegłym roku kilka z nich zniknęło już z przestrzeni miasta. Ostatnim z nich była kamienica przy ul. Kościuszki, którą rozebrano w październiku. Kamienica przy Kumieli jest pierwszym budynkiem, który w tym roku odszedł w zapomnienie, ale nie ostatnim. Na samej al. Grunwaldzkiej na rozbiórkę czekają kolejne dwa obiekty.

Do rozbiórki przeznaczone są również obiekty przy al. Grunwaldzkiej 8a i 33a. Następny w kolejności jest budynek przy ul. Pułaskiego 10a, czyli budynek znajdujący się obok zabytkowej willi XIX-wiecznej Grunau'a

- dodaje Adamczuk.Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Rozbiórka przy aleji Grunwaldzkiej. ( zdjęć 12 )
Dodano: 2018-01-04 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Barti
  Czwartek, 04.01

  Na moje oko to grunwaldzka 1A, ale co ja tam się znam ;-)

 2. 2
  +15
  ~ Dodajmy
  Czwartek, 04.01

  Mieszkań jest ponad trzysta do zasiedlenia w zbk tylko wystarczy wykonać natychmiastowe eksmisje. Długi rosną na co czeka zbk.

 3. 3
  --1
  ~ opus
  Czwartek, 04.01

  szkoda ze w tempie w jakim bydlaki z UM burza stare budynki, nie buduja wzamian nowych o ciekawej architekturze. kawalek dalej obok przystanku tramwajowego obok duchowki takze wyburzono 3 kamienice 10 lat temu.od tamtej chwili jest tylko pusty plac. widac miasto nie ma pomyslu na ten teren. a jak panowal jeszcze henio slonina to zrobił wała i sprzedał pod budowe hotelu plac nieopodal dawnego cpn. hotel nie powstal do dzis. henio z wroblem taki interes zrobili.bydlaki zarzygane

 4. 4
  +5
  ~ mechanik
  Czwartek, 04.01

  A co miasto zrobiło przez tyle lat biorąc czynsz?

 5. 5
  +10
  ~ Machupichcę
  Czwartek, 04.01

  Pułaskiego 10a to podwalina pod sprzedaż Willi Grunau"a. Pewne jak w banku, że jest chętny na Willę, ale warunkiem jest "oczyszczenie" terenu. W sumie nie ma się co dziwić, bo w obecnym układzie to nawet nie ma jak porządnie ogrodzić Willi.

 6. 6
  +4
  ~ Niet uma...
  Piątek, 05.01

  Kamienice przetrwały wojny a zniszczył ich brak rozumu,,,co na to konserwator zabytków?,,,

 7. 7
  +5
  ~ A-Z
  Piątek, 05.01

  Kiedyś kupować tam można było żyrandole i różne oświetlenie do mieszkań. Jak na tamte czasy był naprawdę duży wybór. Budynek ponad stuletni, a kto na to zezwolił?, mogła tam być np. pizzeria - doskonałe miejsce, w tej arterii Grunwaldzkiej . A co z ZBK , z zadłużeniem, no i powinien chyba powstać jakiś program, rozliczania i ratowania tych mieszkań. Chętni na wynajem są to nawet sprzedać za zadłużenia. Zadłużonych co nie płacą , bo im się nie chce, to na peryferia do kontenerowców.Przekształcić ZBK z zakładu budżetowego w Spółkę i niech działają, bo ani to zarządzający, ani windykatorzy.

 8. 8
  +5
  ~ Wyburzacz
  Piątek, 05.01

  Brak rzetelności u dziennikarki - "Ostatnim z nich była kamienica przy ul. Kościuszki, którą rozebrano w październiku." - ostatnim rozebranym budynkiem przez miasto była kamienica przy Fabrycznej 29, stojąca przy płocie pwsz. Została wyburzona tuż przed nowym rokiem. Niestety miasto zostawiło nieestetyczne komórki przyległe do niej, które szpecą okolicę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1733348369598