Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Zima przypomniała o sobie. Kto powinien dbać o stan dróg?

05.01.2017, 10:30:05 Rozmiar tekstu: A A A
Zima przypomniała o sobie. Kto powinien dbać o stan dróg?
fot. Ryszard Biel/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Departament Zarząd Dróg UM informuje, że zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg w mieście w sezonie zimowym 2016/2017 realizuje Konsorcjum firm, lider: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Elblągu, partnerzy: Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. w Elblągu, Sita Północ Sp. z o.o. w Gdańsku.

Do obowiązków wykonawcy usługi zimowego utrzymania dróg należy m.in.: utrzymanie całodobowego dyżuru zimowego, zapobieganie i zwalczanie ślizgawicy i gołoledzi, zgarnianie śniegu i błota pośniegowego, posypywanie piaskiem i środkami uszorstniającymi nawierzchnię jezdni i chodników, wywóz nadmiernej ilości śniegu oraz pozimowe podczyszczanie jezdni i chodników planowane na marzec i kwiecień 2017 r.

Wykonawca zobowiązany jest do odśnieżenia jezdni zaliczonych do I kolejności w czasie do 3 godz. od momentu ustania opadów śniegu i 2 godzin od stwierdzenia wystąpienia zjawiska atmosferycznych powodujących śliskość tj. lodowica, gołoledź. Czas odśnieżania jezdni zaliczonych do II kolejności odśnieżania i likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 6 godz. od ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk atmosferycznych powodujących śliskość. Jezdnie zaliczone do III kolejności odśnieżania odśnieżane będą interwencyjnie w przypadku zaistnienia potrzeby. Natomiast czas odśnieżania i likwidowania śliskości  na chodnikach zaliczonych do I kolejności nie może przekroczyć 3 godz. od chwili ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk atmosferycznych: gołoledzi, ślizgawicy, lodowicy, śliskości śniegowej i pośniegowej. Chodniki zaliczone do II kolejności odśnieżania mają być odśnieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu. Zimowym utrzymaniem objęto również 281 przystanków komunikacji zbiorowej (tramwajowe i autobusowe).

Wszystkie pojazdy odśnieżające jezdnie i chodniki posiadają oznakowanie zgodne z wzorem przedstawionym na grafice

Podczas obecnie trwającego sezonu zimowego Konsorcjum utrzymuje dyżur całodobowy w zakresie zimowego utrzymania dróg oraz  punkt informacyjno-dyspozycyjny, który zlokalizowany jest w Elblągu przy ul. Orlej 2 czynny całą dobę. 

Mieszkańcy mogą zgłaszać interwencje w zakresie zimowego utrzymania dróg pod nr telefonu:
• tel. kom. 882-128-656
• tel. stacjonarny - 55 232 42 57 w. 47/w.39

Informujemy, że na terenie Elbląga nie tylko DZD prowadzi „akcję zima”. Prowadzą ją również właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy  nieruchomości tj. m.in. Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe.

Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna jest Straż Miejska w Elblągu.

Straż Miejska przyjmuje również interwencje dotyczące nie wywiązywania się właścicieli nieruchomości z obowiązków w zakresie zimowego utrzymania nieruchomości i będzie prowadzić postępowania wyjaśniające. 

Przypominamy: Za  uprzątnięcie błota, piachu, śniegu i lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników miejskich położonych wzdłuż nieruchomości, niezależnie, czy to jest nieruchomość gruntowa czy budynek odpowiadają właściciele tych nieruchomości, (tj. właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne, osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną oraz inne podmioty władające nieruchomością). Obowiązek taki na w/w właścicieli nakłada ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399  j.t.).
Nawet w przypadku gdy Konsorcjum  udrażnia i częściowo odśnieża chodniki (zwłaszcza na głównych ciągach komunikacyjnych) nie zwalnia to w/w właścicieli z obowiązku systematycznego odśnieżania i usuwania śliskości./

Uwagi w powyższych sprawach prosimy zgłaszać do Straży Miejskiej pod numerem telefonu: 55 239 30 34

Mieszkańcy mogą również kontaktować się z osobą sprawującą nadzór i kontrolę ze strony Miasta  nad przebiegiem „akcji zima” na drogach i zgłaszać swoje uwagi oraz wnioski w zakresie zimowego utrzymania dróg pod numerami telefonu:

W godzinach pracy Urzędu: (55) 239 32 95
Po godzinach pracy Urzędu: (55) 239 30 40

Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Inspektor

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Wqurwiony lokator
  Czwartek, 05.01

  Z obrzydzeniem donoszę Straży Miejskiej,że Spółdzielnia Mieszkaniowa ŚRÓDMIEŚCIE,jak co roku NIE WYWIĄZUJE się z obowiązku odśnieżania terenów leżących w jej gestii .Wyjazdy z parkingów ,wyjścia z klatek schodowych i schody ślisko,śnieżnie i tak od wielu lat...do roboty brakoroby ,a nie tylko łazicie z notesikami w dłoni i zapisujecie te swoje złote myśli ,z których nic nie wynika !!!

 2. 2
  +6
  ~ Kto powinien dbać o stan dróg
  Czwartek, 05.01

  Stan odśnieżania dróg spoczywa na Urzędzie Miejskim. http://www.elblag.eu/images/stories/2_urzad_miejski/pliki/wazne_informacje/akcja_zima_2015/Akcja_Zima_2015-2016.pdf

 3. 3
  +2
  ~ ZIMORODEK56
  Czwartek, 05.01

  Obwodnica czarna w mieście prawie też tak trzymać drogowcy ,kierowcy noga z gazu i jedziemy zima jest zimą to prawidłowy objaw.Szkoda tylko ze pare dni nie tak jak kiedyś

 4. 4
  +1
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 06.01

  Spółdzielnia Nad Jarem też się nie wywiązuje z zadań, może by tak mandacik dla Prezesa to by się wzieli solidnie za pracę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1732330322266