Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Śnieżyca, silny wiatr i cofka na rzece Elbląg. Zima zaatakowała w pełnej krasie

28.11.2016, 11:30:27 Rozmiar tekstu: A A A
Śnieżyca, silny wiatr i cofka na rzece Elbląg. Zima zaatakowała w pełnej krasie
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Miniony weekend i początek tego tygodnia to prawdziwy przewrót pogodowy. Najpierw padał deszcz, później mocno powiało, a w ostatnich godzinach spadł śnieg. Kierowcy i piesi nie mieli łatwego poranka. Na drogach było ślisko, bo drogowcy nie zdążyli posypać wszystkich ulic. Do tego w kilkanaście godzin szybko podniósł się stan rzeki Elbląg, który około godziny 4 w nocy przekroczył stan alarmowy. 

W niedzielne popołudnie na wybrzeżu i w powiecie elbląskim silniej powiało. Kumulacja nastąpiła w nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy porywy wiatru wynosiły nawet 80 km/h. Na szczęście elbląscy strażacy nie odnotowali żadnych poważnych interwencji związanych z połamanymi drzewami czy konarami. 

Wiatr z północnego zachodu spowodował z kolei na rzece Elbląg efekt tzw. cofki. W ciągu kilkunastu godzin stan rzeki wzrósł z 566 cm o godzinie 17 w niedzielę do 620 cm (stan alarmowy) o godzinie 4 w poniedziałek. O poranku siła wiatru zaczęła na szczęście spadać na wartości.

Woda w rzece Elbląg ma obecnie równe 6 m, a sytuacja od jakiegoś czasu jest stabilna. Nadal jednak obowiązuje stan ostrzegawczy

- dowiedzieliśmy się w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Przysypało o poranku

Minionej nocy, obok silnego wiatru padał również śnieg. O poranku na drogach i chodnikach było już kilka centymetrów białego puchu. Na niektórych ulicach powstała nawet niewielka warstwa gołoledzi, tak jak np. na wzniesieniu przy szpitalu wojewódzkim na ul. Królewieckiej. Gdy z rana przejeżdżaliśmy tym odcinkiem, problemy z podjechaniem pod górkę miał kierowca tira z naczepą. Po godzinie 8 w miejscu tym powstał również spory korek, a ruch odbywał się w ślimaczym tempie.

Mimo trudnych warunków na ulicach, do godziny 10 odnotowano niewielką ilość zdarzeń drogowych. 

Dziś do godziny 10 odnotowaliśmy pięć kolizji i jeden wypadek. Ten ostatni miał miejsce w Dąbrowie. Tam w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków atmosferycznych pojazd osobowy uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Ilość dzisiejszych zdarzeń na szczęście nie jest duża. Bywało gorzej. Kierowcy przy takich warunkach jeżdżą jednak ostrożniej

- przyznaje podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

Akcja Zima w Elblągu

Dzisiejsze opady śniegu były pierwszym poważnym przetarciem dla służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg w mieście. W sezonie zimowym 2016/2017 zadaniem tym zajmuje się konsorcjum firm: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Elblągu (lider), Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. w Elblągu (partner), Sita Północ Sp. z o.o. w Gdańsku (partner).

Do obowiązków wykonawcy usługi zimowego utrzymania dróg należy m.in.: utrzymanie całodobowego dyżuru zimowego, zapobieganie i zwalczanie ślizgawicy i gołoledzi, zgarnianie śniegu i błota pośniegowego, posypywanie piaskiem i środkami uszorstniającymi nawierzchnię jezdni i chodników, wywóz nadmiernej ilości śniegu oraz pozimowe podczyszczanie jezdni i chodników planowane na marzec i kwiecień 2017 r.

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Wykonawca zobowiązany jest do odśnieżenia jezdni zaliczonych do I kolejności w czasie do 3 godz. od momentu ustania opadów śniegu i 2 godzin od stwierdzenia wystąpienia zjawiska atmosferycznych powodujących śliskość tj. lodowica, gołoledź. Czas odśnieżania jezdni zaliczonych do II kolejności odśnieżania i likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 6 godz. od ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk atmosferycznych powodujących śliskość. Jezdnie zaliczone do III kolejności odśnieżania odśnieżane będą interwencyjnie w przypadku zaistnienia potrzeby. Natomiast czas odśnieżania i likwidowania śliskości  na chodnikach zaliczonych do I kolejności nie może przekroczyć 3 godz. od chwili ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk atmosferycznych: gołoledzi, ślizgawicy, lodowicy, śliskości śniegowej i pośniegowej. Chodniki zaliczone do II kolejności odśnieżania mają być odśnieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu. Zimowym utrzymaniem objęto również 281 przystanków komunikacji zbiorowej (tramwajowe i autobusowe).

Mieszkańcy mogą zgłaszać interwencje w zakresie zimowego utrzymania dróg pod nr telefonu: 882-128-656 lub 55 232 42 57 w. 47/w.39.

Jakie prognozy?


Prognozy na najbliższe godziny wskazują, że dziś w godzinach popołudniowych opady śniegu będą zanikać. Na kolejne dni synoptycy przewidują w Elblągu wzrost temperatury do nawet 6 stopni Celsjusza w środę, co spowoduje topnienie istniejącej pokrywy śnieżnej. Prognozowane są także opady deszczu. Zmieni się także siła i kierunek wiatru, dzięki czemu stan rzeki Elbląg wróci do niższego stanu. Silniej może jeszcze powiać w środę. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Znowu zaskoczeni
  Poniedziałek, 28.11

  Pan Łukasz informuje, a kto z odpowiedzialnych poinformuje, dlaczego poza 1 traktorkiem nie widać sprzętu odśnieżającego ulice. Zajęli się zakazem dla cyrku?

 2. 2
  +7
  ~ Meksyk
  Poniedziałek, 28.11

  SM "Śródmieście" ich zaskakuje już 5 rok wszystko co się dzieje w pogodzie,słońce,mrok,deszcz,śnieg . Przy temperaturze 0 st C i nieustającym deszczu wymieniają kafle na schodach,uszczelniają fasadę budynku,7 lamp się nie pali ,bo nie ma komu wymienić żarówek.Od 3 tygodni cześć lamp świeci się ok godziny 8-9 rano .Tegoroczny,dzisiejszy śnieg zaskoczył ich JAK ZAWSZE "z partyzanta" nosz koorka paranoja jakaś żeby śnieg padał w listopadzie:) ...7 godzina wyjścia z klatek ,dojścia do śmietników i garażu nawet nie tknięte pługiem,łopatą,piaskiem !!! Niedługo lokatorzy idący do pracy będą brali łopatę ze sobą ,bo logistyka padła na ryj !!!

 3. 3
  +3
  ~ jaca
  Poniedziałek, 28.11

  Stan wody jest obecnie wyższy, wiec woda przybiera. Czas na aktualizacje !

 4. 4
  +2
  ~ przecież
  Poniedziałek, 28.11

  ostatnio były ćwiczenia super zapory a życie pokazuje że trzeba konkretnych rozwiązań czyli: pogłębiarka i oczyszczenie rzeki z mułu i murek po obu stronach rzeki .CZY TO TAKIE TRUDNE ruszcie tymi czachami.Tyle kasy poszło na Żuławy komu lejecie tą wodę -chyba na olsztyn kasa poszła.

 5. 5
  +5
  ~ kpiny
  Poniedziałek, 28.11

  Jest która godzina a chodniki w całym mieście nie odśnieżone gdzie jest Straż Miejska i mandaty.

 6. 6
  +1
  ~ ...
  Poniedziałek, 28.11

  Mandat należy WRĘCZYĆ Panu Prezydentowi i jego służbom ! Skandal aby umowa wskazywała , że odśnieżanie należy zacząć "3 lu 6 godz po ustaniu opadów śniegu ...." . A co będzie gdy śnieg będzie padał przez 2 dni ? Służby odpowiedzialne za odśnieżanie będą czekały aż padać przestanie ?1 A w trakcie gdy śnieg sypie odśnieżania nie będzie ? To jakaś kpina !!! Żyjemy ciągle w ELBLĄSKIM MATRIXIE !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92030906677246