Sobota, 9.12.2023, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Jan R. ps. „Kulawy” został skazany na dożywocie

31.10.2011, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Jan R. ps. „Kulawy” został skazany na dożywocie
fot. Kamila Jabłonowska

Sąd Okręgowy w Elblągu wydał dziś wyrok w sprawie grupy przestępczej „Kulawego”, która przez Prokuraturę Apelacyjną w Białymstoku została oskarżona o przemyt narkotyków, papierosów, spirytusu, porwania dla okupu, wyłudzenia odszkodowań z firm ubezpieczeniowych i podwójne zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Po 344 dniach rozprawy Sąd skazał „Kulawego” na dożywocie, a  Marcin K., Radosław H. oraz Marcin G. za udział w zabójstwie zostali skazani na 15 lat. Pozostali członkowie gangu otrzymali kary w zawieszeniu lub grzywny. Wyroki nie są prawomocne.

Proces rozpoczął się we wrześniu 2006 r. Choć dzisiaj zapadł wyrok, nie oznacza to jeszcze końca procesu, bowiem skazani mogą się jeszcze odwołać od wyroków. Sąd rozpoczął odczytywanie wyroku tuż po godz. 9:00. Jan R. – przywódca i założyciel grupy przestępczej leżąc na łóżku szpitalnym od czasu do czasu przysypiał, pochrapując przy tym do mikrofonu. Ok. południa Jan R. wykrzykiwał, że dowody zostały sfałszowane. Sąd stracił cierpliwość i nakazał wywiezienie Jana R. z sali sądowej.

Sąd Okręgowy w Elblągu uznał wszystkie 15 osób objętych aktem oskarżenia w sprawie gangu "Kulawego” za winnych. Najwyższą karę - dożywocie - otrzymał Jan R. - przywódca i założyciel grupy. Mało znaczącym członkom grupy sąd wymierzył wyroki więzienia w zawieszeniu lub tylko grzywny.

Jan R. został skazany na dożywocie za działanie i przewodzenie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym i zabójstwo Stanisława Bieja i Jerzego Ornowskiego ze Szczecina, których w nieustalony dotąd sposób zabito 30 maja 2003 r. w Kisielicach. Mężczyźni przyjechali do Kisielic w interesach. Wspólnie z Janem R. szmuglowali papierosy na zachód Europy. Podobno mężczyźni pokłócili się z Janem R. o pieniądze i już z Kisielic nie wyjechali. Prokuratura oficjalnie uznała, że zostali zamordowani. Ich ciał do dziś nie odnaleziono.

Na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności został skazany elblążanin Marcin K., pseudonim „Kacper” (m.in. za udział w zabójstwie dwóch mężczyzn) oraz Radosław H. (m.in. za udział w zabójstwie oraz handlu narkotykami). Marcin G. również odpowie za morderstwo. Został skazany na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności za dokonanie, pod kierownictwem Jana R., zabójstwa dwóch mężczyzn.

Kolejny oskarżony – Zbigniew R. (brat Jana R.), został skazany na 8 lat więzienia za m.in. działanie w grupie przestępczej, przemyt papierosów i alkoholu. Na Sali była obecna żona Jana R. – Elżbieta R., która od dwóch lat przebywała na wolności. Sąd skazał ją na 9 lat więzienia, jednak w poczet kary zaliczył jej pobyt w areszcie od 2004 do 2009 r.

Tomasz W. został skazany na 7 lat więzienia za udział w grupie przestępczej, ale nie o charakterze zbrojnym. Leszek G. usłyszał wyrok - 6 lat więzienia. Arkadiusz J. został skazany na 5 lat wiezienia w zawieszeniu na 10 lat i będzie musiał zapłacić grzywnę. Grzegorza B. m.in. za udział w grupie przestępczej  i  przestępstwa karno-skarbowe został skazany na rok ograniczenia wolności, które musi odpracować w postaci prac społecznych oraz 3,5 roku więzienia w zawieszeniu na 6 lat.

Karol L. (siostrzeniec Jana R.) został skazany na łączną karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Karol L. będzie musiał zapłacić grzywnę i trafi pod dozór kuratora. Dominik Ż. został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, grzywnę i trafi pod dozór kuratora. Czesław R. (starszy brat Jana R.) został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat oraz grzywnę.

Na  sali obecnych było jedynie czworo oskarżonych. Jan R., na salę został przywieziony na szpitalnym łóżku, którego nie opuszczał. Radosław Ch., pseudonim Shrek został doprowadzony z aresztu i został umieszczony w specjalnej klatce dla niebezpiecznych przestępców, która została zbudowana na potrzeby procesu gangu Jana R. Marcin K., pseudonim Kacper i Elżbieta R. odpowiadali z wolnej stopy.

Sąd nakazał również, by oskarżeni oddali pieniądze, które wyłudzili z towarzystw ubezpieczeniowych. Oskarżeni mają dwa tygodnie, aby odwołać się od wyroku.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Galeria / "Kulawy" skazany na dożywocie ( zdjęć 20 )
Dodano: 2011-10-31 | fot. Kamila Jabłonowska
0

Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --9
  ~ MariuSSz44
  Poniedziałek, 31.10

  Parodia procesu - nie ma ciał ale jest zbrodnia z tym że chyba na zdrowym rozsądku i poczuciu sprawiedliwości.,...

 2. 2
  +3
  ~ skaza
  Poniedziałek, 31.10

  nawet nie wiecie jak mnie ten artykol zaskoczyl. do tej pory info dziwnie milczalo na ten temat.

 3. 3
  +15
  ~ NARESZCIE!
  Poniedziałek, 31.10

  Ten wyrok bardzo cieszy! A najbardziej to, że ten śmierdziel o krowich oczach - Marcin K. trochę sobie pooosieeedzi! Tym razem z pewnością tragnie się na sznur, bo innego wyjścia nie ma!

 4. 4
  +3
  ~ upierdliwy
  Poniedziałek, 31.10

  Dziennikarze przyjechali, telewizja była, a pan mecenas zapomniał zapiąć żabot. Wstyd.

 5. 5
  +4
  ~ wać pan
  Poniedziałek, 31.10

  Jaki nie ogolony ten cały kulawiec fujjj ...żółta broda bleee Elbląscy celebryci w klatkach....co to sie dzieje

 6. 6
  +1
  ~ MIESZKANIEC
  Wtorek, 01.11

  to i tak jakaś żenada wszyscy o wszystkim wiedzą a i tak takie wyroki masakra prawo Polskie to żart

 7. 7
  +5
  ~ Podatnik
  Wtorek, 01.11

  Czyli nie orzekała chluba Elbląskiej Temidy pani sędzina specjalistka od wypuszczania bandziorów.

 8. 8
  +4
  ~ Edek
  Wtorek, 01.11

  i 800 tyś poszłooo :D

 9. 9
  +2
  ~ rsvp
  Wtorek, 01.11

  Gdzie poszły te 880 tys? na spacer? po stawieniu sie do wiezienia oddadza rodzinie, chyba ze sie nie stawia.

 10. 10
  +5
  ~ bary
  Wtorek, 01.11

  wyroki za male smiech na sali ludzie nie zyja a marcinek na wolnosci lata

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.132660150528