Piątek, 2.05.2025, Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Policja i browary przeciw pijanej młodzieży

23.08.2010, 08:49:53 Rozmiar tekstu: A A A
Policja i browary przeciw pijanej młodzieży

Pozory mylą, dowód nie” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd nie oznacza dojrzałości. Jej organizatorzy, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie oraz Komenda Główna Policji, poprzez swoje działania chcą nagłośnić problem sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. W akcję włączają się również elbląscy policjanci.

Kampania „Pozory mylą, dowód nie” opiera się na dystrybucji pakietów edukacyjno - informacyjnych do sklepów w całej Polsce. W zestawie znajdują się ulotki, plakaty oraz naklejki, przypominające o zakazie sprzedaży alkoholu niepełnoletnim. Materiały mają również zwrócić uwagę na potrzebę sprawdzania przez sprzedawcę daty urodzenia w dokumencie tożsamości młodo wyglądających klientów. W dotarciu do sprzedawców pomagają funkcjonariusze Policji, którzy oprócz przekazywania im materiałów informują o konsekwencjach wynikających ze sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim i sposobach, jak uniknąć łamania prawa.

- W 2009 r. na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego ujawniono 82 przypadki, w których osoby nieletnie były pod wpływem alkoholu. W 45 przypadkach byli to chłopcy, a w 37 przypadkach dziewczyny. Od 1 lipca 2007r. na mocy porozumienia Urzędu Miasta ze Szpitalem Miejskim, nieletni będący pod wpływem alkoholu umieszczani są na oddziale pediatrycznym szpitala. W 2009r. do tejże placówki przewieziono 26 nietrzeźwych nieletnich, z czego 9 stanowili chłopcy, a 17 dziewczyny. Każdorazowym w przypadku, kiedy do szpitala trafi nietrzeźwy nieletni jest powiadamiany sąd rodzinny – mówi Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Z danych statystycznych widać, iż w porównaniu do 2008r., zdecydowanie zmniejszyła się ilość osób nieletnich będących pod wpływem alkoholu. Z przedstawionych danych wynika również, że nieletni nietrzeźwi są rzadziej osadzani są w PDOZ. Wyraźnie zmniejszyła się również liczba nietrzeźwych nieletnich odwiezionych do szpitala.

Niemniej jednak policjanci przestrzegają, by dokładnie sprawdzać datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie. Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane są również osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko datą ważności (wydawane na 5 lat). Do roku 2001 funkcjonowały tymczasowe dowody osobiste, które wyraźnie odróżniały się od tych wydawanych osobom dorosłym. Jednak od ponad ośmiu lat w polskim prawie nie ma nawet pojęcia dowodu tymczasowego.

- Mundurowi objęli szczególnym nadzorem miejsca gdzie sprzedawany, czy też podawany jest alkohol. Właściciele takich lokali w większości otrzymali już stosowne listy przypominające o ciążących na nich obowiązkach, a także grożących konsekwencjach. Policjanci odwołując się do odpowiedzialności nie tylko prawnej tych osób, ale również społecznej wskazują na zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu zwłaszcza przez osoby nieletnie. Zjawisko to zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji: wypadków drogowych, utonięć, konfliktów z prawem, niechcianych kontaktów seksualnych, zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa – dodaje Jakub Sawicki.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje dwie autonomiczne względem siebie sankcje w przypadku stwierdzenia złamania powyższych zakazów:

* sankcja uruchamiana na podstawie przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo – na podstawie art. 43 ust. 1 - postępowanie karne,

* sankcja administracyjno-prawna, polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na drodze administracyjnej – na podstawie art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a – postępowanie administracyjne. Szczególną uwagę należy zwrócić na sprzedaż alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Przepis art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy w przypadku wątpliwości, co do pełnoletniości nabywcy, uprawnia sprzedającego lub podającego napoje alkoholowe do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Każde ujawnienie nabycia alkoholu przez osobę, która nie ukończyła 18 roku życia w danej placówce, obligatoryjnie skutkować będzie wystąpieniem przez Policję do właściwego organu samorządowego (odpowiednio: wójta, burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskiem o odebranie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. W takim przypadku przedmiotowe zezwolenie odbierane jest obligatoryjnie. Bez znaczenia jest okoliczność, czy sprzedawca miał świadomość, że dokonuje sprzedaży osobie niepełnoletniej. Wskazane wyżej zezwolenie obligatoryjnie cofa się w przypadku powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego. Przypominamy, że zgodnie z przepisem art. 18 ust 11 wskazanej ustawy przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne jego wydanie nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.

- Alkohol jest znaczącym czynnikiem patologizującym rodzinę i utrudniającym resocjalizację. Młodzież i dzieci stykają się z obyczajowością alkoholową w domu rodzinnym, w grupie rówieśniczej, a także w miejscach publicznych. Coraz częściej spożywanie alkoholu jest traktowane jako bodziec niezbędny w zabawie, podczas dyskotek, prywatek, itp. Dlatego konieczne jest ujawnianie oraz przeciwdziałanie zjawiskom alkoholizmu wśród nieletnich – mówi Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
 

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ 17latek
    Poniedziałek, 23.08

    W 2009 r. na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego ujawniono 82 przypadki, 82 razy w 2009 to ja sam bylem nawalony heheh

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5889749526978