Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Dała się oszukać na ponad 207 tys. zł

11.02.2024, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dała się oszukać na ponad 207 tys. zł
fot. KPP w NDG

71- latka mieszkanka powiatu nowodworskiego zobaczyła w mediach społecznościowych ogłoszenie gwarantujące wysokie i pewne zyski, zachęcające do inwestycji w akcję znanej na rynku spółki. Została zmanipulowana przez oszustów i straciła ponad 207 tysięcy złotych.

 

 

19 stycznia do nowodworskich policjantów zgłosiła się kobieta, która zeznała, że została oszukana na kwotę ponad 207 tysięcy złotych. Według kobiety jakiś czas temu przeglądając Internet, zobaczyła reklamę, w której zachęcano do zakupu akcji znanej spółki . W związku z tym, że zainteresowała się reklamą, wypełniła ankietę i podała swój numer telefonu. Po kilku dniach skontaktował się z nią mężczyzna, który przedstawił się jako doradca firmy inwestycyjnej. Niestety kobieta skusiła się na obietnice szybkiego zysku i za namową oszustów zainstalowała aplikację. dzięki, której oszuści zdalnie otrzymali dostęp do jej komputera. W kolejnych krokach oszust instruował kobietę, polecił jej zalogować się do swojej bankowości mobilnej, czym uzyskał dostęp do jej rachunku bankowego.

 

Oszust wykorzystywał socjotechniki polegające na prowadzeniu rozmowy w taki sposób, aby pokrzywdzona była zaabsorbowana rozmową i nie zwracała uwagi na to, co dzieje się na jej komputerze. Oszuści, mając dostęp do aplikacji mobilnej banku, wykonywali w tym czasie szereg operacji bankowych. Ostatecznie kobieta straciła ponad 207 tysięcy złotych. Teraz wyjaśnieniem sprawy zajmują się nowodworscy funkcjonariusze.

 

Policja ostrzega

 

• Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;

• Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;

• Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji AnyDesk, na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;

• Nie wpisuje nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;

• Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;

• Zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;

• Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji;

• nie daj się skusić wizją szybkiego zysku;

• nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.

 

 

KPP w Nowym Dworze Gd

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Jet
  Niedziela, 11.02

  ukry oszukują Polaków

 2. 2
  --4
  ~ Kwinto
  Poniedziałek, 12.02

  Jakoś mi jej nie szkoda.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.011579990387